Prije desetak godina Amerikanka Natali Sulman na svijet je poželjela osmero zdrave djece. Njezin liječnik, dr. Kamrava, suočio se s oduzimanjem liječničke licence nakon što je u njezinu maternicu usadio 12 embrija, što je postupak koji odudara od standardne prakse dopuštanja samo dva do tri embrija. Sve to vrijeme Natalie, samohrana majka, brinula se za svoje šestero djece.
Odlučna brinuti se za svojih 14 djece, planirala se vratiti u školu i samostalno ih financijski uzdržavati, odlučivši se ne oslanjati na javnu pomoć. Izrazila je: “Uvjerena sam da ću nakon završetka školovanja imati sposobnost pružiti im sve što trebaju.
Bilo bi sebično samo sjediti i gledati televiziju, a ne činiti ništa da svojoj djeci osiguram bolju budućnost.”
U potrazi za financijskom zaradom nekoliko je puta istupila u javnosti, pa čak i sklopila ugovor za vlastiti reality show koji, nažalost, nikada nije realiziran. Trenutno Natali živi u skromnoj kući s tri spavaće sobe u blizini Los Angelesa, gdje se brine o četrnaestoro djece.
DODATNI TEKST
Apiterapija, značajna komponenta prirodne medicine, koristi pčelinje proizvode za rješavanje raznih zdravstvenih problema, integrirajući ih u svakodnevnu prehranu kako bi poboljšala dobrobit i spriječila bolesti kod ljudi i životinja.
Apiterapija obuhvaća više od same konzumacije pčelinjih proizvoda; uključuje i lokalizirane tretmane. Na primjer, med se primjenjuje lokalno za pospješivanje zacjeljivanja rana koje sporo zacjeljuju, dok se otopine propolisa koriste za liječenje gljivičnih infekcija stopala i herpesa. Osim toga, pčelinji se otrov koristi u ljekovite svrhe za reumatska stanja, a matična mliječ uključena je u kreme protiv starenja, među brojnim drugim primjenama.
Bitno je naglasiti da se, za razliku od sintetskih proizvoda, tijelo ne može obraniti od pčelinjih proizvoda. Bitna uloga ovih pčelinjih proizvoda u održavanju zdravlja i liječenju bolesti proizlazi iz njihovog složenog sastava i sinergističkih svojstava. Zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam sve je veća potražnja za formulacijama koje uključuju med, pelud, propolis i matičnu mliječ.
Na ljekovitu učinkovitost meda uvelike utječe njegova kvaliteta i posebno botaničko podrijetlo. Njegov osebujni sastav daje medu značajna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Nadalje, služi kao lako probavljiva hrana koja brzo nadoknađuje iscrpljenu energiju, a redoviti unos može poboljšati fizičku izdržljivost i mentalnu ravnotežu.
Potencijal za prevenciju raka očit je u fitonutrijentima prisutnim u sirovom medu i propolisu. Dodatno, u kombinaciji s drugim lijekovima, sinergistička svojstva flavonoida koji se nalaze u medu, propolisu i peludi mogu značajno utjecati na prevenciju i liječenje tumora. Studije pokazuju da stalna konzumacija meda povećava koncentraciju korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalna medicina već stoljećima priznaje terapeutske prednosti meda u ublažavanju simptoma prehlade i gripe. Opsežna istraživanja uvjerljivo su pokazala da med služi kao izvrstan prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim kolesterolom. Osim brojnih ljekovitih svojstava, med pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova te detoksificira tijelo izlučujući štetne tvari.
Koristi se u terapijske svrhe za rješavanje niza stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, dok također pomaže u regulaciji razine želučane kiseline i pospješuje detoksikaciju jetre.
Osim toga, med služi kao lijek za ginekološke probleme, ublažava jutarnje mučnine i liječi respiratorne bolesti uključujući kronični bronhitis, bronhijalnu astmu, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Štoviše, pomaže u borbi protiv anoreksije ili smanjenog apetita, regulira rad crijeva, ublažava zatvor i nudi olakšanje kod hemoroida.