Oglasi - Advertisement

U današnjem članku , bavimo se prilično delikatnom temom povezanom s uzročnicima koji mogu rezultirati srčanim ili moždanim udarom. Točnije, problem počinje s krvnim ugruškom, što može dovesti do značajnih komplikacija. Evo kako ga prepoznati…

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U slučaju ozljede, tijelo obično reagira zgrušavanjem krvi, što minimalizira gubitak krvi i podržava zacjeljivanje. Međutim, kada zgrušavanje postane prekomjerno, može stvoriti značajne opasnosti zbog mogućnosti stvaranja štetnih krvnih ugrušaka. Ova situacija može rezultirati ugrušcima koji oštećuju krvne žile, što potencijalno može dovesti do ozbiljnih posljedica poput bolesti srca i moždanog udara. Jedan od znakova da je ovo stanje možda prisutno je bol u nogama.

Osim toga, mogu se javiti grčevi. Kronični kašalj bez očitog razloga može ukazivati ​​na prisutnost krvnih ugrušaka. Simptomi kao što su bol u prsima i otežano disanje mogu ukazivati ​​na krvne ugruške u plućima ili druge probleme povezane sa srcem. Vrtoglavica je također potencijalni simptom. Pokazatelji ovog stanja uključuju otežano disanje, nelagodu pri dubokom udisaju i nemogućnost potpunog udaha. Štoviše, oticanje nogu može poslužiti kao još jedan znak da se mogu stvoriti krvni ugrušci, koji ometaju pravilan protok kisika u organe. Uobičajeni pokazatelji ovog stanja uključuju crvene pruge i boranje kože.

Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, neophodno je odmah se obratiti liječniku i nikako ih ne smijete zanemariti. Vjerujemo da će vam ovaj članak biti od pomoći i podijelite ga sa svojim prijateljima ako vam se sviđa. Zgrušavanje krvi, također poznato kao koagulacija, važan je prirodni proces koji sprječava prekomjerno krvarenje uzrokovano oštećenjem krvnih žila.

Na primjer, kada dođe do posjekotine, trombociti se spajaju s proteinima plazme kako bi stvorili ugrušak (tromb), što rezultira masom krvi poput gela koja zaustavlja krvarenje.

  • Nakon što ozljeda zacijeli, tijelo pokreće procese za otapanje krvnih ugrušaka. Iako je bitno da krv slobodno cirkulira tijelom, nepravilnosti u mehanizmu zgrušavanja mogu rezultirati ili teškim gubitkom krvi ili prekomjernim stvaranjem ugrušaka, a oboje nosi značajne opasnosti. Liječnik će odrediti koje će procjene zgrušavanja krvi provesti na temelju pacijentove medicinske i obiteljske prošlosti. Provode se dodatne laboratorijske pretrage za ispitivanje zgrušavanja krvi. Testovi kao što su protrombinsko vrijeme (PT) i aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme (APTT) koriste se za otkrivanje poremećaja koagulacije.

Fibrinogen je protein plazme koji proizvodi jetra i igra vitalnu ulogu u procesu zgrušavanja krvi; visoke razine ovog proteina mogu ukazivati ​​na rizik od neželjenog stvaranja ugrušaka. Nadalje, mjerenje D-dimera, koji je mali proteinski fragment prisutan u krvi nakon razgradnje tromba, pokazuje da povišene razine ukazuju na povećano stvaranje ugrušaka. Liječenje krvnih ugrušaka obično uključuje antikoagulanse i antitrombocitne lijekove—antikoagulansi kao što je varfarin ometaju proteine ​​koji su bitni za stvaranje ugrušaka, dok antitrombocitni lijekovi poput acetilsalicilne kiseline sprječavaju agregaciju trombocita.

Pojedinci s određenim medicinskim problemima, kao što su urođene srčane mane, često trebaju lijekove za sprječavanje krvnih ugrušaka, što pomaže u smanjenju šanse da dožive srčani ili moždani udar. Budući da neke namirnice mogu imati slične učinke, preporučljivo je onima koji uzimaju ove lijekove da razgovaraju s kvalificiranim zdravstvenim radnikom prije nego što ih dodaju svojoj prehrani kako bi spriječili moguće komplikacije. U nastavku navodimo namirnice koje su priznate kao prirodne potpore u prevenciji krvnih ugrušaka.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here