I dan danas se u pojedinim područjima Srbije koristi fraza “sakupljeno kolcem i užetom”. Ovaj drevni izraz prožimao je i narodna i umjetnička djela. Dokumentirana narodna pjesma Vuka Karadžića zorno prikazuje okupljanje zlonamjernih pojedinaca, među kojima su i zločinci i zločinci, koji se okupljaju i vežu ih kolcima i konopcima, uz nesretne stanovnike raje koji im nanose zlo…

U publikaciji Rodoljuba Čolakovića prepričava se nevjerojatna zgoda iz vremena pobune u kojoj se pojavljuje neustrašivi entitet zvan bali koji ulijeva strah u srca kako odbjeglih zatvorenika, tako i onih koji su uhvaćeni. U spisima Valtazara Bogišića nalazi se i odlomak koji naglašava postojanje izraza u pravnoj literaturi: „Pojedinci su potekli s raznih strana… moć jedne riječi, pojačana prisutnošću kolca i užeta.

Prema riječima Krstarice, ova fraza, iako je uobičajena, ima tamni prizvuk i veže se za vrijeme kada je Turska imala značajan utjecaj. U 19. stoljeću u našim je krajevima bio običaj pogubljivanja ljudi nabijanjem na kolac ili vješanjem. Turci su, naime, preferirali ove brutalne metode, često ciljajući na razbojnike i utjecajne članove srpske zajednice. Pojedinci koji su bili dovoljno sretni da izbjegnu strašnu sudbinu vješanja ili nabijanja na kolac često su opisivani kao “pobjegli vješala i omču”.

Taj koncept temeljito je istražio cijenjeni nobelovac Ivo Andrić u svom glasovitom književnom remek-djelu „Na drini ćuprija“, gdje je vješto dočarao jezivu prirodu ove posebne metode kažnjavanja. U početku je ovaj izraz označavao specifičnu skupinu opakih pojedinaca koji su se bez oklijevanja upuštali u bilo kakav oblik nedoličnog ponašanja, jer su već bili osuđivani za najteža kaznena djela.

Međutim, u suvremeno doba, razumijevanje ovog izraza ističe njegovu inkluzivnost, obuhvaćajući raznolik raspon pojedinaca iz različitih sredina, bez ikakvog posebnog odabira ili kriterija.

BONUS TEKST:

Istraživanje jaja obuhvaća njihova različita nutritivna svojstva, različite klasifikacije i široku primjenu u kulinarstvu. Jaja zauzimaju značajno mjesto u području hrane, služeći kao vitalni sastojak bezbrojnih kulinarskih tradicija. Njihova prilagodljivost i nutritivna vrijednost čine ih bitnom komponentom naše prehrane. U ovom ćemo sastavu proniknuti u višestruke aspekte jaja, uključujući njihovu kategorizaciju, prednosti koje nude u pogledu prehrane, tehnike kuhanja i njihovu svestranu primjenu u svijetu kulinarstva.

Kada je riječ o jajima, izbor je raznolik. Dok su kokošja jaja poželjna opcija za ljudsku prehranu, uživaju se i jaja drugih ptica kao što su prepelica, patka, guska i noj. Svaka vrsta jaja posjeduje jedinstvena svojstva i može se koristiti u različitim metodama kuhanja. Među svim opcijama, kokošja jaja su najčešće korištena zbog široke dostupnosti i pristupačne cijene.

Jaja koja snesu kokoši dolaze u različitim veličinama i bojama, od bijele do smeđe, iako boja ljuske ne utječe na njihovu hranjivu vrijednost ili okus. Prepeličja jaja, s druge strane, manja su od kokošjih jaja i vrlo su tražena zbog svoje divne slatkoće, a često se koriste u vrhunskim kulinarskim poduhvatima. Ova su jaja poznata po svojoj krhkoj ljusci, izvrsnom okusu i naširoko se smatraju gurmanskom delicijom.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here