Osnivanje ili preseljenje startapa u Beograd ili Novi Sad opravdava se prednostima državnih subvencija i međunarodnim povezivanjem. Uprkos smanjenju radne snage u prethodnoj godini, industrija informacionih i komunikacionih tehnologija nastavlja da doživljava brz rast. Srbija je ranije bila poznata po svojim veštim profesionalcima koji su razvijali proizvode za spoljne kompanije, ali je ova percepcija evoluirala poslednjih godina.
Trenutno je IT sektor najznačajniji izvozni sektor u Srbiji, sa značajnim rastom i značajnim suficitom. Izvoz je u prethodnoj godini iznosio 3,44 milijarde eura, što predstavlja povećanje od 27% u odnosu na 2022. Porast izvoza prati i porast zaposlenosti, pri čemu se broj pojedinaca koji rade u ovom sektoru povećao sa otprilike 56.000 u 2016. na 110.000 u prošloj godini. godine. Većina visokotehnoloških usluga izvezenih iz Srbije usmerena je ka Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj i Nemačkoj. Direktor Luxofta u Srbiji Mihajlo Poštić ističe nedavno priznanje Srbije kao veoma privlačne lokacije za investicije, rast poslovanja i uspostavljanje novih outsourcing čvorišta za multinacionalne kompanije. Poštić ističe važnost očuvanja postojećih poreskih olakšica i drugih pogodnosti koje nudi država kako bi se obezbedio nastavak uspeha Srbije u tom pogledu. Nevjerovatna kombinacija IT sektora i krize postala je stvarnost posljednjih godina, što je rezultiralo rasprostranjenim otpuštanjima u velikim svjetskim kompanijama poput “Microsofta”, “Amazona” i “Meta”. Međutim, uprkos ovom padu, potražnja za programerima ostaje visoka. Marko Vučetić, iz helloworlda, ističe da je tokom cijele godine zabilježen pad od 50 posto oglasa za posao u informatici. Ipak, za razliku od globalnog trenda, Srbija je uspela da održi nisku stopu otpuštanja, sa samo dva odsto zaposlenih.
Prema istraživanju koje je sprovela organizacija Startup Genome, Srbija je prepoznata kao jedan od 20 najboljih IT ekosistema u Evropi po dostupnosti talenata. Prednosti osnivanja ili premeštanja startapa u Beograd i Novi Sad uključuju državne subvencije i odličnu međunarodnu povezanost. Premijerka Ana Brnabić sa ponosom kaže: „Kada je reč o ulaganjima u inovacije, informacione i komunikacione tehnologije, veštačku inteligenciju i biotehnologiju, Srbija je idealna evropska destinacija. Od 2016. do 2022. godine naša zemlja je bila među tri zemlje koje su najbrže rastuće u Evropi kada je u pitanju izvoz IKT usluga. Kroz saradnju sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, aktivno ulažemo u inovacije, naučnu infrastrukturu i razvoj novih naučno-tehnoloških parkova. Za podsticanje kontinuirane ekspanzije naše domaće visokotehnološke industrije, stručnjaci ističu značaj podizanja svijesti o ekonomskoj ulozi informacionih tehnologija, održavanja dosljedne državne podrške i širenja spektra obrazovnih programa u ovoj oblasti. Osoba koja je specijalizovana za rad sa informacijama ili za razvoj i primenu znanja u profesionalnom okruženju poznata je kao informacioni stručnjak. Njihove primarne odgovornosti uključuju održavanje, razvoj i upravljanje sadržajem baze podataka, kao i omogućavanje razmjene znanja i informacija. Pristup internim i eksternim bazama podataka je ključni aspekt njihove uloge. Prema Međunarodnoj federaciji bibliotečkih udruženja i institucija (IFLA), informacioni profesionalac igra vitalnu ulogu u pružanju neograničenog pristupa informacijama, Internetu, bibliotekama i informacionim uslugama, što na kraju doprinosi napretku, razvoju i slobodi zajednica i pojedinci.
Njihov glavni cilj je osigurati da informacije budu dostupne svima, bez obzira na medije ili nacionalne granice. Prema A. Brineu i J. Featheru, skup vještina stručnjaka za informacije obuhvata zadatke kao što su definiranje i analiza informacija, upravljanje zbirkama i podacima, organiziranje znanja i lociranje, evaluacija i kategorizacija informacija. Uz tekuću globalnu industrijsku ekspanziju, potražnja za informatičkim stručnjacima je u porastu, s omjerom od 4:1 u Sjevernoj Americi u odnosu na druge radnike.