U posljednje vrijeme vidljiv je pomak u kvaliteti i karakteristikama naše hrane. Naime, okusi su doživjeli transformaciju, kao i arome. Nadalje, poznato je da određene namirnice predstavljaju značajne izazove kada je u pitanju probava.

Osjećaj nelagode i osjećaj sitosti nakon jela čest je problem koji pogađa veliki broj ljudi. Iako može biti prolazan i dobroćudan u određenim slučajevima, može uvelike poremetiti svakodnevne rutine i cjelokupno zdravlje. Konzumacija određene hrane koja se često jede često je odgovorna za ovaj neželjeni osjećaj, a luk je glavni uzročnik. Luk zauzima značajno mjesto u kulinarskim običajima diljem svijeta, služeći kao vitalni sastojak koji podiže okus bezbrojnim jelima.

Važno je uzeti u obzir da luk sadrži fruktane, vrstu vlakana koja se teško probavljaju i mogu fermentirati u debelom crijevu, uzrokujući stvaranje plinova i rezultirajući nadutošću. Ljudi s osjetljivim probavnim sustavom, posebno oni sa sindromom iritabilnog crijeva (IBS), mogu doživjeti povećanu osjetljivost na ove učinke. Nadutost može biti uzrokovana i konzumacijom povrća iz skupine cruciferasa poput cvjetače, prokulica i brokule. Prisutnost složenih šećera poput rafinoze u ovom povrću predstavlja izazov našim tijelima da se razgrade. Posljedično, kada ti šećeri prolaze kroz fermentaciju u debelom crijevu, stvaraju plinove, što dovodi do nelagode i nadutosti.

Vrijedno je napomenuti da luk nije jedini krivac u ovom slučaju. Proces kuhanja povrća zapravo može biti koristan u ublažavanju nadutosti razgradnjom složenih šećera i vlakana, čineći ih lakše probavljivima. Stoga bi pojedincima koji pate od nadutosti moglo biti korisnije odlučiti se za kuhani luk umjesto da ga konzumiraju sirovog. Nadalje, fermentacija povrća, kao što je kiseli kupus, pomaže u smanjenju stvaranja plinova razgradnjom složenih šećera prije konzumiranja.

Osim modificiranja načina pripreme hrane, postoje razne dodatne strategije koje mogu pomoći u smanjenju nadutosti. Za početak je preporučljivo jesti lagane obroke i temeljito žvakati hranu. Gutanje velikih porcija hrane može unijeti višak zraka u probavni sustav, pogoršavajući nadutost. Važno je izbjegavati govor tijekom obroka jer to može dovesti do nenamjernog gutanja zraka. Kako biste poboljšali probavu i smanjili nadutost, preporučljivo je uzimati manje, češće obroke umjesto nekoliko većih. Učinkovita probava može se postići konzumacijom manjih porcija jer ih tijelo lakše prerađuje.

Također je važno održavati odgovarajuću hidrataciju tijekom dana, pritom pazeći na pretjerani unos tekućine tijekom obroka kako bi koncentracija probavnih enzima ostala optimalna. Uključivanje probiotika u vaše dnevne obroke još je jedan bitan korak. Ovi korisni mikroorganizmi, poznati kao probiotici, igraju ključnu ulogu u poticanju uravnoteženog crijevnog mikrobioma, što rezultira poboljšanom probavom i smanjenjem nadutosti. Jogurt, kefir i fermentirana hrana poput kimchija izvrsni su izvori probiotika. Ako imate nadutost, jedna od strategija za njezino ublažavanje jest smanjiti ili izbaciti gazirana pića iz prehrane.

  • Ova pića sadrže ugljični dioksid koji može pridonijeti osjećaju nadutosti. Umjesto da posežete za gaziranim pićima, razmislite o odabiru vode, biljnih čajeva ili infuzija kao alternativnih opcija koje mogu umiriti i podržati vaš probavni sustav. Uključivanje redovite tjelesne aktivnosti u vašu rutinu također je učinkovit način za smanjenje nadutosti. Vježbanje može potaknuti peristaltiku, ritmičke kontrakcije crijevnih mišića koje pomažu u kretanju hrane kroz probavni sustav. Kratka šetnja nakon obroka može djelovati kao proaktivan korak u sprječavanju nadutosti.

  • Kako biste učinkovito riješili nadutost, bitno je uspostaviti vezu sa svojim tijelom i prepoznati određene namirnice i postupke koji pogoršavaju problem. Vođenje dnevnika hrane može biti korisno u određivanju temeljnog uzroka i provođenju potrebnih izmjena vaših prehrambenih navika. Ako i dalje osjećate nadutost čak i nakon što ste promijenili svoje prehrambene navike i način života, bilo bi korisno konzultirati se s liječnikom ili stručnjakom za prehranu za dodatnu podršku i motivaciju. Osjećaj nadutosti može biti neugodan, ali na sreću, postoje održivi lijekovi. Primjenom odgovarajućih metoda pripreme hrane, prihvaćanjem zdrave prehrane i redovitom tjelovježbom sasvim je izvedivo ublažiti ili čak u potpunosti izbjeći ovu tegobu.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here