Kad je napunio 18 godina, Eldarova majka saznala je za polusestru, rođenu iz tajne veze koju je njegov otac imao godinama ranije. Ova zajednica naišla je na opće neodobravanje zbog nacionalnih i obiteljskih razlika, posebno pojačanih dolaskom kćeri.


Godine skrivene istine o postojanju njegove sestre ispunile su Eldara dubokim bijesom, no ipak je bio odlučan u svojoj potrazi da je pronađe. Iako je put svakako bio mukotrpan i dugotrajan, Eldar je na kraju ipak uspio pronaći Milenu putem društvenih mreža. Nakon što je kontaktirao mnoge osobe s istim imenom, uspio je odrediti pravu osobu. Kad je saznala da ima brata, Milena je bila zapanjena; otkriće joj je bilo teško shvatiti, osobito jer je njezina majka toliko dugo skrivala tu stvarnost, što je dovelo do značajne emocionalne patnje.

Prvi susret između Milene i Eldara bio je duboko dirljiv. Milena je otputovala u Sarajevo u jednotjedni posjet Eldaru, a njihov ponovni susret bio je ispunjen suzama i neizmjernom srećom jer su otkrili zajedničke osobine i sličnosti. Kako bi nadoknadili svo izgubljeno vrijeme, Milena i Eldar povezuju se gotovo svaki dan.

DODATNI TEKST

Cilj ovog dana je naglasiti štetne učinke konzumiranja alkohola tijekom trudnoće, koji mogu dovesti do značajnih i trajnih oštećenja djeteta. Međunarodni dan svjesnosti o fetalnom alkoholnom spektru poremećaja (FASD) obilježava se svakog 9. rujna. Ovo stanje nastaje kod djece zbog izloženosti alkoholu u maternici, što potencijalno dovodi do poteškoća u ponašanju, učenju, kogniciji i fizičkom razvoju. Iako se simptomi razlikuju od djeteta do djeteta, oni ostaju cijeli život.

Ne postoji razina alkohola koja se smatra sigurnom za konzumaciju tijekom trudnoće. Konzumacija alkohola tijekom trudnoće povećava vjerojatnost da vaša beba razvije FASD. Ako sumnjate da bi vaše dijete moglo biti pogođeno ovim sindromom, ključno je odmah potražiti savjet liječnika ili zdravstvenog radnika. Rana dijagnoza i intervencija mogu riješiti specifične probleme. Ozbiljnost simptoma povezanih s fetalnim alkoholnim sindromom može se značajno razlikovati.

Iako se određena djeca mogu suočiti s ozbiljnijim problemima od druge, različiti izazovi mogu se manifestirati u simptomima koji utječu na fizički rast, kognitivne vještine, učenje i svakodnevno funkcioniranje. FASD remeti fizički i mentalni razvoj, što rezultira poteškoćama u fizičkom rastu. Značajne karakteristike lica povezane s ovim stanjem uključuju usko postavljene oči, izuzetno tanku gornju usnu, ravan nos i glatko područje između nosa i usana.

Zakašnjeli fizički rast može se pojaviti i prenatalno i postnatalno, popraćen razvojnim zastojima poput kasnog hodanja, govora ili sjedenja. Osim toga, mogu postojati problemi s vidom ili sluhom, kao i smanjenje veličine glave i mozga. Također se mogu pojaviti promjene u razvoju srca, bubrega i kostiju, uz poteškoće s koordinacijom ili ravnotežom, hiperaktivnost ili anksioznost te prepreke u učenju i kognitivnom funkcioniranju. Problemi s pamćenjem, fokusom i sposobnošću usvajanja novih informacija mogu dovesti do intelektualnih kašnjenja i poteškoća u učenju.


Izazovi u shvaćanju rezultata pojedinačnih odluka. Ugrožene sposobnosti prosuđivanja koje ometaju učinkovito rješavanje problema, donošenje odluka i strateško planiranje. Kratkoročna ograničenja pažnje koja ometaju sposobnost dovršavanja zadataka. Iskrivljena percepcija vremena koja komplicira pridržavanje rasporeda i rokova. Problemi s organizacijom i planiranjem, zajedno s poteškoćama u praćenju uputa, dodatno pogoršavaju poteškoće u učenju.

Štoviše, treba uzeti u obzir socijalne poteškoće i poteškoće u ponašanju. Znakovi koji bi mogli opravdati konzultacije sa zdravstvenim djelatnikom uključuju probleme u školi kao što su izostanci s nastave, izazovi u učenju i ponašanju, poteškoće s komunikacijom i društvenim interakcijama, problemi s prilagodbom promjenama ili prebacivanje između zadataka, poteškoće u emocionalnoj regulaciji i ponašanju, izazovi s svakodnevnim vještinama kao što su kao što su planiranje proračuna i briga o sebi, sklonost da nas drugi lako utječu i česte fluktuacije raspoloženja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here