Danas je Veliki Petak , i pravoslavsci ga sa nestrpljenjem iščekuju. Na današnji dan se boja Vaskršnja jaja . Verujemo da svako od nas je probao mnoge metode bojanja jaja , počev od tradicionalnih u lukovini , do šarenih koji su posebno primamljive deci. U današnjem članku vam donosimo jednu potpuno zanimljivu metodu farbanja jaja , posebno ako više preferita pastelne boje , ova metoda je odlična za vas.
Kako biste istražili nove pristupe bojanju jaja, razmislite o korištenju aluminijske folije i konvencionalnih boja za jaja za ovu konkretnu metodu.
Da biste postigli zadivljujuća mramorna jaja, počnite tako što ćete kuhana jaja umotati u naboranu aluminijsku foliju prije nego što ih uronite u boju. Kada je proces bojenja završen, pažljivo uklonite foliju kako biste otkrili izuzetne rezultate.
Za ovu aktivnost trebat će vam :
- jaja
- pjena za brijanje bez mirisa
- hrskavi pigmenti ili boje za hranu (po želji)
- posude za miješanje
- žlica ili lopatica
- papirni ubrusi
- opcionalne zaštitne rukavice.
Proces pripreme je sledeći:
Prije početka procesa farbanja, važno je osigurati da su jaja čista i suha tako što ćete ih temeljito oprati u hladnoj vodi i osušiti kuhinjskom krpom ili ručnicima.
Kako biste izbjegli nered prilikom farbanja, poželjno je radnu površinu zaštititi tako što ćete je prekriti papirnim ubrusima ili sličnim zaštitnim materijalom.
Da biste započeli proces stvaranja mješavine pjene za brijanje, uzmite veliku količinu pjene za brijanje i prebacite je u prostranu posudu za miješanje. Nastavite premazati cijelu površinu jajeta ravnomjernim slojem pjene. Zatim u pjenu za brijanje unesite živopisne pigmente ili boje za hranu po vašem izboru, omogućavajući stvaranje različitih uzoraka i efekata korištenjem više boja.
Da biste postigli željenu nijansu ili efekt, pažljivo umiješajte boju u pjenu pomoću kašike ili lopatice, osiguravajući nježno miješanje.
Da biste obojili jaja, oprezno ih uronite u obojenu pjenu, pazeći da boja pokrije cijelu površinu svakog jajeta.
Kada završite sa farbanjem jaja, ostavite ih da se dobro osuše ili na papirnim ubrusima ili na određenom stalku za sušenje.
Nakon što se jaja dobro osuše, mogu se ukrasiti ili premazati lakom kako bi se postigao željeni izgled.
Nakon završetka procesa bojenja jaja, obavezno dobro operite zdjele i alate kako biste osigurali potpuno uklanjanje svih ostataka boje.
Slobodno ukrasite svoja vrhunska jaja na bilo koji način i ne zaboravite ih podijeliti sa svojim najmilijima!
Budite oprezni kada radite s jajima i razmislite o nošenja zaštitnih rukavica ako imate osjetljivu kožu ili želite spriječiti eventualne mrlje na rukama. Prihvatite umjetničko putovanje ukrašavanja jaja pjenom za brijanje i uživajte u kreativnom procesu!
BONUS TEKST:
Veliki petak,je značajan dan u kršćanstvu koji obilježava uspomenu na raspeće Isusa Krista. Smatran najžalosnijim danom u vjeri, simbolizira osudu i razapinjanje Isusa na Golgoti.
Na Veliki petak nema formalne vjerske ceremonije, osim ako se ne uzme u obzir Blagovijest. Pridržava se rigoroznog posta, konzumirajući samo običan kruh i vodu. Tradicija je ukrašavanje uskršnjih jaja, obično u crvenoj boji, koja predstavlja svetu krv Hristovu.
U pravoslavnoj crkvi period od Velikog četvrtka do Uskrsa, kada je Isus uskrsnuo, je lišen pjevanja, veselja i zvonjave crkvenih zvona, jer simboliziraju radost. Umjesto toga, drvena klešta se koristi za označavanje vremena bogosluženja i objave mrtvih.
Prema riječima starijih, nedostatak šljiva može se očekivati ako na Veliki petak padne kiša, a vjeruje se da će toplo i sunčano vrijeme donijeti obilnu berbu voća.
S druge strane, kada je toplo i sunčano vrijeme na ovaj značajan praznik, uvriježeno je vjerovanje da će biti obilne berbe voća.