Nitko nije mogao ostati ravnodušan priči mlade Katarine Trivić, a uvjereni smo da će jednako djelovati i na vas. Ovaj narativ brzo je postao viralan na raznim platformama društvenih medija, a sama Katarina već je govorila o ovoj temi.

Iz grada Banjaluke potekla je Katarina Trivić, hrabra ratnica koja se neustrašivo borila s leukemijom već sa svojih 18 godina. Njen nesalomljivi duh i nepokolebljiva odlučnost poslužili su kao svjetlo vodilja, zapalivši nadu i motivaciju u srcima brojnih pojedinaca. Unatoč mukotrpnom putu, Kaća, kako je od milja zovu, uspjela je potaknuti duboku transformaciju unutar svoje zajednice.

Danas ona predstavlja snažan simbol u stalnoj borbi protiv ove nemilosrdne bolesti, služeći kao inspiracija svima koji se suočavaju sa sličnim dijagnozama. Godine 2021. Katarinu, sportašicu usred svoje aktivne rutine, zatekla je nespremna neočekivana epizoda vrtoglavice dok je vježbala u teretani. Privremeno napuštajući svoj režim treninga, postala je zabrinuta zbog mogućnosti zaraze COVID-19. Njezine sumnje dodatno su se potaknule kada je dobila temperaturu, što ju je navelo da povjeruje da je dobila virusnu infekciju. Međutim, naknadno testiranje pokazalo je da su njezine pretpostavke neutemeljene. Tijekom tog razdoblja osjetio sam smanjenje želje za jelom, što sam pripisao izboru prehrane. Nadalje, otkrio sam da spavam dulje, što je odstupanje od mog tipičnog ponašanja.

Međutim, ključni trenutak dogodio se kada sam naletio na pozamašnu modricu na nozi, iako se nisam sjećao da sam zadobio ozljedu. Upravo u tom trenutku Katarina je, razmišljajući o vlastitom susretu, izrazila strah od mogućeg gubitka života u dobi od 18 godina. Usred žestoke borbe, cijela se zajednica ujedinila u podršci i uputila svoje molitve za povoljan ishod. Usprkos svim izgledima, Kaća je izašla kao pobjednica nad bolešću, samo da bi početkom 2023. godine doživjela srceparajući neuspjeh s ponovnom pojavom leukemije. U travnju prošle godine izašla je u javnost kako bi naglasila važnost transplantacije matičnih stanica.

Nažalost, odgovarajući donor nije bio dostupan za nju. Međutim, njezino proaktivno djelovanje potaknulo je uspostavu repozitorija matičnih stanica u Republici Srpskoj, kao i napore susjednih zemalja. Većina mladih krvnih stanica potječe iz srži, masne tvari koja se nalazi u zaobljenim krajevima kostiju.

U slučajevima leukemije, jedna stanica unutar koštane srži prolazi kroz genetsku promjenu, pretvarajući se u malignu stanicu koja proliferira i širi bolest. Dr. Meredith Barnart, onkologinja, ističe da se najveća pojava leukemije kod odraslih tipično bilježi između 50. i 70. godine života. Ipak, primjetan je porast prevalencije ove bolesti među mlađim osobama. Dr. Marta Vedlej daje uvid u klasifikaciju leukemije koja je određena specifičnim tipom mutirane stanice i stadijem u kojem se mutacija javlja.

 

Ključno je napomenuti da su simptomi leukemije često nespecifični i lako se mogu zamijeniti s uobičajenim simptomima gripe. Medicinski stručnjaci preporučuju da održavate stanje stalne svijesti i pažljivo promatrate sljedeće znakove: Anemija, potencijalna posljedica leukemije, može dovesti do blijede puti, osobito na području lica, kao i do hladnih ruku. Nadalje, uporni umor i smanjenje razine energije mogu poslužiti kao pokazatelji leukemije. Ponavljajuće infekcije i groznica mogu biti simptomi oslabljenog imunološkog sustava, što može biti znak leukemije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here