Rak pluća spada među najsmrtonosnije bolesti koje se često nalaze kod pjevača. Naš narod bilježi izrazito visoku stopu obolijevanja od malignih bolesti. Ova vrsta raka je posebno raširena i predstavlja značajne rizike. Između 1999. i 2009. godine u Srbiji je zabilježen primjetan porast od 27 posto u broju oboljelih od ove bolesti.

Smrtonosna bolest tragično je odnijela živote brojnih poznatih ličnosti, među kojima su Masim Savić, Zoran Kalezić, Oliver Dragojević, Usnija Redžepova, Divna Karleuša i mnogi drugi. Samo dva mjeseca prije smrti, Masimo Savić suočio se sa zaprepašćujućim otkrićem svoje dijagnoze raka pluća. U 61. godini života, ovaj talentirani pjevač izgubio je bitku s bolešću, ostavivši iza sebe izvanrednu ostavštinu umjetničkih postignuća i cijenjenu grupu bliskih prijatelja.

Proslavljeni hrvatski umjetnik Oliver Dragojević suočio se s teškom bolešću koju je kroz život iskreno priznavao, potpuno svjestan njezine ozbiljnosti i nadolazeće stvarnosti vlastite smrti. Zoran Kalezić podijelio je svoju posebnu perspektivu upravljanja ovim stanjem, ističući svoju ovisnost o zdravstvenim radnicima i utjehu koju je pružao glazbom koja ga je duboko dirnula. Nakon dugotrajne i mukotrpne borbe, Oliver Dragojević konačno je preminuo u 73. godini od ove opake bolesti.

Nažalost, preminuo je u 71. godini, točno godinu dana nakon dijagnoze raka pluća. Zdravlje mu se nije popravilo unatoč rigoroznoj kemoterapiji. Nekoliko mjeseci prije njegove smrti, poznati pjevač je izjavio: “Dane provodim u granicama svog doma, uronjen u prekrasne aktivnosti sviranja i pjevanja. Svakog jutra ustanem, zgrabim gitaru i počnem svirati, posvećujući cijeli dan ovoj potrazi.

Meni to nije izazovan zadatak; nego ga doživljavam kao ležernu razbibrigu. Bez kemoterapije, moj život je bez ikakvih poteškoća. Naravno, pažljivo pratim raspored lijekova. U vrijeme kada ne primam kemoterapije, veliko mi je veselje posjetiti vikendicu u Veloj Luci, gdje mi je neizmjerna sreća svirati i pjevati.

Jedini izvor ispunjenja u mom sadašnjem stanju leži unutar ovih nastojanja. Dok je dolazak bolesti nepobitno značajan korak nazad, obuzdavanje unutarnje snage u borbi protiv nje često može dovesti do pobjede. Usnija Redžepova, poznata pjevačica, više od tri godine hrabro se borila s rakom pluća. Posljednjih dana života svakodnevno je trpjela nesnosne bolove u Kliničko-bolničkom centru u Beogradu.
Nažalost, Usnija je 1. listopada 2015. podlegla bolesti.

Ova specifična bolest predstavlja različite čimbenike rizika i simptome koji se ne smiju zanemariti. Posjeduje varljivu kvalitetu, pokazujući izraženu sklonost brzom širenju (metastaziranju) u obližnja tkiva i druga područja tijela, često bez ranih znakova simptoma. Često, do trenutka kad se identificira, već su se razvile udaljene metastaze. Rak pluća je najčešća vrsta raka među muškarcima u svijetu, a javlja se četiri puta češće nego kod žena. Za žene je treći vodeći uzrok smrti, nakon raka dojke i raka debelog crijeva.

Karcinogeneza pluća odvija se u rasponu od otprilike dvadeset godina, a najveća učestalost bolesti javlja se u srednjoj životnoj dobi, posebno između 40. i 60. godine. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izvijestila je 2012. da je oko 1,8 milijuna pojedinaca u svijetu primilo dijagnoza raka pluća, što je rezultiralo tragičnom brojkom smrtnosti od 1,6 milijuna. Ovi statistički podaci pokazuju značajne razlike među zemljama, na što uvelike utječu različita prevalencija pušenja u svakoj populaciji.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here