Sigurno i Vi uživate u ovim namirnicama, ali poslije navršene šezdesete godine trebali biste prestali da je konzumirate. Koliko god da mislite da je dobro, ipak nije, a sigurno svakodnevno koristite.

Srce nije samo simbol ljubavi i osjećaja; to je stvarni motor ljudskog tijela, radi bez prestanka od trenutka stvaranja u maternici do posljednjeg daha. Njegov glavni zadatak je kontinuirano pumpanje krvi, čime se svim stanicama u tijelu dostavlja esencijalni kisik i hranjive tvari. Ali s vremenom, rad srca počinje se pogoršavati, polako razvijajući veliki porast šanse za razne bolesti srca. Neki ljudi u dobi od 65 i više godina mogli bi se boriti s velikim kardiovaskularnim problemima koji bi mogli dovesti do kobnih srčanih i moždanih udara, što su glavni razlozi prema upozorenjima Nacionalnog instituta za starenje. Dok su rane studije to pripisivale genetici, ne može se podcijeniti uloga koju su nedavno odabrali način života, dijete i svakodnevne rutine kada se radi o održavanju ovog vitalnog organa zdravim.
- 1. Promjene koje prate protok vremena. Kako starimo, elastičnost arterija se smanjuje, a njihove stijenke postaju sklone nakupljanju plaka – masnih naslaga koje sužavaju krvne žile i ometaju cirkulaciju. Snaga srčanog mišića opada, a hormonalni i metabolički sustavi rade slabije. Dr. Bernard Acevedo-Méndez kaže da se ta degenerativna stanja najčešće razvijaju u hipertenziju, anginu pektoris, a možda i infarkt miokarda. Kako dob napreduje, dolazi do smanjenja inzulinske rezistencije koja nosi potencijal razvoja u dijabetes tipa 2, glavni čimbenik rizika za zdravlje srca prema dr. Lauri Verde.2.
Opasnosti svjetovnog načina života Dob nije usamljeni faktor. Mnoge sklonosti pokupljene tijekom života znatno pogoršavaju izglede za obolijevanje od srčanih bolesti. Obično glavni čimbenici uključuju: Prehranu bogatu zasićenim masnoćama, šećerom i soli, u kombinaciji s izostankom tjelovježbe i sveukupnim sjedilačkim životom. Pušenje je izravno oštećenje krvnih žila, a ako redovito ne provjeravam zdravlje svog srca, to može dovesti do odgođene dijagnoze. Srećom, sve je to promjenjivo, a budući da je promjena nešto što mora doći iznutra, odlučnošću i samodisciplinom možemo u velikoj mjeri poboljšati zdravlje srca. 3. Ključni aspekt kardiovaskularnog zdravlja: prehrana Glavna mjera za zaštitu vašeg srca uključuje procjenu i prilagodbu vaših obrazaca prehrane.
Iako nijedna pojedinačna hrana nije u potpunosti “izvan granica”, određeni sastojci mogu imati značajne štetne učinke. Hrana koju treba ograničiti uključuje visoke razine natrija jer je izravno povezan s visokim krvnim tlakom. Prerađena i konzervirana hrana obično ima skriveni sadržaj soli. Obično prerađena hrana sadrži trans masti i dodaje konzervanse i aditive koji vrše pritisak na krvne žile. Nezdrave prehrambene masti uključuju trans masti i zasićene masti. Na optimalnim razinama u tijelu, štetni (LDL) kolesterol može dovesti do ateroskleroze kada se oksidira. Koje opcije trebate odabrati? Ravnoteža se može postići raznolikom prehranom: Prehrana bi se prvenstveno trebala sastojati od voća i povrća, antioksidansa, cjelovitih žitarica i vlakana.
Dobre alternative za dodatne proteine u prehrani nalaze se u masnoj ribi poput lososa i sardina. Orašasti plodovi i mahunarke drugi su izvori proteina i zdravih masti. Za kuhanje koristite biljna ulja, a ne maslac ili margarin. Takva ulja uključuju, između ostalih, maslinovo ulje, ulje avokada i uljane repice. O tome svjedoči istraživanje iz 2023. koje dokazuje da prehrana s niskim udjelom natrija može znatno smanjiti krvni tlak, više-manje kao što to čine dodaci prehrani. Životna preobrazba – sitne navike, enormni rezultati Osim dobre prehrane, postoji nekoliko svakodnevnih aktivnosti koje, ako ih prakticiraju starije osobe, mogu pomoći u održavanju zdravlja srca i krvožilnog sustava.
Osnovne navike kojih se treba držati podalje ili zamijeniti pozitivnijim alternativama uključuju vođenje sjedilačkog života. Čak i kratke šetnje tijekom cijelog dana mogu znatno smanjiti vjerojatnost srčanih problema. Vježbanje regulira razinu šećera i kolesterola, cirkulaciju krvi, a također stabilizira krvni tlak. Pušenje je jedan od najvećih doprinosa riziku od srčanih bolesti. Prestanak pušenja znatno će smanjiti šanse za dobivanje srčanog ili moždanog udara.