Savjetuje se dnevni unos od 200 do 300 grama svježe ubranih bobica aronije. Aronija, poznata i kao sibirska borovnica, slavi se kao hrana sutrašnjice zbog iznimnog obilja antioksidansa. Aronija nadmašuje brusnice, kao i brojno drugo bobičasto i voće, jer sadrži četiri do šest puta više antioksidansa.

Što se tiče antioksidansa, nema voća koje može nadmašiti svježe bobice aronije. Podrijetlom iz Sjeverne Amerike, aronija se smatra najhranjivijim voćem na svijetu. Danas se uzgaja u raznim zemljama uključujući Rusiju, Poljsku, Ukrajinu, Njemačku, Bugarsku, pa čak iu vlastitom dvorištu.

Nedostatak prirodnih neprijatelja i izuzetna otpornost na različite klimatske uvjete, uključujući niske temperature, fascinantan je aspekt aronije. Da biste iskoristili njezine prednosti, preporučuje se uključivanje 200 do 300 grama svježe aronije u dnevne obroke. Nadalje, aronija pruža svestranost u smislu metoda čuvanja, poput zamrzavanja ili sušenja, a također se može pretvoriti u slatke poslastice poput džema, soka, sirupa ili kompota. Izvanredna antioksidativna svojstva aronije naširoko su poznata zbog njihove sposobnosti da očuvaju dobrobit stanica i krvne plazme borbom protiv štetnog utjecaja oksidativnog stresa.

Osobe koje pate od hipertireoze mogu iskusiti značajne prednosti uvrštavanja aronije u svoju prehranu, budući da posjeduje izvanrednu sposobnost poboljšanja rada štitnjače. Štoviše, aronija preuzima ključnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih komplikacija, učinkovito snižavajući povišeni krvni tlak i razinu kolesterola, a istovremeno potiče proizvodnju korisnog kolesterola.

Aronija, izvanredno i potpuno prirodno bogatstvo, ističe se na području prevencije bolesti. Njegova moć ostaje nepromijenjena, čak iu slučajevima kada se bolest već očitovala. Među različitim vrstama aronije, sibirska sorta, koja se uzgaja u neometanom okruženju usred hladne klime, ističe se kao najsnažnija i najučinkovitija. Često hvaljena kao budućnost prehrane, aronija ponosno posjeduje izvanredna ljekovita svojstva za ljudsko tijelo. Izvanredna sposobnost aronije da eliminira toksine i teške metale iz tijela čini je ključnom zaštitom od zloćudnih bolesti. Opsežna istraživanja otkrila su moć aronije u borbi protiv raka, budući da uspješno uništava značajan broj kancerogenih stanica u različitim dijelovima tijela, kao što su mozak, pluća, dojke, debelo crijevo i jetra.

Kao izniman antioksidans, aronija sprječava stvaranje štetnih slobodnih radikala i njihov nepovoljan utjecaj na dobrobit tjelesnih stanica i krvne plazme. Uključivanje snažnog tamnog bobičastog voća u vašu dnevnu rutinu ima potencijal ne samo usporiti proces starenja, već i zaštititi od razvoja kroničnih bolesti. Brojne studije pokazale su impresivnu sposobnost biljke da poboljša protok krvi kroz krvožilni sustav tijela. Kao rezultat toga, učinkovito smanjuje razinu kolesterola i triglicerida, promičući tako optimalnu kardiovaskularnu dobrobit.

Nadalje, ovaj izvanredni botanički primjerak pruža olakšanje od migrena i glavobolja, učinkovito smanjuje krvni tlak i potiče otpornu crijevnu sluznicu i želudac. Osim toga, aronija je poznata po tome što jača imunološki sustav u cjelini, smanjuje upale, štiti od virusnih i bakterijskih infekcija u mokraćnom sustavu te omogućuje optimalan rad jetre i žuči. U nizu proizvoda na bazi aronije, uključujući sokove i čajeve, sada se može uživati ​​na našem lokalnom tržištu.

Prirodno stanje bobica aronije mjesto je gdje se doista mogu doživjeti njihova korisna svojstva. Da biste iskoristili dobrobiti, dovoljna je dnevna konzumacija otprilike 200 do 300 grama ovih bobica. Kako biste osigurali uživanje tijekom cijele godine, aronija se može čuvati zamrzavanjem, sušenjem ili pretvarati u slatke kreacije poput marmelade, soka, sirupa, kompota, vina, likera i rakije. Među tim opcijama posebno se preporuča hladno prešani sok. Uz dnevnu čašicu rakije na prazan želudac dobivaju se brojne prednosti.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here