Rijetko da postoji osoba koja barem jedno u životu nije imala herpes , koji se obično javlja u području usta i prilično je neugodan. Osim toga, postoje različiti prirodni lijekovi za ublažavanje herpesa.

Razne kreme koje se nalaze u ljekarnama namijenjene su liječenju herpesa; međutim, njihova uporaba često rezultira bijelim tragovima na usnama koji nalikuju malim ožiljcima. Herpes simplex virus, koji je tipično odgovoran za herpes, može se prenijeti ljubljenjem, grljenjem i dijeljenjem posuđa. Nakon što se osoba zarazi, ovaj virus ostaje u tijelu neograničeno dugo, nastanjen unutar živca blizu usta i nosa, a može se ponovno pojaviti kada je imunološki sustav ugrožen. Donosimo niz preporuka za učinkovito suzbijanje herpesa potpuno prirodnim metodama koje neće ostaviti ožiljke na usnama.
Da biste dobili gustu smjesu, pomiješajte tri veća češnja sitno naribanog češnjaka sa 100 grama meda. Ovom mješavinom treba nanijeti zahvaćena područja. Ublažavanje afti može se postići korištenjem 3% otopine vodikovog peroksida ili bučinim uljem, a oba se mogu naći u trgovinama zdrave hrane. Još jedan prirodni lijek za herpes uključuje primjenu heljdinog brašna.
Da biste napravili ovaj lijek, pomiješajte jednu žlicu brašna s dvije šalice kipuće vode, ostavite da kratko prokuha prije nego što dobivenu smjesu nanesete na zahvaćena područja. Dodatno, pomiješajte po jednu žlicu soli i sode bikarbone s malom količinom vode da dobijete gustu pastu koju treba nanositi više puta dnevno. Prirodni tretmani poput aloe vere, metvice i propolisa također su učinkoviti u borbi protiv herpesa.
BONUS:
- Kulinarske tradicije Afrike pokazuju izuzetnu složenost i raznolikost, jer su stoljećima bile pod utjecajem mnoštva kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. U središtu afričke prehrane nalazi se široka paleta sastojaka lokalnog porijekla, na koje su duboko utjecali osebujni običaji i klima različitih regija. Na primjer, u zapadnoj Africi klima varira od tropske do sušne, što dovodi do prevladavajuće prehrane koja uključuje žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak. Obično se ove žitarice pretvaraju u osnovna jela, uključujući “banku” i “fufu”.
Fufu, jelo u kojem se obično uživa, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što su slatki krompir ili kasava. Nasuprot tome, banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često se poslužuje kao prateći prilog. Oba su jela bogata hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za dnevne aktivnosti. Unutar prehrambenih običaja zapadne Afrike, mahunarke – uključujući kikiriki, grah i slanutak – kao i razne žitarice, čine vitalne elemente.
Visoke koncentracije proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih bitnom komponentom dnevnih obroka. Obično se mahunarke dodaju juhama ili varivima, a pojavljuju se u receptima poput juhe “egusi”, koja uključuje sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu.
Istočna regija Afrike, koju karakterizira vlažna klima pogodna za uzgoj raznovrsnog voća i povrća, prikazuje bogat izbor svježih proizvoda unutar svojih kulinarskih praksi. Na primjer, u Keniji se glavno jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, često poslužuje uz izbor povrća i mesa. Osim toga, širok izbor svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, obično se konzumira ili cijeli ili kao sok.
Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi potiču bujanje aromatičnog bilja i začina, što dovodi do prehrane koja je i raznolika i ukusna. Središnja kulinarska baština regije jela su poput kus-kusa, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i taginea, sporo kuhanog obroka koji se priprema u prepoznatljivom loncu. Ova jela obično ističu ključne sastojke poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta doprinose njihovom bogatom i živopisnom okusu.