Priča o mladoj majci iz Majdanpeka, koja je doživjela prijevremeni porođaj zbog kojeg je izgubila jednu od svojih blizanki, ožalostila je Srbiju. Ovaj je incident izazvao značajnu zabrinutost kod trudnica, posebno s obzirom na to da majka još nije došla na termin poroda i nije se porodila.

O okolnostima ove pojave pojašnjava dr. Vanja Milošević, ginekolog Narodnog fronta. Doktorica Milošević, ginekolog iz “Narodnog fronta”, napominje da nije rijetkost da žene imaju želju za pražnjenjem crijeva i prije i tijekom poroda. Taj se osjećaj često naziva fantomskim nagonom i rijetko se brka s nečim drugim osim s početkom porođaja.

Značajni pokazatelji da je porod neizbježan su trudovi, kao i izraženi trudovi koji signaliziraju isto. Međutim, nije neuobičajeno da žene koje su doživjele porod u više navrata krivo protumače kontrakcije kao potrebu za defekacijom, a neke trudove prođu nezapaženo. Iako za ovaj fenomen mogu postojati različita objašnjenja, žena koja je već rodila trebala bi biti vješta u prepoznavanju znakova nelagode prije poroda.

Ginekolog također navodi da će biti obavljena obdukcija kako bi se utvrdilo je li beba mrtvorođenče ili je umrlo postnatalno. Indikatori prijevremenog poroda uključuju infekcije, amnionitis i pucanje amnionske tekućine, uz genetske predispozicije, osobito u slučajevima blizanačke ili višeplodne trudnoće. Blizanačke trudnoće zahtijevaju poseban pristup porođaju, koji se obično javlja dva do tri tjedna ranije nego kod jednoplodnih trudnoća. On pojašnjava da Narodna fronta savjetuje majkama koje očekuju višestruke porode da će njihov termin vjerojatno biti ranije nego što se u početku očekivalo.

Godišnje se u svijetu zabilježi oko dva milijuna mrtvorođene djece, što znači jedno mrtvorođenče otprilike svakih 16 sekundi. Učestalost mrtvorođenih je najveća u afričkim zemljama. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, mrtvorođenče se definira kao smrt fetusa u 28. tjednu trudnoće ili kasnije, koja se javlja prije ili tijekom procesa rođenja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Srbija je među zemljama u Europi s najvećim stopama mrtvorođenosti.

Stopa mrtvorođenosti u Srbiji od 2019. iznosi 4,4 na 1.000 rođenih. Ovu brojku nadmašuju druge zemlje, uključujući Bugarsku koja ima ocjenu 5 i Ukrajinu sa ocjenom 4,5. Nasuprot tome, prosječna stopa mrtvorođenih u zapadnoj Europi je otprilike 2,2 na 1000 rođenih, iako Francuska ima višu stopu od 4,3 mrtvorođenih na 1000 rođenih. Ova statistika ostaje i nepromijenjena i točna. Kako navodi Milošević, učestalost mrtvorođene djece obično se kreće u rasponu od 5 do 10 posto, što uključuje i prijevremeni porod.

Otprilike 80 posto porođaja odvija se u terminu, a znatno manji postotak nakon termina. Kako bi se umanjili potencijalni rizici za majku i dijete, Milošević preporuča redovite liječničke preglede i uzimanje briseva iz porođajnog kanala prema savjetima zdravstvenih djelatnika. Kako navodi stručnjak, primjena ovih testova omogućuje brzo prepoznavanje infekcija kod žena koje mogu dovesti do korioamnionitisa, odnosno bakterijske infekcije koja zahvaća plodove ovojnice. Ako se ne liječi, ovo stanje može rezultirati upalom i pucanjem amnionske vrećice, signalizirajući skori početak poroda.

 

Za promicanje sigurne trudnoće preporučljivo je da se žene koje su trenutno trudne ili planiraju trudnoću podvrgnu testiranju na spolno prenosive bolesti i sve bakterije koje bi mogle ugroziti njihovu trudnoću.

Milošević naglašava da se trudnice tijekom pregleda testiraju na sveobuhvatan niz potencijalnih problema. To uključuje procjene cervikalnog i vaginalnog sekreta, pretrage na spolno prenosive bolesti i procjene drugih ginekoloških problema. Takvi testovi neophodni su za prepoznavanje i liječenje infekcija koje mogu dovesti do prijevremenog poroda ili pobačaja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here