Noćno znojenje može ukazivati na ozbiljan zdravstveni problem, ali se može pojaviti i zbog pregrijavanja, posebno tijekom toplih ljetnih večeri. Ono što je jako bitno jeste da na vrijeme otkrijete razlog preteranoog noćnog znojenja.
Ključno je voditi računa o dodatnim čimbenicima koji mogu dovesti do noćnog znojenja, a koji nisu nužno štetni za vaše zdravlje. Pojedinci s određenim medicinskim stanjima, poput dijabetesa, osobito oni koji koriste lijekove za snižavanje šećera u krvi ili inzulin, mogu imati niske razine šećera u krvi noću, što rezultira simptomima nakon buđenja.
Noćno znojenje može biti uzrokovano raznim infekcijama, od uobičajenih virusa i gripe do bakterijskih infekcija koje zahvaćaju grlo ili pluća. Hoće li potražiti pomoć ovisi o ozbiljnosti problema i općem zdravstvenom stanju osobe.
Suočeni s ovim bolestima, naše su bake često predlagale da se odmaramo, budemo topli i pustimo tijelo da izbaci toksine znojem, osim ako nema povišene tjelesne temperature.
podići jastuk
Pojedinci koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu mogu imati problema s refluksom kiseline tijekom sna, često praćenog znojenjem, osobito kada se odmaraju na ravnoj površini. Unatoč tome, postoji nekoliko mjera koje možemo poduzeti kako bismo smanjili te probleme, uključujući korištenje dodatnih jastuka za podizanje glave i konzumiranje laganih obroka s niskim udjelom masti, osobito navečer.
Lavanda je poznata po svojim umirujućim učincima koji mogu pomoći u opuštanju, dok je kadulja poznata po svojoj učinkovitosti u borbi protiv prekomjernog znojenja.
Noćno znojenje, koje je u biti oblik valunga, često se javlja kod žena u menopauzi. Za ublažavanje ovog simptoma Maja Žalac, biljni terapeut u ljekarni Prirodni kutak, predlaže čajnu mješavinu od lavande, kadulje, matičnjaka, hmelja, crvene djeteline i kupine.
Noćno znojenje također može biti uzrokovano ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Ako se noćno znojenje nastavi i nije samo posljedica pregrijavanja, savjetuje se da se posavjetujete s liječnikom kako biste istražili potencijalne temeljne uzroke. Liječnik će procijeniti dodatne simptome i provesti temeljne testove, uključujući mjerenje krvnog tlaka, EKG i spirometriju, kako bi utvrdio ili otklonio moguće probleme, kako predlaže dr. Cvetković.
Ne treba zanemariti tri značajna čimbenika koji doprinose noćnom znojenju:
Srce
Spavanje spuštene glave može dovesti do noćnog znojenja, što može signalizirati potencijalni problem sa srcem, jer srce zahtijeva dodatnu energiju. Često možete imati i poteškoće s disanjem. Prema studiji provedenoj 2014. godine, sredovječne žene koje se noću znoje imaju veću vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti, osobito one s stanjima poput visokog krvnog tlaka i dijabetesa.
žlijezda koja proizvodi hormone štitnjače
Pretjerano aktivna štitnjača može dovesti do prekomjernog znojenja tijekom dana i noćnog znojenja. Važno je posavjetovati se sa zdravstvenim djelatnikom jer odgovarajuća hormonska terapija za hipertireozu često pomaže u ublažavanju ovih neugodnih simptoma.
štetna bolest.
Noćno znojenje može biti povezano s ozbiljnim stanjima, uključujući tumore, limfome i leukemiju. Prema dr. sc. Cvetković, ključno je obratiti pozornost na pojačano znojenje noću, osobito ako je praćeno simptomima poput natečenih limfnih čvorova, neobjašnjivog dnevnog umora ili naglog gubitka tjelesne težine, jer ti čimbenici mogu upućivati na ozbiljniju pozadinu, prenosi 24sata.