Oglasi - Advertisement

Na Balkanu gotovo svaka druga kuća sadrži ukrasno cvije, koje ne samo da poboljšava estetsku doma , već i doprinosi proizvodnji kisika u prostoriji u kojoj se nalazi. Naime,  određene se vrste ističu u ovoj funkciji znatno više od drugih, što ih čini veoma preporučenim dodatkom za vaš dom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prisutnost biljaka u stambenim prostorima značajno utječe na kvalitetu zraka, jer one pročišćavaju zrak eliminirajući toksine i plijesan, čime potiču optimalnu životnu atmosferu. Kako biste povećali razinu kisika u svom domu ili stanu, preporučljivo je uključiti biljke aloe u svoju okolinu. Čisti i tijelo i duh, ova biljka neophodna je za vaše kućanstvo. Aloe vera služi kao značajan izvor kisika dok izvrsno apsorbira ugljični dioksid, ugljični monoksid i formaldehid.

Nevjerojatno, jedna biljka aloe pruža prednosti čišćenja jednake onima devet bioloških pročišćivača zraka sadržanih u jednoj limenci. Uz aloju, fikus se predstavlja kao alternativa vrijedna razmatranja. Ova biljka cvjeta u uvjetima slabog osvjetljenja i učinkovito uklanja formaldehid iz zraka, zahtijevajući minimalno održavanje. Unatoč tome, važno je biti oprezan jer lišće ima toksična svojstva, što ga čini neprikladnim za kućanstva s djecom i kućnim ljubimcima.

Bršljan je botanički primjerak koji bi trebao biti prisutan u svakom kućanstvu. Unatoč ozloglašenoj reputaciji toksičnosti, ova izvanredna biljka ima sposobnost uklanjanja do 60% toscina iz vaduhe i 58% fekalnih čestica unutar samo šest sati. Zeleni ljiljan, koji se obično naziva i biljka pauk, pokazuje sposobnost rasta i sintetiziranja čak i u uvjetima slabog osvjetljenja. Izvrstan je u filtriranju različitih zagađivača zraka, uključujući formaldehid, stiren, ugljični monoksid i benzin.

  • Naime, jedna biljka može pročistiti zrak na površini od 200 četvornih metara. Estragon, često nazivan i zmijski korov, izuzetno je otporna biljka koja služi kao izvrstan dodatak svakom kućanstvu. Ova robusna vrsta zahtijeva samo ograničenu količinu svjetlosti za proces fotosinteze. Naime, ne samo da pomaže u uklanjanju toksina, već je posebno koristan u spavaćim sobama, jer proizvodi kisik tijekom noći.

S druge strane, ljiljani su izvrsni u pročišćavanju zraka uklanjanjem kemijskih toksina iz okoline. Oni vješto filtriraju formaldehid i trikloretilen iz zraka. NASA savjetuje da bi kućanstva trebala ugraditi između 15 i 18 navedenih biljaka unutar površine od 500 četvornih metara.

Prilikom organiziranja ovih biljaka, bitno je uzeti u obzir uključivanje spavaće sobe. Rijetko je postignuće za pojedinca postići tako značajno priznanje na dva kontinenta u kratkom razdoblju, razliku koju je Samuel Coleridge-Taylor uspješno postigao. Bršljan je zimzelena trajnica koja pokazuje invazivna svojstva i može doseći duljinu do 50 metara. Penje se po drveću i zidovima koristeći brojna korijenja koja rastu uz njezinu stabljiku. U početku, stabljika leži ravno na dnu prije nego što počne puzati. Listovi bršljana su glatki, srcoliki i zelene boje.

Cvate od kolovoza do listopada, cvjetovi su mali, smeđe vanjske i zelene unutarnje strane. Plod biljke bršljan je okrugla, plavo-crna bobica. Sastavljen od saponozida, jabučne i mravlje kiseline, tanina, pektina i kolesterola, bršljan ima složen kemijski sastav. Najjači glikozid, poznat kao hederin, proizvodi lišće. Zbog svoje sklonosti da prianja uz sve što naiđe, bršljan se nametnuo kao amblem prijateljstva i ljubavi. Pjesnicima antike prizivala je vizije nježnih zagrljaja.

Ptice grade svoja gnijezda ispod zaštitnih krošnji bršljana, koji se mogu naći duž zidova, drveća i stijena. U ovom zaštićenom staništu razvili su se kako bi iskoristili sve resurse koje bršljan pruža. U oštrim zimskim mjesecima, kada je zaliha hrane sve manje, neke vrste, uključujući goluba grivnju, okupljaju se oko njegovih obilnih plodova. Slično tome, marljive pčele brzo pronalaze njegove zelene cvjetove, koji su krcati nektarom, i skupljaju ga s izuzetnom marljivošću. Nasuprot tome, sisavci pokazuju manji afinitet prema ovoj biljci. Iako ga ovce i koze rado konzumiraju zahvaljujući prilagodljivom probavnom sustavu, domaći kunići i psi ga ne podnose.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here