Nema sumnje, hrana pripremljena i napravljena kod kuće ne samo da je zdravija nego je i ukusnija. Tu svakako mislimo na ajvar, zimnicu te razne džemove i marmelade. Danas vam predstavljamo dva ukusna i prirodna domaća recepta…
Ostavimo li po strani kompleksne detalje dinamike svekrve i snahe, zaronimo u šarmantni scenarij u kojem je moja svekrva dobila priznanje za svoj izuzetan pekmez od šljiva. Tijekom godina, dok je starila s elegancijom, imao sam sreću primiti njezin dragocjeni recept, popraćen pozamašnim loncem i, naravno, njezinim kuharskim znanjem.
Sastojci
- Za pripremu ukusnog pekmeza od šljiva skupite otprilike 5 kg šljiva, 1 kg šećera (povećajte na 1,5 kg ako šljivama nedostaje slatkoće), 2 limuna, 2 dcl ruma i 3 vrećice vanilin šećera. Priprema uključuje temeljito pranje šljiva pod tekućom vodom i ocjeđivanje prije nego što plod prepolovite i pažljivo izvadite koštice. Sve sastojke sjediniti tako da u posudu za kuhanje složite šljive i šećer. Ostavite smjesu da odstoji na hladnom mjestu preko noći.
Namjestite štednjak na umjerenu temperaturu. Kada se smjesa zgusne, ubacite kriške limuna kojima ste ogulili koru. U završnoj fazi kuhanja u smjesu umiješajte rum. Jasan znak da je gotov je kada se džem raspadne i lako odmakne od površine za kuhanje. Nakon pažljivog prebacivanja smjese u sterilizirane i zagrijane staklenke, preporučljivo ih je staviti u malo napuknutu toplu pećnicu da se ohlade i stisnu zaštitni poklopci. Nakon što se pekmez ohladi, obilato ga pospite žlicom sitnog šećera, dobro zatvorite celofanom natopljenim rumom i na kraju poklopite poklopcem.
BONUS
Trajno spajanje jabuka i pite može se doživjeti u brojnim oblicima. Tradicionalna pita od jabuka jedna je opcija, a druga je osebujna pita od jabuka od dizanog tijesta. Osim toga, možete se odlučiti za korištenje unaprijed pripremljenog tijesta s maslacem za izradu pite od jabuka. Pekarima početnicima zadatak izrade kore za pitu može se činiti zastrašujućim, zbog čega će neki odustati od recepata koji su ih prvi zaintrigirali. Unatoč tome, doista nema razloga za brigu.
Ključ uspjeha nalazi se u pažljivoj metodi i, što je čudno, njegovanju istinske veze s tijestom. Mnogi ljubitelji pečenja čvrsto tvrde da je pozitivno razmišljanje ključno za proces pečenja. Stoga, usvojimo ovaj veseli stav dok krećemo na naše divno putovanje pečenjem! Kako prelazimo u fazu pripreme, bit će ključno imati spremno tijesto za naš recept. Za izradu tijesta prikupite potrebne sastojke: vrećicu mlijeka, svježi kvasac, šećer, sol i brašno.
Započnite nasjeckanjem svježeg kvasca na sitne komadiće. Lagano zagrijte mlijeko, pazeći da ne bude prevruće, a zatim u njemu otopite kvasac. Umiješajte šećer i sol, temeljito izmiješajte sve sastojke. U smjesu postupno dodavati brašno, pazeći na gustoću tijesta. Trebali biste težiti konzistenciji sličnoj onoj kiselog vrhnja. Kada dobijete željenu teksturu, prekrijte tijesto folijom i ostavite da odstoji na toplom. Očekujte nevjerojatno osjetljivo tijesto za čiju će pripremu trebati otprilike trideset minuta.
Pripremite se promatrati zadivljujuću promjenu smjese u zdjeli dok se napuhava, povećavajući se barem udvostručivši svoju početnu veličinu! Kako bi se osigurala ispravna priprema, potrebni su određeni koraci. Za glatku smjesu pomiješajte jaja i šećer u prahu dok otopite maslac i ostavite da se ohladi. Nakon što tijesto odstoji 30 minuta, umiješajte smjesu jaja i šećera, polako dodavajući ohlađeni maslac. Ključno je provjeriti je li tijesto dobro izmiješano.
Da biste u tijesto dodali brašno i biljno ulje, pomiješajte otprilike pola šalice brašna s jednom žlicom biljnog ulja. Važno je pažljivo pratiti stanje tijesta i dobro ga mijesiti kako biste postigli pravu konzistenciju, dodajući još brašna ako je potrebno. Molimo vas da se suzdržite od postavljanja pitanja do kraja: Kako se može utvrditi odgovarajuća količina za dodavanje?