Nedavna istraživanja pokazuju da šećer može negativno utjecati na naše zdravlje, čak i na osobe bez dijabetesa. Visoka konzumacija šećera može rezultirati brojnim zdravstvenim problemima, od metaboličkih poremećaja do srčanih bolesti. U nastavku je sažetak načina na koje šećer može utjecati na vaše blagostanje:

1. Masno tkivo koje okružuje organe
Fruktoza, element koji se nalazi u šećeru, potiče sposobnost jetre da učinkovitije skladišti mast, osobito u području koje okružuje jetru. To može dovesti do nealkoholne masne bolesti jetre, stanja koje je bilo neuobičajeno prije 1980-ih.

2. Rizik od dijabetesa
Vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2 raste za 1,1 posto za svakih dodatnih 150 kalorija dnevno unesenih iz šećera.

3. Abnormalnosti u razinama kolesterola
Studije pokazuju da osobe s visokim unosom šećera imaju tendenciju pokazivati ​​povišene razine štetnog LDL kolesterola i triglicerida, dok su njihove razine korisnog HDL kolesterola niže.

4. Utjecaj na srce
Postoji jasna povezanost između povećanog unosa šećera, bolesti srca i dijabetesa. U osoba s dijabetesom tipa 2, kardiovaskularne bolesti su primarni uzrok smrtnosti.

5. Krvni tlak
Povišene razine inzulina, često uzrokovane prevelikim unosom šećera, negativno utječu na krvožilni sustav i krvne žile, povećavajući vjerojatnost hipertenzije.

6. “Dijabetes tipa 3
Koncept “dijabetesa tipa 3” prvobitno je uvela Suzan de la Monte sa Sveučilišta Brown, koja je povezala inzulinsku rezistenciju s Alzheimerovom bolešću. Njihova otkrića sugeriraju da se Alzheimerova bolest može promatrati kao metabolički poremećaj.

7. Pojačana želja za hranom
Konzumacija prekomjerne količine šećera može poremetiti rad leptina, hormona odgovornog za signaliziranje sitosti, što rezultira stalnim osjećajem gladi.

8. Ovisnost o šećeru
Šećer ima sposobnost poticanja oslobađanja tvari koje utječu na centre za zadovoljstvo u mozgu, što dovodi do ovisnosti usporedive s onom koju izazivaju droge.

9. Iscrpljenost
Konzumacija puno šećera može rezultirati stalnim varijacijama u razini šećera u krvi, što može dovesti do osjećaja umora i povećane želje za više slatke hrane. 10. Depresija
Istraživanja pokazuju značajnu korelaciju između povećanog unosa šećera i veće vjerojatnosti pojave depresije.

11. Starenje kože
Kada šećer u krvi stupa u interakciju s proteinima, stvara molekule AGE-a koje oštećuju kolagen i elastin, bitne komponente za očuvanje mladolike kože, što rezultira bržim razvojem bora.

Ova zapažanja pokazuju da je umjereni unos šećera ključan, a svijest o njegovim mogućim štetnim učincima može pomoći u izbjegavanju raznih zdravstvenih problema.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here