U današnjem članku ćemo se pozabaviti životnom pričom jednog od najbogatiljih ljudi koji su živeli . Niame riječ je o Davidu Rocfeleru i njegovoj životnoj borbi za dugovečnost.
Ne samo da je David Rockefeller bio najstariji milijarder, bankar i filantrop, već je imao i značaj koji se protezao daleko izvan ovih titula. Kao posljednji preživeli unuk poznatog naftnog tajkuna Johna D. Rockefellera, David je naslijedio ogromno bogatstvo Rokfelera, koje mu je dalo ogromnu moć i uticaj tokom njegovog života. Njegov domet se protezao od koridora Washingtona i vlade New Yorka do glavnih gradova širom svijeta, obuhvatajući različite sektore kao što su bankarstvo, obrazovanje i područje umjetnosti.
Uprkos tome što je preminuo u 101. godini, stalno je izražavao želju da živi život koji traje najmanje 200 godina.
Najmlađi od šestoro braće i sestara, rodio se u New Yorku 12. juna 1915. Njegov otac, John D. Rockefeller Jr., bio je jedini muški potomak Johna D. Rockefellera. Nakon završetka studija na Univerzitetu Harvard i Londonskoj školi ekonomije, David Rockefeller se 1940. vjenčao sa Margaret McGrath i zajedno su podigli porodicu od šestero djece. Tokom 1970-ih, Rockefeller je preuzeo ulogu predsjednika i izvršnog direktora banke Chase Manhattan, gdje je igrao ključnu ulogu u rješavanju finansijskih previranja koja su mučila New York sredinom 70-ih.
Među svjetskim liderima koji su ga poznavali bili su južnoafrički predsjednik Nelson Mandela, kineski Deng Xiaoping, iranski šah i Anwar el Sadat iz Egipta.
Kao predsjednik Muzeja moderne umjetnosti, predvodio je kampanju ohrabrujući korporacije da ne samo nabave i izlože umjetnička djela u svojim ustanovama, već i da pruže finansijsku podršku lokalnim muzejima.
Dejvid Rokfeler je bio poznat po svojim dobrotvornim poduhvatima, ostavivši za sobom izdašnu sumu od 225 miliona dolara Fondu braće Rokfeler, organizaciji posvećenoj unapređenju svetske društvene transformacije. Pored toga, donirao je 100 miliona dolara Muzeju moderne umjetnosti, prestižnoj instituciji koju je suosnivala njegova majka, Abigail Greene Oldrich Rockefeller, 1929. godine, kao i Rockefeller University, prema izvještaju Bloomberga. Štaviše, 2008. je Harvardu dao zadužbinu od 100 miliona dolara. Vrijedi napomenuti da je od 2016. godine neto vrijednost Davida Rockefellera procijenjena na više od 3 milijarde dolara.
Ipak, pričalo se da su njegove oči odisale zlonamjernom aurom, ulijevajući osjećaj nelagode onima koji su ga sreli.
Zbog svog ogromnog bogatstva, postao je žarište brojnih pojedinaca. Tokom sastanka u Dablinu u hotelu Four Seasons, novinar Dave Derby je slikovito prikazao Rokfelerov pogled.
Prije sedam godina, Derby je napisao opis pogleda koji izaziva jezu, uzrokujući da im krv teče kroz vene. Prisustvo zla je opipljivo, koje proizilazi iz pojedinca u pitanju. Čak i dok je prolazio, samo nekoliko centimetara od mjesta gdje smo sjedili, intenzitet je ostao. Pogled na njegovo lice mi je naježio kičmu, jer je posjedovao izuzetnu sposobnost da stvori jezivi ambijent. Posmatrajući ga za stolom, njegove oči su otkrile duboku hladnoću, nalik beživotnim kuglama.
Želja mu je bila da doživi 200 godina.
U nastojanju da produži svoj životni vijek na nevjerovatnih 200 godina, podvrgnut je svojoj šestoj transplantaciji srca u nevjerovatnoj dobi od 99 godina.
“Doživljavam nevjerovatan nalet vitalnosti sa svakom transplantacijom srca. Kao da revitalizirajuća sila prolazi kroz cijelo moje biće, ostavljajući me osvježenim i okrepljenim”, ponosno je izjavio David novinarima samo 36 sati nakon operacije. Dalje je primetio:
Rokfeler, prepun optimizma, želje i nade u dvovekovno postojanje, izrazio je: “Tokom svog života stekao sam veliko bogatstvo, ali sam izabrao da velikodušno podelim većinu. Zkupljanje novca samo za sebe nema svrhe.” Nažalost, smrt ga je neočekivano sustigla u nevjerovatnoj 101. godini.