Afte su bolne, bijele lezije koje se razvijaju u ustima, što dovodi do značajne nelagode. Iako nisu zarazni niti štetni za cjelokupno zdravlje, mogu uvelike utjecati na kvalitetu života zbog goruće boli koju proizvode. Ako imate problema s aftama i želite ih brzo ublažiti, postoje razni prirodni lijekovi za kućnu upotrebu. Ova prirodna rješenja ne samo da ublažavaju simptome nego i potiču brže ozdravljenje.
Postoji nekoliko čimbenika koji mogu dovesti do razvoja afti, kao što su:
Genetski čimbenici: Ako imate obiteljsku povijest afti, postoji veća vjerojatnost da ćete ih doživjeti.
Ozljede usne šupljine: afte mogu nastati uslijed oštećenja nanesenih četkicama za zube, slatkišima, grickalicama ili drugim stranim predmetima.
Dosadna hrana: Konzumacija začinjene, kisele ili pretjerano slane hrane može iritirati sluznicu usta i dovesti do afti.
Promjene u hormonima i povećana razina stresa mogu oslabiti imunološki sustav i dovesti do razvoja afti.
Nedostatak vitamina i minerala, posebice vitamina B, željeza, cinka i folne kiseline, može povećati vjerojatnost razvoja afti.
Smanjena imunološka funkcija: Narušeni imunološki sustav može značajno pridonijeti razvoju afti.
Alergije i određeni lijekovi mogu poslužiti kao okidači za nastanak afti.
Prirodni tretmani za afte Iako afte općenito nisu opasne, mogu izazvati iritaciju zbog boli i nelagode. Evo četiri prirodna tretmana koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma povezanih s aftama.
Natrijev bikarbonat
Soda bikarbona služi kao prirodni lijek za afte. Da biste ga koristili, napravite pastu miješanjem sode bikarbone s vodom i nanesite je izravno na aftu pomoću pamučnog štapića. Pustite da se pasta osuši oko 10 do 15 sekundi. Soda bikarbona djeluje kao dezinficijens, ublažava osjećaj pečenja i potiče brže zacjeljivanje rana. Preporučljivo je ponoviti ovaj postupak više puta tijekom dana, idealno nakon obroka i prije spavanja.
2. Sprej ili kapi propolisa
Propolis služi kao prirodni antibiotik i antiseptik, što ga čini učinkovitim u liječenju upale grla i afti. Da biste ga koristili, nanesite propolis na vatu i nježno ga pritisnite na zahvaćeno područje. Nakon što ga držite na mjestu nekoliko sekundi, uklonite obrisak. To će stvoriti zaštitnu barijeru iznad rane, štiteći je od bakterija i istovremeno potičući brže zacjeljivanje. Ovaj se postupak može ponoviti više puta tijekom dana.
3. Grgljanje vodom
Pomiješajte žlicu 20 postotnog hidrogen peroksida s pola čaše mlake vode. Zatim dodajte žličicu sode bikarbone i soli, miješajte dok se sve potpuno ne otopi. Grgljajte ovu mješavinu u ustima 30 sekundi prije nego što je ispljunete. Ovaj postupak možete ponoviti više puta tijekom dana. Ova otopina djeluje kao antiseptik, ublažava bol i pomaže u zacjeljivanju rana.
4. Čajevi
Čaj, bilo crni ili zeleni, sadrži tanin, poznat po svojim prirodnim antiseptičkim svojstvima, dok kamilica i kadulja pomažu ublažiti bol i pospješiti zacjeljivanje. Skuhajte šalicu čaja i ostavite da se malo ohladi. Grgljajte čaj više puta tijekom dana, osobito kada osjetite pojačano peckanje i nelagodu. Ova metoda može uvelike ublažiti simptome i ubrzati proces ozdravljenja.
Afte mogu uzrokovati značajnu nelagodu i bol, ali postoje prirodni lijekovi koji mogu ublažiti simptome i ubrzati zacjeljivanje. Učinkovite opcije uključuju sodu bikarbonu, propolis, grgljanje vodom i razne čajeve koji mogu suzbiti afte. Uz ove tretmane, ključno je prakticirati dobru oralnu higijenu, kloniti se iritantne hrane i ostati dobro hidriran kako biste pospješili brži oporavak.
Ako afte potraju ili se često javljaju, savjetuje se da posjetite liječnika kako biste isključili moguće ozbiljne zdravstvene probleme. Istražite ova prirodna rješenja i vratite svoj osmijeh bez boli i iritacije afti.