Oglasi - Advertisement

Život u multietničkim okruženjima kao što je Balkan predstavlja niz složenosti. Interakcija s pojedincima različitih vjera donosi brojne upite, pa tako i pitanje može li musliman biti kum pravoslavnom djetetu i obaviti krštenje.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

dr. Elvedin Pezić, doktor znanosti na Fakultetu islamskih nauka, često se susreće s upitima o dinamici između muslimana i pravoslavaca na našim prostorima. Pojedinci kojima su jedinstvo i sklad prioritet, često nastoje ukloniti prepreke u prijateljstvu ili ljubavi s onima različitih vjera; međutim, nisu sigurni kako upravljati određenim vjerskim ceremonijama i ritualima u skladu sa svojim uvjerenjima.

Dr. Pezić često se druži sa svojim pratiteljima na društvenim mrežama koje zanimaju vjerske teme, a nedavni upit kojim se detaljnije pozabavio odnosio se na ulogu kumova kod pojedinaca islamske i pravoslavne vjeroispovijesti, konkretno po pitanju krštenja djeteta.

“Dolikuje li meni kao muslimanu da kumujem nekome ko je pravoslavac?

 

Pitanje koje je dr. Peziću bilo postavljeno je bilo: “Ja sam musliman i imam dobrog prijatelja pravoslavca. On želi da mu se dijete krsti u crkvi i želi da ja obavim krštenje i budem kum. Je li to primjereno?” Doktorica Pezić nastojala je temeljito objasniti zašto, nažalost, odgovor mora biti – ne.

Dr. Elvedin Pezić je započeo svoje izlaganje rekavši: „Temelji kršćanstva su u potpunosti ukorijenjeni u konceptu trojstva, koji je u direktnoj suprotnosti sa monoteističkim vjerovanjima islama. Allah je jedan.

U raspravi koja je uslijedila usredotočio se na srž pitanja, naime na krštenje.

“Sudjelovanje u obredima druge vjere nije dopušteno.

“Neprimjereno je da muškarac sudjeluje u bilo kojem vjerskom obredu, a posebno krštenju djeteta. Pravo je pitanje, dodaje, pomaže li to sudjelovanje čovjeku da ostane privrženiji svojoj vjeri.

Na kraju je pojasnio kako se svi sljedbenici islama trebaju ponašati u sličnim okolnostima.

“Trebali biste izjaviti: ‘Ja sam musliman i moja vjera mi zabranjuje sudjelovanje u vašim vjerskim ritualima. Možemo uživati ​​u kavi ili šetati zajedno, ali sudjelovanje u vjerskim obredima nije dopušteno.’ Doktor znanosti s Fakulteta islamskih nauka naglasio je da je sudjelovanje u obredima u potpunosti zabranjeno.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here