Oglasi - Advertisement

Često se kaže da osmijeh i lijepa riječ i gvozdena vrata otvara , a vrlina ljubaznosti prema drugim ljudima  u današnjem vremenu je velika kvaliteta. U nastavku članka vam donosimo jednu ispovjest koja to i dokazuje .

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je završila smjenu u velikom pogonu za preradu mesa, Lela je otišla do hladnjače kako bi provjerila detalje. U prolaznom trenutku nepažnje, vrata hladnjače su se zatvorila, učinkovito zarobivši je unutra. Unatoč njezinim hitnim pozivima i apelima za pomoć, nitko nije reagirao, jer je svo osoblje otišlo za taj dan, a izolacija hladnjaka jamčila je da čak ni oni koji su bili u blizini nisu mogli čuti njezine molbe.

Zatvorena u hladnoj sobi, došla je do mračne spoznaje da je njezina sudbina nepovratno određena ako izdrži do jutra. Nakon nekoliko sati, djevojka je bila gotovo lišena života, klateći se na rubu smrzavanja. No, došao je trenutak kada je noćni čuvar otvorio vrata i izvukao je iz hladnjaka. Na kasnije pitanje zašto je zaštitar odstupio od svoje uobičajene rutine te prišao hladnjaku i otvorio njegova vrata, odgovorio je:

Član sam ove ustanove već 35 godina. Iako mnogi zaposlenici dolaze i odlaze svakodnevno, vi ste među nekolicinom odabranih koji prepoznaju moju prisutnost svako jutro i večer. Znatan broj pojedinaca ponaša se kao da ja ne postojim.

Današnjim dolaskom pozdravio si me s osmijehom i upitao “Dobro jutro, kako si?” Međutim, nakon završetka radnog dana uhvatio sam se kako žudim za tvojim oproštajem, “Doviđenja, vidimo se sutra.” Te su riječi poslužile kao dirljiv podsjetnik na moju ljudskost. Ova spoznaja da nešto nedostaje navela me da započnem istraživanje tvornice, tijekom kojeg sam na kraju otkrio vas.

 Poštujte sve pojedince. Kao i vi, čistačica i domar su osobe koje zaslužuju priznanje. Cijenite one koji su sposobni razgovarati s doktorom znanosti, dok istovremeno pokazujete ljubaznost prema pojedincima koji trenutno mogu imati niži status. Budućnost je neizvjesna i ne može se predvidjeti što može donijeti.

Ljubaznost predstavlja hvalevrijedan postupak, a pojedinci koji pokazuju ljubaznost obično se smatraju povoljnim, često postaju poželjni suputnici. Nadalje, čini se da djela dobrote donose konkretne nagrade. Takva ponašanja pružaju i psihološke i fiziološke prednosti za našu dobrobit. Posljedično, ljubaznost nadilazi puku ugodnost ili gestu; utjelovljuje stil života koji produljuje našu dugovječnost. Ne samo da kultiviramo društvenu popularnost pomažući drugima i pokazujući pouzdanost, već također izvlačimo osobne koristi u procesu.

Oni koji pomažu drugima često imaju povišenu razinu samopoštovanja. Dodatno, djeca koja pružaju pomoć svojim vršnjacima unutar obrazovnog okruženja njeguju pozitivniji pogled na cjelokupno okruženje za učenje.

Učenici koji pokazuju veću spremnost da podrže svoje kolege u razredu obično postižu vrhunske akademske rezultate i uživaju veći uspjeh u školi od onih koji se usredotočuju isključivo na vlastiti uspjeh i dobrobit. Ideja da sudjelovanje u igricama čini djecu socijalno neosjetljivom i otuđenom od svojih vršnjaka nije sasvim točna.

Priroda utjecaja ovisi o specifičnim vrstama igara u kojima djeca sudjeluju. Angažman u igrama koje olakšavaju društvenu interakciju može značajno promicati njegovanje altruističkih misli i ponašanja među mladim pojedincima. Kada su djeca uronjena u okruženja u kojima su ljubaznost i poštovanje prema drugima prioritet – bez obzira radi li se o video igrici – ona internaliziraju te vrijednosti kroz svoja iskustva i njeguju ih u svakodnevnom životu.

Duboki osjećaj radosti proizašao iz pomaganja drugima, zajedno s istinskom zahvalnošću koju izražavaju oni kojima se pomaže, čini temeljni oblik sreće.

Istraživanja pokazuju da naša razina sreće obično raste kada sredstva dodjeljujemo drugima umjesto da ih koristimo za osobne troškove, čak i ako izbor davanja nije u potpunosti naš. Kada se uključimo u dobrovoljno davanje, povećanje sreće je još izraženije. Iako kupnja predmeta za sebe također može izazvati osjećaje radosti, takvo je zadovoljstvo obično kratkotrajnije i manje sveobuhvatno.

Naime, kada pružimo financijsku pomoć drugom pojedincu, stimulira se područje mozga za percepciju nagrade, što dovodi do stupnja sreće sličnog onome koji se doživljava nakon primanja nagrade.

Došlo je do značajnog porasta diskursa u vezi s nevjerojatnim osjećajem povezanim s trčanjem ili trčanjem. Intrigantno je primijetiti da sudjelovanje u djelima pomoći drugima može na sličan način izazvati stanje euforije. Ova duboka toplina i priljev energije koji se doživljavaju u tijelu nastaju tijekom snažne tjelesne aktivnosti i dok pomažete drugima. Ova se pojava pripisuje oslobađanju serotonina, koji se obično naziva hormonom sreće.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here