Oglasi - Advertisement

Ovaj se proizvod obično čuva u hladnjaku, ali mnogi pojedinci nisu svjesni njegove potencijalne opasnosti: bacite ga odmah!

Mnogi ljudi koriste posude za hranu, boce za vodu i razne mogućnosti skladištenja kako bi sačuvali svježinu svoje hrane. Međutim, nije široko poznato da brojni proizvodi ove vrste mogu sadržavati opasnu tvar – bisfenol A, koji se obično naziva BPA – koji može predstavljati rizik za zdravlje.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Što je zapravo BPA i gdje se može pronaći? BPA ili bisfenol A je kemikalija koja se koristi u proizvodnji plastike od 1960-ih. Ovaj spoj se može naći u brojnim uobičajenim predmetima, kao što su:

Mogućnosti skladištenja hrane poput plastičnih posuda, uključujući dobro poznati Tupperware, zajedno s metalnim limenkama, čepovima za boce i cijevima za vodu, predstavljaju potencijalni rizik kada dođu u dodir s tvarima koje sadrže BPA. Ova kemikalija, koja je korištena dulje vrijeme, može dospjeti u hranu i piće. Sve više istraživanja sugerira da produljena izloženost BPA može dovesti do značajnih zdravstvenih problema.

Koja je razina štetnosti BPA? Dok je Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) izjavila da se konzumacija malih količina BPA smatra sigurnim, stručnjaci upozoravaju na dugotrajnu izloženost čak i minimalnim količinama. BPA ima potencijal poremetiti hormone u tijelu, posebice estrogen, što može rezultirati:

Hormonska neravnoteža

Veće šanse za rak dojke i prostate Problemi s plodnošću Razvojni poremećaji kod djece Trudnice, dojenčad i mala djeca posebno su ranjivi jer se njihova tijela bore da učinkovito obrade i uklone BPA.

Koji su neki od načina da se klonite BPA u svakodnevnom životu?

Klonite se plastičnih posuda odabirom staklenih ili keramičkih spremnika za hranu, koji ne sadrže BPA. Kada kupujete boce s vodom, odaberite one s oznakom “bez BPA” kako biste spriječili izlaganje štetnim kemikalijama.


Suzdržite se od zagrijavanja plastičnih posuda jer toplina može uzrokovati brže oslobađanje BPA iz plastike. Osobito je važno izbjegavati zagrijavanje hrane u plastičnim posudama, osobito kada koristite mikrovalnu pećnicu.

Pregledajte naljepnice – Kada kupujete konzerviranu robu, potražite opcije koje su označene kao “bez BPA” ili provjerite jesu li limenke presvučene sigurnim materijalima.

Koji su načini za smanjenje izloženosti BPA?
Kako biste zaštitili svoju dobrobit i dobrobit svoje obitelji, bitno je smanjiti svoju izloženost BPA.

Izbjegavajte plastične posude u mikrovalnoj jer toplina može ubrzati ispiranje BPA iz plastike u hranu. Umjesto toga, bolje je premjestiti hranu u staklene ili keramičke posude prije zagrijavanja.
Klonite se plastičnih boca za vodu, osobito onih bez oznake BPA-free. Radije se odlučite za boce od stakla ili nehrđajućeg čelika.
Budite oprezni s konzerviranom hranom jer su brojne konzerve obložene materijalima koji sadrže BPA. Kad god je to moguće, odlučite se za svježe ili smrznute opcije ili potražite konzervirane proizvode koji su posebno označeni kao bez BPA.

Dok se BPA može činiti trivijalnom komponentom u uobičajenim proizvodima, produljena izloženost može dovesti do značajnih zdravstvenih problema. Ako imate plastične posude i boce koje sadrže BPA pohranjene u vašoj kuhinji ili hladnjaku, preporučljivo je da ih zamijenite za sigurnije opcije. Na taj ćete način zaštititi sebe i svoju obitelj od potencijalno štetnih tvari koje bi mogle kontaminirati vašu hranu i piće.

Poboljšanje vašeg zdravlja počinje malim prilagodbama vaših svakodnevnih rutina, a eliminacija BPA proizvoda iz vašeg kućanstva ključni je korak prema sigurnijem načinu života. Odabir prirodnih i netoksičnih materijala za skladištenje hrane pomaže stvoriti zdraviju i sigurniju atmosferu za vas i vašu obitelj.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here