Imajte na umu da sljedeći popis sadrži 10 artikala koji su zabranjeni u Kini. Preporučuje se da njihovoj kupnji pristupite s oprezom. Važno je napomenuti da je potencijalno postojanje štetnih tvari u ovim uvezenim namirnicama neizvjesno i o tome treba ozbiljno razmisliti.

Prva stavka na popisu su lažna jaja, koja se sastoje od mješavine alginske kiseline, kalija, želatine, kalcijevog klorida, vode i umjetne boje. Napravljena od kalcijevog karbonata, ljuska ima kontrastna svojstva. Konzumacija ovih jaja potencijalno može doprinijeti nastanku gubitka pamćenja i demencije.

Međutim, orasi su napunjeni cementom kako bi se povećala njihova težina, kako je rekao prodavač odgovoran za njihovu distribuciju. U kineskim restoranima svinjetina se često bira kao zamjena za govedinu zbog pristupačnije cijene u usporedbi s njom. Vrijedno je spomenuti da svinjsko meso prije posluživanja prolazi kroz proces kemijske obrade. Medicinski stručnjaci upozoravaju da konzumacija mesa koje je prošlo takvu obradu može rezultirati dugotrajnim trovanjem, fizičkim deformitetima, pa čak i nastankom tumora.

  • Osim toga, krivotvorene mahunarke, posebno imitacija graška, izrađuju se od poljskog graška i soje. Kako bi im se dala zelena boja, dodaje se sredstvo za izbjeljivanje i konzervans poznat kao natrijev metasulfit.

Konzumacija ove tvari strogo je zabranjena u prehrambenoj industriji zbog njezine sposobnosti da inducira rak i poremeti tjelesnu sposobnost apsorpcije kalcija. 5. Zamjena za prehranu dojenčadi U svjetlu nedostatka hranjivih tvari, sumnja se da se formula prvenstveno sastoji od krede, što može dovesti do stanja koje se kod djece naziva “bolest velike glave”, karakterizirano oticanjem glave i propadanjem tijekom ostatka tijela. Umjesto upotrebe kuhinjske soli, razmislite o odabiru industrijske soli.

Iako je industrijska sol znatno jeftinija od kuhinjske soli, ona nije prikladna za ljudsku prehranu zbog potencijala da izazove mentalne i fizičke komplikacije, poput hipotireoze i poremećaja u reproduktivnom sustavu. Umjesto crnog papra, preporučljivo je zamijeniti ga blatom. Čini se da se u Kinu proizvodi ne isporučuju dok ne dovedu do tragičnih posljedica. Pojavili su se slučajevi u kojima se blato pogrešno reklamiralo kao crni papar, dok je bijeli papar zamijenjen brašnom. Šokantno, određeni prodavač imao je hrabrosti tvrditi da konzumacija tih lažnih proizvoda ne bi predstavljala nikakvu štetu. U Zhongshanu je proizvedena znatna količina krivotvorenih rezanaca. Nakon istrage, otkriveno je da su ti rezanci napravljeni od kukuruza, parafinskog voska i tinte, što je rezultiralo jedinstvenom ljubičastom bojom.

  • Lažni ginseng, vrsta krivotvorenog ginsenga, koristili su Kinezi tisućama godina zbog njegovih ljekovitih svojstava. Trgovci bi povećali težinu ginsenga kuhajući ga sa šećerom, što bi rezultiralo sortom koja sadrži nevjerojatnih 70% šećera, u usporedbi s 20% prirodnog ginsenga. Nažalost, ovaj povećani sadržaj šećera značajno umanjuje njegove zdravstvene prednosti.

Drugo zabrinjavajuće pitanje je pojava plastične riže, koja je privukla značajnu pozornost. Kina je nedavno otkrila znatne količine krivotvorene riže koja se uglavnom proizvodi od sintetičke smole i krumpira. Dosljedna konzumacija ove krivotvorene riže potencijalno može dovesti do razvoja raka.

Evidencija Vanjskotrgovinske komore ukazuje na značajan porast uvoza unutar Kine. U 2004. godini vrijednost uvezene robe iznosila je 84,76 milijuna KM, ali je prošle godine zabilježen nevjerojatan rast na 664,36 milijuna KM. Tržište u Bosni i Hercegovini preplavilo je obilje kineske kuhinje! Naprotiv, roba u vrijednosti od nevjerojatnih 15,79 milijardi KM preplavila je zemlju kroz uvoz prošle godine, što znači da značajnih 42 posto robe pronađene u našim trgovinama, tržnicama i tvornicama može doći u Kinu.

Ovaj trajni obrazac održao se dosta dugo. Zanimljivo je da je prilično zabavno da se i dalje oslanjamo na Kinu za značajan dio naše ponude hrane. Naime, samo prošle godine potrošili smo nevjerojatnih 5,2 milijuna KM proizvoda iz njihovog agroindustrijskog sektora, uključujući nevjerojatnih 3,9 milijuna KM vrijednog voća, povrća i žitarica!

Na policama lokalnih kineskih trgovina mješovitom robom obično se nalazi asortiman proizvoda poput kikirikija, crvenog luka, češnjaka, mrkve, repe, cikle, celera, gljiva, tartufa, voćnih sokova, dinja, papaje, orašastih plodova, brašna, riže, kakaa , konzervirana rajčica, čaj, cimet i ocat. Nadalje, iz Kine smo uvezli nevjerojatnih 391 milijun KM mesa, ribe, mlijeka, masti, slatkiša i šećera, ukupne vrijednosti 880 milijuna KM.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here