Prisutnost Helicobacter pylori, poznatije kao H. pylori, u gastrointestinalnom traktu može rezultirati raznim komplikacijama kao što su gastritis, čir na želucu i povećana vjerojatnost razvoja raka želuca. Ova bakterijska infekcija ima potencijal oštetiti tkivo želuca i crijeva, što često dovodi do prekomjerne proizvodnje želučane kiseline.

Liječenje i prevencija infekcije H. pylori obično uključuje kuru antibiotika u trajanju od približno dva tjedna, dok se terapija čira može produljiti i dulje od dva mjeseca.

Za pacijente je ključno da se pridržavaju propisanog režima liječenja sve dok njihov liječnik to ne smatra potrebnim, čak i ako se simptomi povuku. U borbi protiv H. pylori, prehrana igra ključnu ulogu uz medicinsku intervenciju.

  • Istraživanja su pokazala da uključivanje 70 grama brokule u dnevnu prehranu može dovesti do značajnog smanjenja koncentracije Helicobacter pylori od približno 40%. Ovo smanjenje može se pripisati prisutnosti sulforafana, snažnog spoja poznatog po svojim antibakterijskim učincima, osobito protiv H. pylori.

Kako bi se maksimizirale koristi, savjetuje se pridržavati se ovog režima prehrane najmanje dva mjeseca. Osim uvrštavanja brokule u prehranu, poželjno je usvojiti i druge korisne navike. Kako bi se osigurala odgovarajuća higijena, važno je prati ruke prije jela, povećati unos vlakana s cjelovitim žitaricama, voćem i povrćem te ograničiti konzumaciju hrane koja iritira želudac poput začinjene hrane, kofeina i alkohola.

Redovitim posjećivanjem liječnika radi kontrolnih posjeta i pridržavanjem odgovarajućeg liječenja i prilagodbi načina života, pojedinci mogu učinkovito smanjiti simptome povezane s H. pylori, uz minimiziranje izgleda za razvoj dugoročnih komplikacija poput čira i raka želuca.

DODATNI TEKST :

Primarni uzročnik želučanih infekcija tipično je Helicobacter pylori, spiralno oblikovana bakterija male veličine, gram-negativna i ima izvanrednu sposobnost preživljavanja. U današnje vrijeme infekcije Helicobacter pylori vrlo su raširene, prvenstveno zahvaćajući sluznicu želuca.

Helicobacter pylori, jedina bakterija koja je sposobna izdržati jako kisele uvjete u želucu i razvijati se na temperaturama višim od 37 stupnjeva, posjeduje nevjerojatnu pokretljivost. Procjenjuje se da gotovo polovica svjetske populacije nosi ovu bakteriju u svojim tijelima, iako značajan dio ostaje nesvjestan njezine prisutnosti zbog nedostatka simptoma. Zaraza Helicobacter pylori tipično se događa tijekom djetinjstva, a zbog svoje izuzetne izdržljivosti ima sposobnost duljeg zadržavanja u želucu. Unatoč tome, utjecaj ovog posebnog soja helicobactera daleko je od benignog.

Zapravo, može dovesti do razvoja peptičkih ulkusa i, ako se ne liječi, čak i raka želuca. Iznenađujuće, mnogi pojedinci nisu svjesni da u svom želucu imaju infekciju uzrokovanu Helicobacter pylori, koja može trajati duže vrijeme. Unatoč tome, ova perspektiva je daleko od jednostavne i može potencijalno rezultirati razvojem raznih teških bolesti, uključujući, ali ne ograničavajući se na: Gastritis, koji se odnosi na upalu i iritaciju sluznice želuca, i čir na želucu, također poznat kao peptički ulkus, karakteriziran ranicama na sluznici želuca, jednjaka ili tankog crijeva, stanja su koja su opsežno proučavana.

Zapravo, otkriće Helicobacter pylori, bakterije odgovorne za te bolesti, donijelo je znanstvenicima Barryju Marshallu i Robinu Warrenu zasluženu Nobelovu nagradu 2005. Utvrđeno je da ova bakterija također utječe na djecu, naglašavajući važnost razumijevanja i rješavanja njezinih utjecaj na mlade pojedince. Tijekom djetinjstva, Helicobacter pylori ima sposobnost infiltracije u tijelo putem kontaminirane hrane ili vode, ulazeći kroz usta. Prisutnost Helicobacter pylori općenito nije odgovorna za bolove u trbuhu kod djece, jer se ti bolovi obično pripisuju nizu čimbenika uključujući virusne infekcije, probavne smetnje, stres, nervozu ili upalu slijepog crijeva. Kako se helicobacter pylori dobiva – prenosi li se helicobacter pylori? Kontakt s izlučevinama među pojedincima može dovesti do prijenosa Helicobacter pylori.

Primarni put unošenja u tijelo je konzumacija kontaminirane hrane i vode koja je zaražena fekalnim tvarima. Podaci pokazuju da je helicobacter pylori najprisutniji u socijalno i higijenski nepovoljnijim zajednicama, gdje gotovo svaki pojedinac stariji od 10 godina nosi bakteriju, iako se također češće opaža kod mlađe djece u usporedbi s drugim društveno i ekonomski naprednijim zajednicama. Simptomi želučane infekcije s Helicobacter pylori neuobičajeni su za većinu pojedinaca, osobito u djetinjstvu. Međutim, pojava simptoma postaje malo češća u odrasloj dobi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here