Tahini ili pasta od sezama je ukusan namaz – i još bolje, vrlo je zdrav. Datira iz 13. stoljeća i stekao je svjetsku slavu; od arapskih zemalja do Indije i Dalekog istoka.

Sadrži mnoge esencijalne vitamine, minerale i aminokiseline koji ga čine izvrsnim dodatkom prehrani. Evo osam glavnih dobrobiti tahinija za zdravlje:

Kontrola krvnog tlaka
Tahini antioksidansi, fitosteroli i beta-sitosterol biljni lignani te kalij pomažu u jačanju moždane memorije i funkcija koncentracije. Također pomaže u poboljšanju zdravlja kože zbog mangana, omega-3 masnih kiselina (u ovom slučaju cinka), kao i smanjenju problema s potencijom.

Antioksidansi se ne smiju propustiti: fitosteroli poput beta-sitosterola čine tahini vrlo korisnim proizvodom za kontrolu razine kolesterola jer poboljšava lipidni profil. Visok udio zdravih masti i proteina čini ga izvrsnim izborom za mršavljenje.
Podrška ženama u menopauzi
Prirodni fitoestrogeni u tahiniju mogu olakšati simptome menopauze. Također smanjuje rizik od raka dojke i jajnika.

Jačanje živčanog sustava
Vitamini B skupine potrebni su za zdrav živčani sustav. Velike količine nalaze se u tahiniju.

Tradicionalna priprema tahinija
Želite li tradicionalni tahini pripremiti kod kuće, evo kako ćete to učiniti:

Sastojci

sjemenke sezama
Maslinovo ulje
Sjemenke lagano prepecite, a zatim sameljite u pastu s maslinovim uljem i tako da bude gusta koliko želite.

Može se koristiti za začinjavanje, umakanje ili kuhanje različitih vrsta hrane i na taj način vašu prehranu učiniti hranjivijom i ukusnijom.

BONUS ČLANAK :

KAKO UZGOJITI KRASTAVCE KAO PROFESIONALAC: AGRONOMSKI VODIČ ZA MAKSIMALAN UROD

Agronomske metode, kada se dobro primijene, mogu povećati prinose krastavaca do razina na kojima je berba uspješna i isplativa. Zbog toga je pravilna njega biljaka od sadnje do žetve od iznimne važnosti za postizanje optimalnih rezultata.

Pravilna primjena ovih agronomskih metoda omogućit će povećanje prinosa krastavaca – zalog uspješnog i plodnog rada. Od sadnje do berbe treba se pravilno brinuti.

Zalijevanje i vlažnost:

Krastavci zahtijevaju visoku vlažnost tla i zraka. Zalijevajte svakih 4-5 dana. Uvjeti tla, način uzgoja.

Tlo:
Optimalno tlo za uzgoj krastavaca je sljedeće: duboko. Plodna, rahla, dobro drenirana i bogata organskim hranjivim tvarima.

Poljoprivredno tehničke mjere

Plodored: Prethodnici povoljni za krastavce-paradajz, kupus, paprika.
Priprema tla: Započnite u jesen s dubokim oranjem i dotaknite se pripreme prije sjetve ili sadnje.
Gnojidba: Optimalan prinos rezultat je savršene gnojidbe i prihrane.

Sjetva i sadnja: Glavni usjev krastavaca sije se krajem travnja ili u lipnju kao sporedni usjev. Različite su gustoće sjetve. Rano sazrijevanje mijenja se s postignućem sjetvom u toplom stakleniku.

Intenzivna kultivacija: Crna polietilenska folija osigurava intenzivnu kultivaciju, što dovodi do brzog klijanja i dobrog razvoja biljaka. Ovom metodom korov nema šanse rasti. Plodna tijela također ne dolaze u dodir s tlom.

Berba: Industrijski krastavac se bere svaka dva dana, a krastavac za salatu kada poprimi karakterističnu boju i oblik. Prinosi mogu varirati ovisno o načinu uzgoja i ulaganjima.

Čuvanje i distribucija: Svježi krastavci se sortiraju i čuvaju na 3-7°C. Budući da se industrijski krastavci teško skladište, prerađuju se odmah nakon berbe.

Pravilnom primjenom ovih agronomskih metoda postaje održivo povećati prinos krastavaca, što čini urod izdašnim i isplativim. Za postizanje dobrih rezultata vrlo je važna pravilna njega biljaka od sjetve do trenutka berbe.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here