Na Balkanu je tradicija da se ujutro pije kafa. Nekima služi kao ritual , dok neke osobe ne mogu da zamisle početak dana bez ovog čudotvornog napitka. Kada je kafa u pitanju , imamo više vrsta , od domaće turske kafe , do espresa ili čak kapućina. Konzumira se sve , po ukusu.

Ljubitelji kave prepoznaju duboki užitak koji ona pruža, dok također priznaju njezinu snažnu čvrstoću kao naviku koje se može pokazati iznimno teškim odreći se.
Uživanje i uobičajeno konzumiranje kave može se pripisati dvama temeljnim čimbenicima: fiziološkim zahtjevima i psihološkim rutinama. Ovi utjecaji, oba neizmjerno značajna, tjeraju pojedince da uživaju u užicima kave. Opće je poznato da kofein služi kao lijek za pospanost, omogućujući nam da ostanemo oprezni i budni. Stoga su se brojni pojedinci okrenuli kavi kako bi postigli željeni učinak.
Nadalje, alternativna pića poput energetskih pića postala su popularna zbog svoje sposobnosti da daju energiju kada je to potrebno. Malo je vjerojatno da će umjerena konzumacija kave negativno utjecati na zdravlje; međutim, ključno je biti oprezan u vezi s dodacima koji se nalaze u napitku jer mogu imati negativne posljedice. Za mnoge je kava neizostavni dio dnevnog režima.
Ipak, za one koji radije uživaju bez aditiva, postoje alternativne mogućnosti koje mogu ponuditi zdraviji izbor uz očuvanje divnog okusa. U nastavku su navedena četiri najmanje povoljna aditiva za kavu, zajedno s alternativnim rješenjima koja će poboljšati prirodni okus vaše kave.
Preporučljivo je suzdržati se od dodavanja slatkog vrhnja u kavu koje nije dobiveno od mlijeka jer predstavlja značajan zdravstveni rizik. Tipično, ovi proizvodi sadrže krutine kukuruznog sirupa i djelomično hidrogenirana biljna ulja, koja ponavljaju kremastu teksturu mliječnog vrhnja. Međutim, kukuruzni sirup ima visok sadržaj šećera i nema nikakvih nutritivnih prednosti, dok se hidrogenizirana ulja i transmasti povezuju s povećanim rizikom od srčanih bolesti i dijabetesa. Kao zdraviju i prirodniju zamjenu za vrhnje u kavi, razmislite o upotrebi nemasnog običnog ili obranog mlijeka, pa čak i bademovog mlijeka.
Umjetne arome i čisti šećer od šećerne trske, poput onih koji se nalaze u aromama poput vanilije, lješnjaka, karamele, mente ili bundeve, mogu nenamjerno dospjeti u vašu kavu. Unatoč tome, postoji pametna alternativa koja poboljšava okus bez podizanja razine šećera.
Dodavanjem samo nekoliko kapi vanilije, paprene metvice ili raznih ekstrakata orašastih plodova može se postići isti divan okus. Ovi ekstrakti su prirodno bez šećera i vjerojatno su već prisutni u vašoj smočnici. Ako je briga o kontroli težine, privlačnost zaslađivača s nula kalorija mogla bi biti privlačna. Međutim, brojna su istraživanja sada utvrdila vezu između umjetnih zamjena za šećer i ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući metaboličke poremećaje, dijabetes i zatajenje srca.
Kako biste ublažili te potencijalne rizike, razmislite o odabiru potpuno prirodnog zaslađivača bez kalorija kao što je čisti tekući ekstrakt stevije. Srećom, ove su prirodne mogućnosti sve dostupnije u trgovinama mješovitom robom.
Šećer
Iako su umjetni zaslađivači često niskokalorični, važno je prepoznati da umjereni unos čistog šećera može biti zdraviji izbor. Unatoč tome, treba voditi računa o njihovoj konzumaciji šećera, osobito ako je kava redoviti dio njihove prehrane. Na primjer, dodavanjem samo 2 žličice šećera u svaku od vaše 3 dnevne šalice kave, potencijalno biste mogli pojesti ukupno 48 grama šećera! Ako prijelaz na crnu kavu djeluje zastrašujuće, razmislite o postupnom prilagođavanju okusa dodavanjem malo cimeta za prirodno slatki okus. Iako ovo možda neće u potpunosti zadovoljiti vašu želju za slatkoćom kave, pomoći će u regulaciji razine šećera u krvi i upravljanju vašom žudnjom.
Za ljubitelje čaja, zamjena šećera medom može biti zdravstvena opcija. Med djeluje kao prirodni zaslađivač s manje kalorija i, kako je primijetio Doylestown Health, također posjeduje prirodna protuupalna svojstva, čime se povećavaju njegove zdravstvene prednosti.