Vjeruje se da su prve banane potekle s Malajskog poluotoka i današnje Indonezije, Filipina i Papue Nove Gvineje. Mnogi znanstvenici smatraju da su se banane prvi put pojavile prije otprilike 10.000 godina i da su možda bile najranije voće koje je postojalo.

Spominjanje genetski modificirane hrane često kod mnogih pojedinaca danas izaziva negativan odgovor. Međutim, stvarnost je da su ljudi tisućama godina mijenjali genetiku voća i povrća kako bi odgovarali njihovim prehrambenim potrebama.

Banane su se, primjerice, uzgajale još prije 7000 godina, a neke procjene sugeriraju da su se mogle uzgajati čak i prije 10 000 godina na području današnje Papue Nove Gvineje i jugoistočne Azije. Današnje banane potječu od dvije divlje vrste, Musa acuminata i Musa balbisiana, koje su izvorno imale velike, žilave sjemenke.

Okus i izgled banana koje vidimo danas, karakteriziran poznatim oblikom i opnom koja se može oguliti, rezultat su selektivnog uzgoja i križanja. Moderne banane, u odnosu na svoje pretke, imaju znatno manje sjemenki, boljeg su okusa i bogate su hranjivim tvarima.

Kada je riječ o izvornom izgledu ovog voća, smatra se da je divlja banana najbliža sličnost koju danas imamo. Ova vrsta je već nekoliko godina klasificirana kao ugrožena i sada se nalazi samo na Madagaskaru.

BONUS TEKST :

Jabuka se od davnina smatra visoko hranjivim voćem, au prilog tome govori i poznata izreka „jabuka na dan tjera doktora daleko“. Kad bi se netko raspitao o posebnim prednostima redovitog konzumiranja ovog voća, koliko biste ih mogli navesti? Iz tog razloga, predstavljamo vam 12 razloga zašto razmisliti o uvrštavanju barem jedne jabuke u svoju svakodnevnu prehranu.

1. Njima se pospješuje probava.

Jabuke su bogate i topivim i netopivim vlaknima koja pomažu u regulaciji probave. Topiva vlakna, poput pektina, služe kao prebiotik, njegujući korisne bakterije u crijevima, dok netopiva vlakna igraju ulogu u sprječavanju zatvora i održavanju redovitog pražnjenja crijeva.

2. Smanjuju razinu kolesterola.

Pektin, vrsta topivih vlakana, pomaže u snižavanju razine štetnog LDL kolesterola u krvotoku. Osim toga, antioksidansi koji se nalaze u jabukama, posebice flavonoidi, mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti ublažavanjem oksidativnog stresa i upala u tijelu.

3. Smanjuju šanse za razvoj dijabetesa.

Vlakna koja se nalaze u jabukama pomažu u usporavanju apsorpcije šećera iz hrane, što dovodi do stabilnije razine šećera u krvi. Redovita konzumacija jabuka povezana je sa smanjenim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2.

4. Zasitan i niskokaloričan

Jabuke sadrže veliku količinu vode i vlakana, što doprinosi osjećaju sitosti, a ima malo kalorija. Kao rezultat toga, služe kao izvrstan međuobrok za kontrolu tjelesne težine i izbjegavanje pretjeranog unosa hrane.
5. Sadrže veliku količinu vitamina C.

Jabuke sadrže korisnu količinu vitamina C, koji igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i zaštiti od infekcija. Osim toga, fitonutrijenti koji se nalaze u jabukama služe kao antioksidansi koji pomažu u smanjenju upale.

6. Pospješuju kognitivne sposobnosti.

Jabuke sadrže antioksidanse poput kvercetina koji mogu smanjiti oksidativni stres u mozgu, štiteći moždane stanice od oštećenja i potencijalno smanjujući rizik od Alzheimerove bolesti.

7. Povećavaju gustoću kostiju.

Studije pokazuju da redovita konzumacija jabuka može pomoći u održavanju gustoće kostiju zbog njihovih antioksidativnih svojstava, potencijalno smanjujući rizik od osteoporoze.

8. Svojstva antioksidansa

U jabukama se nalaze brojni antioksidansi, poput flavonoida i polifenola, koji pomažu u smanjenju rizika od određenih vrsta raka, uključujući rak pluća, dojke i debelog crijeva. Osim toga, njihova protuupalna svojstva pomažu u zaštiti stanica od štetnih promjena.

9. Čišćenje prirodnih zuba

Kiseline koje se nalaze u jabukama pomažu u čišćenju zubi i smanjuju nakupljanje plaka. Osim toga, njihova hrskava tekstura potiče žvakanje, što zauzvrat potiče proizvodnju sline i sprječava rast bakterija u ustima.

10. Povišen sadržaj vode

Jabuke sadrže otprilike 85% vode, što ih čini izvrsnim izvorom hidratacije za tijelo.

11. Šećeri koji se nalaze u prirodi

Jabuke sadrže prirodne šećere poput fruktoze, nudeći tijelu brz, ali stabilan poticaj energije, što ih čini izvrsnim izborom za međuobrok prije ili nakon vježbanja.

12. Kvercetin je prisutan u njima.

Kvercetin, prirodni flavonoid koji se nalazi u jabukama, posjeduje svojstva koja su i protuupalna i antialergijska. Pomaže u ublažavanju simptoma povezanih s alergijama i upalama u tijelu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here