Oglasi - Advertisement

Znaci raka debelog crijeva mogu se manifestirati i atipičnim simptomima. Pojava raka debelog crijeva doživjela je značajan porast među pojedincima mlađima od 50 godina. Posljedično, ovaj zabrinjavajući obrazac izbacio je rak debelog crijeva u prvi plan kao primarni uzrok smrtnosti povezane s rakom među muškarcima mlađima od 50 godina, a drugi najsmrtonosniji oblik raka među ženama u ovoj dobi.

Brojke predstavljene u izvješću Američkog društva za borbu protiv raka za 2024. izazivaju zabrinutost među stručnjacima iz raznih zemalja. Ovi statistički podaci, koji ostaju dosljedni u svim zemljama, potaknuli su pomak fokusa prema razvoju i provedbi poboljšanih tehnika probira za mlađe pojedince.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Gastroenterolozi i stručnjaci povezani s Američkim društvom za rak posebno su zabrinuti zbog sve većeg broja dijagnoza raka debelog crijeva kod osoba mlađih od 50 godina. Od 1995. godine zabilježen je značajan porast od 45 posto u broju postavljenih dijagnoza tijekom nekoliko desetljeća.

Sama veličina ovog povećanja dovela je do odluke da se 2022. godine preporučena dob za početni probir snizi s 50 na 45 godina. Unatoč toj prilagodbi, stručnjaci upozoravaju da to možda neće biti dovoljno da se na odgovarajući način riješi problem koji je u pitanju. Eclinica je identificirala specifične neuobičajene simptome koji potencijalno mogu poslužiti kao pokazatelji raka debelog crijeva. Prisustvo krvi u izmetu ili krvarenje iz rektuma može signalizirati temeljni zdravstveni problem.

Promjene u navikama pražnjenja crijeva, poput stalne rijetke stolice ili dugotrajnog proljeva, pretjerano čvrste stolice i intenzivnog zatvora. Iskustvo stalne boli u trbuhu, nelagode ili nadutosti može biti posebno uznemirujuće. Nehotični gubitak težine često koincidira s promjenama u apetitu ili sitosti, uzrokujući da se pojedinci osjećaju zadovoljni nakon konzumiranja minimalnih količina hrane. Uz uobičajeno prepoznate simptome raka debelog crijeva, kao što su umor i tjelesna slabost, postoje manje poznati i atipični znakovi koji mogu biti dragocjeni u prepoznavanju i otkrivanju bolesti u početnim fazama. Jedan takav pokazatelj je iskustvo tenezma, koji se očituje kao intenzivna i hitna potreba za pražnjenjem crijeva, čak i ako je osoba nedavno ispraznila crijeva ili je debelo crijevo lišeno otpadnih tvari.

Rektalni prolaps, koji se također naziva prolaps ili protruzija, događa se kada posljednji segment debelog crijeva strši kroz anus. Neugoda ili bol u rektalnoj regiji također mogu biti znak raka debelog crijeva. Gastrointestinalno krvarenje uzrokovano rakom debelog crijeva može rezultirati smanjenjem razine hemoglobina, što dovodi do anemije. Uz to, doživljavate neobjašnjivu groznicu popraćenu noćnim znojenjem.

BONUS TEKST:

Žene koje posjeduju ovu specifičnu strukturu tijela imaju 18% veću vjerojatnost da će razviti rak debelog crijeva u usporedbi s muškarcima sa sličnim tipovima tijela. Medicinski stručnjaci upozoravaju da je pojavnost raka debelog crijeva u porastu među osobama mlađima od 50 godina, a konzumacija alkohola, nezdravi obrasci prehrane i sjedilački način života identificirani su kao elementi koji pridonose.

Nova otkrića istraživanja ukazuju na potencijalnu vezu između oblika tijela, posebno raspodjele tjelesne masti, i povećane ranjivosti na varijantu raka koja se brzo širi i koja pretežno pogađa mlađe osobe. Kako bi dublje istražili odnos između raka debelog crijeva, visine i raspodjele masnog tkiva, međunarodni tim istraživača iz šest zemalja, uključujući Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo, pomno je ispitao opsežnu zdravstvenu evidenciju približno 330.000 odraslih osoba sadržanu u sveobuhvatnom baza podataka UK Biobank. Osobe s indeksom tjelesne mase većim od 30, što se često prepoznaje kao pretilost, imaju 10% povećan rizik od razvoja raka debelog crijeva.

Međutim, nedavno istraživanje pokazalo je da osobe koje imaju viši stas i izbočeni trbuh, unatoč tome što ne ispunjavaju kriterije za pretilost, imaju 12% veću vjerojatnost da obole od raka debelog crijeva u usporedbi s osobama prosječne visine. Utvrđeno je da je rizik od raka debelog crijeva veći kod žena koje imaju ovu specifičnu strukturu tijela, u usporedbi s muškarcima sa sličnim tipovima tijela. Povećanje rizika izmjereno je na 18%. Vrijedno je napomenuti da je ukupni rizik ostao dosljedan među različitim rasama i etničkim pripadnostima, što sugerira da su tipovi tijela igrali značajniju ulogu u određivanju rizika, a ne rasa ili etnička pripadnost.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here