Oglasi - Advertisement

Ovog vikenda tekst je usmjeren na temu zdrave prehrane. Većina osoba imaju dilemu oko izbora doručka koji se naširoko smatra najvažnijim obrokom u danu. Onkolog, dobar poznavatelj svog područja, dao je smjernice o najprikladnijim opcijama doručka.

Prema izvješću Todaya, postignut je konsenzus između 17 stručnjaka, uključujući kardiologe, onkologe, neurologe, gastroenterologe i stomatologe, koji su identificirali dva određena obroka kao najzdraviji izbor za doručak. Ovi stručnjaci podržavaju obrasce prehrane kao što su mediteranska dijeta, DASH dijeta i MIND dijeta. Takvi prehrambeni okviri prepoznati su po sposobnosti snižavanja krvnog tlaka, smanjenja rizika od raka i vjerojatnosti neuroloških poremećaja, uključujući Alzheimerovu bolest.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

  • Općenito, ovi prehrambeni planovi naglašavaju konzumaciju cjelovitih žitarica i obuhvaćaju veliki izbor povrća, voća, mahunarki, maslinovog ulja, orašastih plodova i izvora nemasnih proteina. Na pitanje o tipičnom izboru doručka, moglo bi se primijetiti da zobena kaša prelivena orašastim plodovima, sjemenkama i bobičastim voćem predstavlja vrlo hranjivu opciju. Zob se često smatra bogatom vlaknima i vjeruje se da sadrži spoj sličan onom prisutnom u majčinom mlijeku. Gastroenterolog je izjavio: “Visoki sadržaj vlakana je ono što pomaže u održavanju zdrave crijevne flore i sprječava zatvor.

Kuhana zob, cijela ili mljevena, često se može poboljšati uključivanjem sastojaka kao što su sjemenke lana, sjemenke konoplje, sjemenke bundeve, svježe ili suhe bobice i med. Kao alternativnu opciju za doručak, medicinski stručnjaci često predlažu namazanje avokada na tost od cjelovitog zrna. Kardiolog primjećuje: “Hranjivi ugljikohidrati daju mi ​​stalnu energiju, dok mi zdrave masti pomažu da se osjećam zadovoljno.

Jedna kriška tosta sadrži dovoljno kalorija i hranjivih tvari da vam bude udobno do ručka.” Medicinski stručnjaci zalažu se za uključivanje jogurta uz bobičasto, orašasto i sušeno voće u prehranu, ističući nužnost minimalnog unosa šećera. Suprotno tome, zobene pahuljice povijesno su se smatrale gotovo idealnim izborom za doručak, spajajući zdravstvene prednosti s divnim okusom.


Prema dijetetičarki Silviji Melendez-Klinger, zobene pahuljice nude značajnu prednost osim dobrobiti povezanih s cjelovitim žitaricama i dijetalnim vlaknima koja potiču dobrobit kardiovaskularnog i probavnog sustava: pružaju zadovoljavajući osjećaj sitosti između obroka. Ona se poziva na studiju iz 2015. objavljenu u Annals of Nutrition and Metabolism, koja je pokazala da su pojedinci koji su uključili zobene pahuljice u svoj doručak obično pokazali smanjenu potrošnju kalorija tijekom ručka. Ipak, ova dobrobit nije jedina zasluga uključivanja ove namirnice u prehranu; konzumacija zobene kaše također može poboljšati sportsku izvedbu.

Prema Jayu Kovinu, registriranom nutricionistu i direktoru formulacija u ASYSTEM-u, konzumacija zobi unutar jednog sata nakon vježbanja može poboljšati metabolizam i poboljšati sportsku izvedbu. Osim toga, zobene pahuljice povoljno utječu na zdravlje kardiovaskularnog sustava. Tejal Pathak, klinički dijetetičar i edukator dijabetesa, naglašava da su zobene pahuljice bogate topivim beta-glukanom.

Ona naglašava da su različite studije uspostavile vezu između unosa vlakana i potencijalnih dobrobiti za zdravlje kardiovaskularnog sustava, budući da utječu na razine lipida u krvi i postprandijalne reakcije šećera u krvi. Nadalje, zobena kaša ima sposobnost promicanja zdravlja probavnog sustava, što kasnije može utjecati na opću dobrobit u gotovo svim aspektima tijela.

Prema nutricionistici Lisi Richards, koja je autorica Candida Diet, “sadržaj vlakana u zobenoj kaši poboljšava zdravlje crijeva i održava vas sitima”. Studija provedena 2014. godine i objavljena u British Journal of Nutrition otkrila je da su dvije osobe koje boluju od ulceroznog kolitisa doživjele poboljšanje u svom stanju nakon što su u svoju prehranu uključile zobene pahuljice. To ukazuje da “redovita konzumacija zobi ili zobene kaše može potencijalno smanjiti rizik od upale crijeva.

Štoviše, uključivanje zobene kaše u prehranu može poboljšati funkcionalnost imunološkog sustava. Prema registriranom dijetetičaru Tristi Bestu, ako pojedinac želi istovremeno poboljšati zdravlje crijeva i ojačati imunitet, “sadržaj vlakana u zobenoj kaši djeluje kao prebiotik, potičući rast korisnih crijevnih bakterija.” Ova specifična prednost ne samo da potiče poboljšano imunološko zdravlje, već također smanjuje rizik od kroničnih bolesti i ublažava upale u tijelu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here