Samo zanemarivanje problema pokazat će se nedovoljnim; bitno je implementirati učinkovite strategije za rješavanje problema vlage i plijesni.
Odgovarajuće rješenje razlikuje se ovisno o konkretnom izazovu, no ipak postoji lijek za svaki scenarij. Ako se vlaga infiltrira kroz ostarjele zidove podruma, primjenjuje se jedna posebna metoda; obrnuto, ako vlaga proizlazi iz nedovoljne toplinske izolacije i neadekvatne ventilacije, alternativni pristup postaje neophodan.
Osim toga, kada dođe do curenja na ravnom krovu koji zahtijeva popravak, mora se primijeniti posebna strategija. Nadalje, sami stanari imaju ulogu u utjecaju na razinu vlažnosti. Važno je napomenuti da zrak u stanu može sadržati čak 5 litara vode dnevno, koju stvaraju sami stanari, pridonoseći ukupnoj vlažnosti u stanu.
Očekuje vas prekrasno iskustvo u umjerenoj klimi koju karakteriziraju četiri različita godišnja doba, a svako donosi različite vremenske uvjete. Unatoč tome, pojava kiše, snijega, sunca i promjene temperature zahtijevaju da naše strukture učinkovito upravljaju i temperaturom i razinom vlažnosti. Vlažni zidovi mogu potjecati iz dva glavna izvora. Ključno je razlikovati vlagu uzrokovanu curenjem i onu koja je posljedica kondenzacije.
Vlaga povezana s curenjem nastaje zbog nedovoljne hidroizolacije, što se često očituje žutim i smeđim promjenama boje. Dodatno, neadekvatna toplinska izolacija u kombinaciji s lošom ventilacijom pridonosi nakupljanju vlage uslijed kondenzacije. Kada su zidovi nepropisno izgrađeni i nemaju sposobnost “disanja”, višak vlage i kondenzat skupljaju se u kutovima, stvarajući uvjete koji su posebno pogodni za rast plijesni.
Za učinkovito upravljanje energijom koju koristi ventilacija, bitno je procijeniti razinu vlažnosti u vašem domu. Korištenje instrumenta za mjerenje vlage pomoći će u smanjenju potrošnje energije u kućanstvu.
Windows predstavljaju još jedno značajno područje razmatranja.
Posljedično, prozori se mogu prepoznati kao čimbenik koji pridonosi povećanom nakupljanju vlage u stanu. Neophodno je održavati redovito prozračivanje. Često naši domovi prolaze kroz stanje “dehidracije” zbog grijanja. Možda ste primijetili nakupljanje prašine i pojavu statičkog elektriciteta.
Ova pojava povezana je sa suvremenim građevinskim materijalima koji se koriste u izradi prozora, a koji značajno smanjuju gubitak topline karakterističan za starije drvene prozore i vrata koji nemaju sposobnost “disanja”. Na primjer, ugradnja visokokvalitetne nove stolarije učinkovito eliminira propuh.
Iako nudi vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, predstavlja izazov za ventilaciju. Stoga, u nedostatku naprednih uređaja za upravljanje izmjenom zraka, moglo bi se razmisliti o usvajanju prakse naših baka: “provjetrite” svoj životni prostor svako jutro nakon buđenja i ponovo prije spavanja, čak i ako živite u centru grada prepunom smog. Dotok svježeg zraka povećat će i udobnost i osjećaj topline.
Prisutnost plijesni na vanjskim zidovima znači da je potrebno pristupiti čišćenju vanjskih površina.
Neadekvatna toplinska izolacija i ventilacija u prostoru može dovesti do stvaranja plijesni oko prozora, u kutovima prostorija i na unutarnjim površinama vanjskih zidova na početku sezone grijanja.
Preliminarne radnje za kontrolu plijesni, vlage i rasta gljivica.
- Za rješavanje ovog problema bitno je usredotočiti se na konačno rješenje – odgovarajuću izolaciju zidova, stropova i fasada. Najučinkovitiji pristup za uklanjanje postojeće plijesni uključuje korištenje 100% alkohola. U nedostatku 100% alkohola, stručnjaci preporučuju korištenje najmanje 80% alkohola, jer pomaže u razrjeđivanju vlage s kojom dolazi u kontakt. Preporučljivo je nanijeti alkohol prskanjem zahvaćenih područja, a ne brisanjem, jer se na taj način sprječava daljnje širenje spora po životnom okruženju.