Oglasi - Advertisement

Pretilost, koju karakterizira prekomjerna tjelesna težina, predstavlja sve veći globalni zdravstveni problem, a posebno zabrinjava porast učestalosti među djecom. Ovaj zabrinjavajući trend može se pripisati prehrambenim navikama i nedostatku tjelesne aktivnosti.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Problem se očituje u srednjim godinama, jer unos viška škroba dovodi do debljanja. Stoga je preporučljivo umjesto krumpira, graška ili kukuruza odabrati špinat ili mrkvu. Uključivanje povrća u prehranu predstavlja koristan izbor, osobito kada se ono konzumira češće od slatkiša i prerađene hrane. Unatoč tome, ključno je priznati da unos određenih vrsta povrća također može pridonijeti debljanju u srednjim godinama.

Ovu fazu obilježava usporavanje metaboličke aktivnosti, a nalazi s Harvarda pokazuju da dnevni unos dodatnih 100 grama krumpira, graška ili kukuruza može rezultirati povećanjem opsega struka za 2-3 kilograma.

Oni koji konzumiraju veće količine graška, kukuruza šećerca i krumpira imaju veću vjerojatnost da će doživjeti debljanje u usporedbi s pojedincima koji se odluče za povrće bez škroba poput brokule, mrkve ili špinata.

Istraživanje nadalje pokazuje da prehrana bogata vlaknima, koja uključuje cjelovite žitarice i voće kao što su jabuke i kruške, može ublažiti utjecaj sve većeg struka tijekom srednjih godina. Od 1986. do 2014. istraživači na Harvardskoj školi javnog zdravlja TH Chan analizirali su prehrambene navike 136 432 pojedinca, muškaraca i žena, u dobi od 65 godina ili mlađih, tijekom prosječnog razdoblja od 24 godine.

Na početku studije i nakon toga svake 2 do 4 godine, sudionici su davali odgovore na upitnike koji su se odnosili na njihove osobne karakteristike, povijest bolesti, odabir stila života i razne čimbenike povezane sa zdravljem. U prosjeku, sudionici su iskusili debljanje od otprilike 3 funte svake četiri godine.

Studija je identificirala značajnu povezanost između debljanja i povećanja glikemijskog opterećenja i glikemijskog indeksa—parametara koji procjenjuju utjecaj različitih namirnica na razinu šećera u krvi. Njihovi su nalazi otkrili da povećanje od 100 g/dan škroba ili dodanih šećera odgovara dodatnom debljanju od 0,8 kg, uz prethodno spomenutih 1,5 kg u razdoblju od četiri godine.

Suprotno tome, dnevno povećanje unosa vlakana od 10 grama povezano je s prosječnim smanjenjem težine od 0,7 kg. Utvrđeno je da je ova korelacija izraženija kod osoba klasificiranih kao pretile nego kod osoba normalne težine. Nadalje, većina ovih asocijacija pokazala je veće značenje među ženama. Daljnje analize otkrile su da je zamjena ugljikohidrata dobivenih iz rafiniranih žitarica, škrobnog povrća i slatkih napitaka s ekvivalentnom količinom ugljikohidrata dobivenih iz cjelovitih žitarica, voća i povrća bez škroba povezana sa smanjenjem debljanja.

Autori studije naglašavaju da, unatoč opservacijskoj prirodi ovog istraživanja, koje je ovisilo o upitnicima koje su sami ispitali, nalazi naglašavaju važnost i kvalitete i podrijetla ugljikohidrata u kontekstu dugoročnog upravljanja tjelesnom težinom, posebno za osobe s prekomjernom tjelesnom težinom. Grašak je kategoriziran unutar obitelji mahunarki i identificiran je kao jednogodišnje biljke. Imaju vitku stabljiku koja može biti ili uspravna ili savijena, može se razgranati i može doseći visinu do 150 cm.

Korijenov sustav je ekstenzivno razvijen, doseže duljinu od približno 1 metar i sadrži brojne kvržice. Listovi su okarakterizirani kao perasto složeni, sastoje se od 1-3 para jajolikih listića, koji kulminiraju jednostavnim ili razgranatim viticama. Sjedeći listići nalaze se na dnu peteljke. Cvjetovi pokazuju dvospolne i nepravilne karakteristike, podupiru ih peteljke koje se mogu protezati do 1 cm, a raspoređene su u grozdove koji izviru iz pazušaca lista. Ovi cvjetovi su dvostrukog oblika, imaju zvonoliku čašku sastavljenu od pet zelenih režnjeva, dok vjenčić poprima oblik koji podsjeća na leptira.

Tučak ima produžetak karpele i sadrži više sjemenih zametaka. Sastoji se od deset prašnika, a svi osim jednog spojeni su u cjevastu formaciju. Plod se manifestira kao mahuna koja može doseći duljinu do 12 cm, a obuhvaća 2 do 10 kuglastih, zelenih sjemenki. Podrijetlom iz Male Azije i istočnog Sredozemlja, grašak se uglavnom uzgaja kao povrtna kultura zbog konzumnog sjemena. Njihova uporaba seže još u davna vremena, pošto su ih cijenili rani ljudi, au naše krajeve stižu u brončano doba.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here