Dok pripremamo povrće za kiseljenje, često zanemarujemo uobičajeni sastojak koji se svakodnevno koristi u kuhinjama naše regije, a koji također nudi niz zdravstvenih prednosti.
- Dok nam jesen nakratko uskraćuje sunčane dane, donosi još jedno divno iskustvo: zimu. Tijekom ove sezone obično pripremamo kisele krastavce kojih će nam biti dovoljno za nadolazeće mjesece.
U našim krajevima kiseli kupus, krastavce i cvjetaču često spremamo u smočnicu, uz papriku i crvenu i zelenu rajčicu. Zašto ne razmislite o drugačijem pristupu ove godine?
Ukiseljeni luk.
- Ukiseljeni luk uživa ogromnu popularnost u cijelom svijetu i to nije slučajnost – prepun je esencijalnih nutrijenata ključnih za normalno i učinkovito funkcioniranje organizma. Nadalje, opskrbljuju crijeva vrijednim “dobrim” bakterijama koje potiču zdravlje crijeva. Crni luk je bogat korisnim vitaminima, mineralima i vlaknima, a najzastupljeniji je vitamin C, a slijede ga vitamini B kompleksa, posebno B9 i B6. Uz to, prisutan je kalij, zajedno s flavonoidom kvercetinom, za koji je, slično kao i kod drugih vrsta luka, dokazano da smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Štoviše, vrlo je vjerojatno da u našim trgovinama i na tržnicama nećete pronaći povoljnije povrće, pa je ovaj način obogaćivanja vaših jesenskih i zimskih obroka i budžetski prihvatljiv. Jednostavan način za pripremu kiselog luka. Postoji mnogo načina za pripremu kiselog luka, a ovaj je najlakši.
Sastojci:
-1 kilogram luka (po mogućnosti sa najmanjim glavicama)
-300 mililitara vode
-200 mililitara octa
-2 žlice soli
-2 žlice šećera
-lovorov list,
-sol i papar po želji.
Priprema
Pomiješajte vodu i ocat u loncu, zatim umiješajte sol i šećer prije nego što smjesu zakuhate. Nakon toga ostavite da se ohladi. Prvo pripremite luk tako da ga očistite, a potom glavice složite u dobro oprane i sterilizirane staklenke. Zatim dodajte malo papra i lovorov list prije nego što prelijete ohlađenu tekućinu po vrhu. Pritisnite plastičnom mrežicom, a zatim čvrsto zatvorite staklenke. Čuvati na hladnom, tamnom i suhom mjestu.