Jaja su ekonomična opcija hrane koja se može kuhati na različite načine. Možda ste primijetili tamniji prsten oko žumanjka tvrdo kuhanog jajeta, koji se može pojaviti u nijansama plave, zelene ili sive.

Ova promjena boje nije osobito privlačna izgledom, a može utjecati i na okus. Možda se pitate je li sigurno konzumirati takva jaja. U ovoj raspravi ćemo razjasniti prirodu ovog fenomena.
Prisutnost tamne aureole oko žumanjka ukazuje na predugo vrijeme kuhanja. Kao i kod svake druge namirnice, potrebno je paziti na vrijeme kuhanja ili prženja jaja. Nažalost, mnogi pojedinci zanemaruju pridržavanje pravilnog vremena kuhanja, što može dovesti do neželjenih rezultata. Jaja su, kao i svaka hrana, podložna prekuhavanju. Dugotrajno kuhanje ne samo da žumanjak poprimi zelenu nijansu, već i smanjuje probavljivost proteina i ukupnu kvalitetu. Stoga je ključno paziti na vrijeme kuhanja kako se jaja ne bi prekuhala. Za one koji vole čvrste žumanjke, vrijeme kuhanja od otprilike 5 do 6 minuta bit će idealan doručak.
Stvaranje ovog zelenog kruga rezultat je kemijske reakcije koja uključuje sumpor, dobiven iz bjelanjka, i željezo, dobiveno iz žumanjka. Ova reakcija se događa kada sumpor stupa u interakciju s površinom žumanjka i stvara željezni sulfid. Da biste spriječili pojavu sivog žumanjka, savjetuje se da jaja ne prekuhate i ohladite ih u hladnoj vodi odmah nakon što ih izvadite iz kipuće vode.
Uobičajeno je naići na poteškoće s neprivlačnom promjenom boje žumanjka ili tvrdim ljuskama koje su sklone ljuštenju. Guljenje tvrdo kuhanih jaja ponekad zna biti pravi izazov. Međutim, postoji nekoliko tehnika koje će vam pomoći u ovom procesu, a jedna od njih uključuje stavljanje vrućih jaja u hladnu vodu.
BONUS:
U suvremenom društvu evidentno je da pojedinci sve više pokazuju sebičnost i manjak senzibiliteta za izazove s kojima se susreću ljudi u njihovoj blizini. Ipak, postoje pojedinci koji su spremni ponuditi pomoć, često uz veliki osobni rizik, a danas predstavljamo ilustrativan primjer takve nesebičnosti.
Da bi se ponudio organ koji spašava život pojedincu u potrebi, netko mora utjeloviti izvanredne kvalitete i suosjećajno raspoloženje. Pastor Tim Jones najbolji je primjer ovih osobina, jer je nesebično pristao donirati svoj organ. Bez njegovog znanja, ovaj će velikodušni čin na kraju dovesti do očuvanja vlastitog života. Istražite izvanrednu priču koja podupire njegov nesebičan izbor.
Krajem listopada 2014. Don Herbert je, isprva nevoljko, pratio svoju suprugu Belindu na rasprodaju u crkvenom dvorištu, ne namjeravajući ništa kupovati. Ipak, njegov entuzijazam za zborsku glazbu potaknuo ga je da se uključi u raspravu s pastorom Timom Jonesom o njihovom zajedničkom interesu za glazbu. Don je izrazio iskrenu znatiželju za Timove propovijedi, a prije rastanka razmijenili su kontakt podatke.
Nakon Donova susreta s Timom, njegov liječnik ga je obavijestio da će mu trebati i kateterizacija srca i, što je još važnije, transplantacija bubrega zbog brojnih zdravstvenih problema s kojima se suočavao. Obično se prosječno čekanje na transplantaciju bubrega kreće od 3 do 5 godina, što je Belindu natjeralo da hitno potraži pomoć svojih Facebook poznanika.
- U iskrenoj poruci prenijela je svoju duboku želju da njezin dragi partner doživi dug i ispunjen život, zamišljajući budućnost u kojoj bi mogli zajedno stariti. Iako su se tek nedavno upoznali, Tim je odmah kontaktirao Belindu prije svih drugih. Nazvao ju je i potvrdio svoju nepokolebljivu predanost da joj pomogne, nesvjestan neočekivanog razvoja događaja koji ih čeka…
Tim je bio oduševljen kad je saznao da se njegova krvna grupa izvanredno podudara, što je rijetkost koja se javlja u samo jednom od svakih 20 000 slučajeva. Gorljivo je priopćio ovaj razvoj događaja Donu i Belindi, potaknuvši ih da počnu s pripremama za predstojeću operaciju. Tragično, 9. ožujka 2015. Timov se život drastično preokrenuo kada je neočekivano naišao na srceparajuće vijesti.