Kako bi održali svoju dobrobit i poboljšali svoje cjelokupno životno iskustvo, osobe koje su navršile 60 godina trebale bi se suzdržati od pet specifičnih aktivnosti. Kako osoba stari, važnost njegovanja i fizičkog i mentalnog aspekta sebe postaje sve očiglednija.
Kako biste spriječili razne zdravstvene probleme poput bolesti srca i gubitka mišićne mase, preporučljivo je svesti na minimum dugotrajno sjedenje. Umjesto toga, preporučuje se bavljenje redovitim tjelesnim aktivnostima kao što su šetnje u prirodnom okruženju ili sudjelovanje u cross-treningu ili plivanju.
Kako starite, postaje sve važnije dati prioritet svom oralnom zdravlju. Održavanje dentalne higijene, uključujući redovito čišćenje zubnim koncem i posjete stomatologu, igra ključnu ulogu u očuvanju cjelokupne dobrobiti. Kako biste održali dobro zdravlje, preporučljivo je umjereno konzumirati šećer. Konzumacija prekomjernih količina šećera može pridonijeti raznim zdravstvenim problemima, poput dijabetesa. Preporuča se kloniti se zaslađenih pića i umjetnih voćnih sokova.
Održavanje osjećaja povezanosti ključno je za nečiju opću dobrobit, stoga je važno kloniti se izolacije. Potrudite se svjesno družiti se s voljenima, prijateljima i pojedincima koji dijele slične interese. Oduprite se iskušenju da podlegnete privlačnosti kućne udobnosti ili iskušenju lijenosti, jer to može dovesti do osjećaja usamljenosti. Umjesto toga, aktivno tražite prilike za druženje i stvaranje novih iskustava koja će pridonijeti bogatoj tapiseriji sjećanja.
Kako biste poboljšali svoje zdravlje i produžili životni vijek, preporučuje se smanjiti unos brze hrane. Odlučite se za hranjive alternative koje su pune proteina, vitamina i minerala. Neka voće, povrće, orašasti plodovi, mliječni proizvodi i nemasno meso budu vaš preferirani izbor. Preporučljivo je izbjegavati prerađenu hranu i alkohol, ali povremeno uživanje u čaši crnog vina može biti izvrsna poslastica. Provođenjem ovih prilagodbi možete doživjeti značajna poboljšanja u svom općem blagostanju.
BONUS TEKST:
Moćan i prirodno prisutan hren, bogat esencijalnim nutrijentima poput vitamina C, kalija, vitamina B skupine, željeza, magnezija i fosfora, pokazao je izvanrednu učinkovitost u poboljšanju kognitivnih funkcija i uklanjanju neželjenog masnog tkiva. Ne samo da hren ubrzava metabolizam i ublažava umor, već također potiče razmnožavanje korisnih crijevnih bakterija.
Za pripremu ovog ljekovitog napitka potrebno je uzeti 125 grama hrena, 4 limuna, 3 žličice meda, 2 žličice cimeta i oko 2 cm đumbira. Upotrijebite blender da usitnite hren i đumbir, zatim dodajte svježe iscijeđeni sok od limuna, a zatim dodajte cimet i med. Dobivenu smjesu prebacite u staklenu posudu za čuvanje.
Konzumirajte jednu čajnu žličicu mješavine dva puta dnevno, prije obroka ili fizičke aktivnosti. U roku od tri tjedna postat će vidljivi značajni rezultati. Podrijetlom s Istoka, cimet je drevni začin koji se koristi stoljećima. Indonezija je glavni izvor ovog aromatičnog sastojka. Postoje dvije osnovne vrste cimeta: cejlonski i kasija. Cassia, koja dolazi iz Burme, ima robusniji profil okusa.
- Cimet se može koristiti u obliku štapića ili mljevenog. Nježna i pikantna priroda cejlonskog cimeta čini ga popularnim izborom za kompote, slatka jela, variva i pića. S druge strane, kasija cimet, jačeg okusa, obično se melje i koristi u posebnim jelima i umacima. Cimet posjeduje inherentna svojstva konzervansa koji učinkovito usporava razmnožavanje bakterija u hrani. Osim toga, može se pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata uključujući mangan, vlakna, željezo i kalcij. Stoljećima je spoj meda i cimeta cijenjen kao ljekovita mješavina poznata po svojim izvanrednim ljekovitim svojstvima, divnoj aromi i ugodnom okusu.