Željezo ima ključnu ulogu kao mineral u tijelu, neophodan za učinkovit rad hemoglobina, proteina koji se nalazi u crvenim krvnim stanicama i koji prenosi kisik do svake stanice. Manjak željeza sprječava sposobnost tijela da učinkovito isporučuje kisik, što potencijalno može dovesti do značajnih zdravstvenih problema, poput anemije.
Funkcija željeza u tijelu je značajna. Aktivno željezo čini otprilike 25% ukupnog sadržaja željeza u tijelu. Preostalo željezo pohranjuje se u mišićima preko mioglobina te u jetri i srcu kao feritin. Ovaj specifičan oblik željeza neprestano se “rotira”, što znači da se transportira do dijelova tijela koji ga najviše trebaju.
Unatoč tome, ako tijelo unese više željeza nego što se dobiva našom prehranom ili može apsorbirati, to može rezultirati nedostatkom željeza, što može uzrokovati anemiju.
Simptomi niske razine željeza mogu se manifestirati na nekoliko načina, a umor je obično najizraženiji. Ovaj osjećaj umora proizlazi iz nedostatka kisika u tijelu, jer ga hemoglobin ne uspijeva adekvatno dostaviti stanicama. Umor služi kao signal tijelu da smanji aktivnost, što ukazuje da se rezerve željeza smanjuju i da napor može dovesti do daljnje iscrpljenosti.
Osim umora, na mozak može utjecati i nedostatak željeza. Kada mozgu nedostaje dovoljno kisika, to može dovesti do vrtoglavice i nesvjestice. Ovi znakovi upućuju na to da tijelo ulaže napore da očuva ograničeni raspoloživi kisik kako bi podržalo bitne funkcije.
Dodatni znakovi nedostatka željeza:
Plitko disanje može se pojaviti kada nema dovoljno kisika uzrokovano niskom razinom željeza, što dovodi do nedostatka zraka čak i tijekom minimalnog fizičkog napora.
Blijeda koža, posebno uočljiva na donjim kapcima, dlanovima i ispod noktiju, može ukazivati na nedostatak željeza. Ovaj simptom nastaje zbog smanjenja razine hemoglobina u krvotoku.
Vrtoglavica i nesvjestica: Nedovoljna opskrba mozga kisikom može dovesti do simptoma kao što su ošamućenost, slabost, a potencijalno čak i nesvjestica.
Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, važno je posavjetovati se s liječnikom i testirati razinu željeza u krvi. Koja je metoda za dijagnosticiranje nedostatka željeza?
Obično se mjerenje razine feritina u krvi koristi za procjenu apsolutnog nedostatka željeza. Razina feritina ispod 30 μg/L ukazuje na značajan nedostatak željeza. Međutim, nužan je oprez pri tumačenju krvnih pretraga jer upalni procesi u tijelu mogu povisiti razinu feritina, što može prikriti stvarni nedostatak željeza.
Nedostatak željeza više je od prolaznog problema umora ili slabosti; zanemarivanje ovog stanja tijekom vremena može dovesti do značajnih posljedica za vaše cjelokupno blagostanje. Anemija koja je posljedica nedostatka željeza utječe na funkcioniranje cijelog tijela, smanjujući ne samo fizičku izdržljivost, već i mentalne sposobnosti i ukupnu kvalitetu života. Zbog toga je željezo neophodno za vaše zdravlje, zajedno s informacijama o tome kako prepoznati i spriječiti nedostatak željeza u krvotoku.
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je posavjetovati se s liječnikom i dati vam procijeniti razinu željeza u krvi. Koja je metoda za dijagnosticiranje nedostatka željeza?
Za procjenu apsolutnog nedostatka željeza obično se mjere razine feritina u krvi. Razina feritina ispod 30 μg/L označava ozbiljan nedostatak željeza. Unatoč tome, savjetuje se oprez pri tumačenju krvnih rezultata, jer upalni procesi u tijelu mogu povisiti razinu feritina, potencijalno prikrivajući stvarni nedostatak željeza.
Na nedostatak željeza ne treba gledati samo kao na prolazno pitanje umora ili slabosti; zanemarivanje ovog stanja tijekom vremena može dovesti do značajnih posljedica za vaše cjelokupno blagostanje. Anemija koja je posljedica nedostatka željeza utječe na funkcioniranje cijelog tijela, smanjujući ne samo fizičku izdržljivost, već i mentalne sposobnosti i ukupnu kvalitetu života. Zbog toga je održavanje odgovarajuće razine željeza ključno za vaše zdravlje, zajedno s razumijevanjem kako prepoznati i spriječiti nedostatak željeza u krvotoku.