Dud, ukusno voće koje je pomalo zanemareno, zaslužuje našu pažnju. Kod nas se mogu pronaći crne, crvene i bijele varijante, dok u svijetu postoji oko stotinu različitih vrsta. Od svih ovih sorti crni dud se ističe kao najcjenjeniji zbog svoje iznimne arome.

Obitelj Morus obuhvaća dud, koji je poznat po svojoj raznolikosti i praktičnosti. Njegovo lišće vitalan je izvor hrane za dudovog svilca. Vergilije je u svojoj mudrosti ovu biljku nazvao najpametnijom jer strpljivo čeka dolazak viših temperatura prije nego što nikne. Povijesno gledano, dudovo drvo je bilo vrlo cijenjeno za izradu bačava, posebno u dolini Neretve. Osim toga, uzgoj duda je bitan za proizvodnju svile. Dud ima jedinstven sastav i ima terapeutska svojstva.

Bogat plod duda prepun je niza korisnih komponenti, poput slobodnih organskih kiselina poput limunske i jabučne, mješavine vitamina uključujući C, B, K, A i E, bitnih minerala poput željeza, kalija, mangana i magnezija , kao i pektine i druge vrijedne tvari. Naime, dud se može pohvaliti značajnom koncentracijom antioksidansa antocijana. Stručnjaci nedvosmisleno tvrde da dud status superhrane zaslužuje zbog svoje sposobnosti da suzbija starenje i pomaže u liječenju raznih bolesti. U terapeutske svrhe koriste se plodovi, lišće i kora duda.

Opsežan raspon ljekovitih dobrobiti povezanih s crnim dudom dobro je dokumentiran. U tradicionalnoj se medicini crni dud koristi za suzbijanje upala urinarnog trakta, bolesti usne šupljine i grla, epilepsije, depresije, nesanice, vrtoglavice, pa čak i ugriza insekata i zmija. Nezreli crni dud djelotvoran je protiv proljeva, a zreli djeluje kao blagi laksativ. Konzumacija soka crnog duda pomaže kod iskašljavanja, potiče znojenje i mokrenje, a može se koristiti i za ispiranje usta i grla kod upala. Nadalje, lišće crnog duda postalo je popularno sredstvo za snižavanje i regulaciju razine šećera u krvi, što ih čini čestim sastojkom u čajnim mješavinama namijenjenim osobama s dijabetesom.

Bijeli dud popularan je sastojak u kozmetičkoj industriji, a nalazi se u brojnim proizvodima čiji je cilj posvijetliti kožu i smanjiti nesavršenosti. To je zbog njegovih inhibitora sinteze melanina, koji učinkovito smanjuju proizvodnju melanina. Osim toga, bijeli dud se koristi u formulacijama za njegu kože protiv starenja, posebno za osjetljivo područje oko očiju, kao i za toniranje i čišćenje lica. U smislu ljekovite primjene, bijeli dud ima sličnosti sa svojim crnim dudom. Poznato je da se bori protiv artritisa, očnih bolesti i opće slabosti, a također potiče opuštanje živčanog sustava. Naime, Jonathan Hartwell, cijenjeni autor knjige “Bilje protiv raka”, sugerira da bi sok od bijelog duda mogao biti koristan u liječenju tumora grla. Ako se ukaže prilika, preporučljivo je uključiti obje vrste duda u svoju prehranu kako biste iskoristili brojne prednosti koje nude.

Gorka kora dudovog korijena stoljećima je služila kao ljekovita otopina za suzbijanje crijevnih parazita, posebice trakavica. Ova kora ima ljekovita svojstva koja liječe razne crijevne i želučane tegobe, uključujući dispepsiju, a također olakšavaju trovanje hranom, alkoholom i gljivama. Kada se primjenjuje lokalno, oblik kore duda u prahu djeluje kao melem, ubrzavajući proces zacjeljivanja rana. Osim toga, uvarak od kore može se konzumirati za ublažavanje visokog krvnog tlaka. Još od vremena Dioskorida, kora duda ostala je pouzdan lijek sa svojim višestrukim dobrobitima.

Unatoč tome što je voće koje se često zanemaruje, dud posjeduje mnoštvo korisnih svojstava i ljekovitih svojstava. Bez obzira na to hoćete li odabrati crni, bijeli ili crveni dud, svaka sorta pruža mnoštvo hranjivih tvari i zdravstvenih prednosti. Prigrlite ovo prirodno blago i integrirajte dud u svoj režim ishrane ili rutinu liječenja kako biste požnjeli prednosti koje nudi.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here