Danas ćemo se pozabaviti uzgojem luka, dugovječne ljekovite komponente koja ima značajnu vrijednost u tradicionalnoj medicini. Dok se pripremamo za sezonu sjetve, postaje nam neophodno nabaviti odgovarajuće sjeme.

Za uspjeh u uzgoju crvenog luka neophodno je pridržavati se određenih smjernica. Početni korak uključuje pripremu tla, čija bi pH vrijednost trebala biti u rasponu od blago kisele do neutralne. Kako biste povećali šanse za uspješnu žetvu, preporučljivo je saditi crveni luk uz kompatibilne kulture poput kupusa, mrkve, graška, graha i tikvica.

Za proljetnu sjetvu preporuča se s obradom tla započeti tijekom jeseni. Nadalje, korištenje organskih gnojiva, posebice stajnjaka, ključno je za optimalan rast i razvoj. Danas ćemo se pozabaviti uzgojem luka, prastarog ljekovitog sastojka koji ima veliku važnost u tradicionalnoj medicini.

U iščekivanju nadolazeće sezone sjetve, fokus nam je na nabavi odgovarajućeg sjemena potrebnog za zadaću. Za uspjeh u uzgoju crvenog luka potrebno je poduzeti specifične mjere.

  • Početni korak uključuje pripremu tla s pH razinom koja se kreće od blago kisele do neutralne. Korisno je imati prethodno uzgojene kulture poput kupusa, mrkve, graška, graha i tikvica kako bi se stvorili povoljni uvjeti za sadnju crvenog luka.

Za proljetnu sjetvu preporuča se započeti s obradom tla tijekom jesenske sezone. Korištenje organskih gnojiva, posebice stajnjaka, ključno je za cjelokupni uspjeh ovog pothvata. Dvije su osnovne sorte luka koje se uzgajaju: proljetno-ljetni luk i višegodišnji luk koji uspijeva u hladnijim krajevima. Idealno vrijeme za sadnju je tijekom proljetne sezone, na mjestu koje ima dovoljno sunčeve svjetlosti, s temperaturama iznad 0°C.

  • Sjeme se preporuča posaditi na dubinu od otprilike 2,5 cm, pazeći na razmak od 10-12 cm između svake sadnice i 30-45 cm između redova. Berba luka odvija se u kasno ljeto ili ranu jesen, nakon što listovi počnu venuti i pokazivati ​​promjenu boje.

Među najpoznatijim uzgojnim sortama su mladi luk, bijeli, žuti i crveni luk, ljutika, stoljetni luk, vlasac i poriluk. Iako bi moglo biti primamljivo sijati organsko sjeme luka izravno u gredice, postoji učinkovitija metoda koja jamči obilnu žetvu. Predlažemo sijati luk u kontejnere ili vreće za sadnju u zatvorenom prostoru od kraja siječnja do ožujka. Ovakav pristup osigurava optimalne uvjete za klijanje sjemena. Održavajte toplo i dobro osvijetljeno okruženje za sjeme dok ne nikne.

Nakon što proklijaju, možete ih prenijeti na hladnije mjesto kako biste ojačali mladice mladog luka i pospješili razvoj korijena. Kako bi se osiguralo uspješno klijanje, preporuča se posaditi sjeme luka na dubinu od približno 0,5 cm. Za optimalan rast, sjeme luka zahtijeva temperaturni raspon od 15-20 °C.

  • Ako želite uzgojiti čvrste i otporne biljke koje možete presaditi u vrt čim to uvjeti dopuste, preporučljivo je luk sijati rano, krajem siječnja. S druge strane, ako želite svježi mladi luk za sljedeće proljeće, najbolje ga je sijati tijekom ljetnih mjeseci, točnije od kolovoza. Imajte na umu da nakon što se tlo zagrije, imate priliku saditi luk na otvorenom i nakon ožujka.

Primjenom ove metode možete osigurati produženi prinos mladog luka tijekom ljetnih mjeseci. Primjena ove tehnike povećat će produktivnost vašeg vrta i osigurati vam stalnu opskrbu svježim lukom tijekom cijele sezone. Kako bi se osigurao uspješan uzgoj luka i razvoj snažnih sadnica, preporučljivo je luk sijati u kokosova vlakna prožeta organskim gnojivima.

Kako bi se povećala otpornost mladica mladog luka visine oko 4 cm, preporuča se prihranjivati ​​Organic Leaf Original, organskim gnojivom posebno namijenjenim zelenim biljkama.

Za optimalan rast preporuča se prihranjivanje sadnica luka svaka 2-3 tjedna dok ne budu spremne za presađivanje na otvoreno. Kako biste osigurali uspješan početak, trebat će vam nekoliko bitnih stvari: vreće za sadnju, supstrat, kanta za zalijevanje i kvalitetno organsko sjeme luka. Nakon što mladice luka narastu do otprilike 10 cm visine i razviju čvrste i otvrdnule stabljike, vrijeme je da ih presadite u otvoreno tlo.

Ključno je uzeti u obzir vremenske uvjete koji prevladavaju tijekom ovog procesa transplantacije. Obično je luk posađen u jesen spreman za žetvu u proljeće, obično oko svibnja. Alternativno, luk možete uzgajati tako da posadite manje lukovice. Kada se odlučite za ovu metodu, preporučljivo je odabrati veće žarulje kako biste zajamčili a obilan prinos luka.

Prije sadnje luka ključno je pravilno pripremiti tlo, što podrazumijeva povećanje plodnosti tla unošenjem organske tvari i osiguravanjem odgovarajuće drenaže. Prilikom sadnje lukovica bitno je osigurati dovoljan razmak između njih kako bi se omogućio optimalan rast i razvoj svake biljke. Da biste osigurali obilan urod luka, od ključne je važnosti redovito zalijevanje i marljivo održavanje biljaka tijekom vegetacije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here