Hrana opskrbljuje bitne hranjive tvari, opskrbljuje naša tijela energijom, a također može ojačati našu obranu od bolesti.

Vlasti preporučuju da svoja tijela promatramo kao Ferrari; kako bi se osigurala optimalna izvedba, bitno je opskrbiti gorivom najviše kvalitete, a ne onim koje može dovesti do komplikacija. Stoga, za osobe koje imaju gastrointestinalne probleme, stručnjaci predlažu uzimanje malih, čestih obroka koji se sastoje od pažljivo odabranih namirnica.

Uloga prehrane ključna je za dobrobit probavnog sustava, a sljedećih devet namirnica može pomoći u ublažavanju želučanih problema.

1. Kefir
Ovaj fermentirani mliječni napitak bogat probioticima pomaže u održavanju uravnoteženog crijevnog mikrobioma. Osim toga, kefir je pokazao učinkovitost u promicanju zdravlja imunološkog sustava i borbi protiv virusnih infekcija.

2. Mrkva

Kuhana mrkva služi kao izvrsno sredstvo za poboljšanje hranjivosti i okusa, osobito kada su mogućnosti jelovnika ograničene. Priprema povrća poput mrkve ili špinata olakšava probavu i pokazuje se kao odličan dodatak jelima poput kajgane ili domaće juhe.

3. Riža

Zbog malog udjela vlakana, bijela je riža lako probavljiva, a škrob koji sadrži može pomoći u ublažavanju proljeva.

4. Bijelo messo

Čak i tijekom razdoblja nelagode, i dalje je korisno uključiti nešto proteina u prehranu; stoga je preporučljivo odabrati piletinu ili ribu, budući da su ove opcije općenito lakše za probavu i pripremu u usporedbi s crvenim mesom.

5. Banane

Banane su odličan izbor za osobe s gastrointestinalnim problemima, jer su lako probavljive i ne izazivaju iritaciju želuca ili gornjeg probavnog trakta. Ovo voće bogato vlaknima pomaže u oporavku od proljeva, dok značajan sadržaj vitamina B6 ublažava nadutost povezanu sa zadržavanjem tekućine. Dodatno, prisutnost magnezija doprinosi opuštanju mišića.

6. Jaja peradi

Izvori proteina s visokim udjelom masti, uključujući prerađeno meso, crveno meso i prženu hranu, mogu izazvati refluks, osobito ako se konzumiraju u značajnim količinama tijekom kasne večeri. Nasuprot tome, jaja predstavljaju lakše probavljivu opciju i služe kao prikladno sredstvo za ispunjavanje potreba za proteinima bez rizika od prekomjerne konzumacije.

7. Rajčica

Hrana klasificirana kao prebiotici, poput voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki, orašastih plodova i sjemenki, može značajno podržati korisne bakterije koje žive u gastrointestinalnom traktu. Probiotici igraju ključnu ulogu u jačanju crijevnog imuniteta i ublažavanju problema kao što su upale, proljev i drugi gastrointestinalni poremećaji. Stoga je preporučljivo osigurati dovoljnu zalihu rajčice, luka i šparoga u kućanstvu.

8. Voda

Gastrointestinalni problemi često nastaju zbog zatvora, koji je obično povezan s neadekvatnom hidracijom. Posljedično, unos nezaslađenih čajeva, gazirane vode i određenih gaziranih pića može pomoći u ublažavanju zatvora. Što se tiče preporučene dnevne potrošnje vode, savjetuje se da svaki pojedinac treba imati osam čaša dnevno.

9. Kava

Ako ste svjesni da vaše gastrointestinalne tegobe proizlaze iz zatvora, medicinski stručnjaci savjetuju konzumaciju šalice kave ujutro. Istraživanja pokazuju da kofein i antioksidansi prisutni u kavi mogu pomoći u promicanju pravilnog funkcioniranja želuca i crijeva. Nasuprot tome, ako imate poteškoće povezane sa želučanom kiselinom, kava može pogoršati stanja kao što su refluks i mučnina; stoga je preporučljivo suzdržati se od njegovog unosa.

  • Nasuprot tome, za sljedećih deset namirnica poznato je da najviše iritiraju želudac, često se smatraju najnepovoljnijim za zdravlje probavnog sustava, jer mogu dovesti do nadutosti i komplicirati probavni proces:

1. Kuhinja pržena u dubokom ulju

Pržena hrana ima visok sadržaj masti i može dovesti do proljeva. Slično, problemi mogu nastati zbog konzumacije bogatih umaka, masnih komada mesa, namaza od maslaca i vrhnja. Stručnjaci savjetuju da prženu hranu zamijenite pečenom alternativom i da se odlučite za laganije umake koji sadrže povrće umjesto maslaca ili vrhnja.

2. Voće obitelji citrusa

Zbog visokog udjela vlakana i kiselosti, agrumi kod nekih osoba mogu izazvati iritaciju želuca. Preporučljivo je suzdržati se od konzumiranja naranči, grejpa i drugih vrsta citrusa ako imate gastrointestinalne probleme.

3. Sintetski zaslađivači

Pretjerana konzumacija žvakaćih guma bez šećera koje sadrže sorbitol može dovesti do grčeva i proljeva. Ovaj umjetni zaslađivač, prisutan u određenim prehrambenim proizvodima, povezan je s takvim gastrointestinalnim problemima. Uprava za hranu i lijekove Sjedinjenih Država (FDA) savjetuje da unos 50 grama ili više sorbitola dnevno može rezultirati proljevom; međutim, primjećuje se da čak i manje količine mogu izazvati štetne učinke kod nekih pojedinaca.

4.Pretjeran unos vlakana

Hrana koja obiluje korisnim ugljikohidratima, uključujući cjelovite žitarice i povrće, potiče zdravlje probavnog sustava. Međutim, naglo povećanje njihove konzumacije može dovesti do poteškoća u prilagodbi probavnog sustava. To može rezultirati simptomima poput plinova i nadutosti. Stoga je preporučljivo postupno povećavati unos vlakana u prehrani.


5. Mahunarke

Grah je bogat korisnim proteinima i vlaknima; međutim, oni također sadrže složene šećere koji mogu biti teški za probavu, što rezultira plinovima i grčevima zbog nedostatka potrebnih enzima u našim tijelima za njihovu razgradnju. Posljedično, bakterije prisutne u našim crijevima preuzimaju tu ulogu, što dovodi do oslobađanja plinova. Kako biste ublažili učinke ovih problematičnih šećera, preporučljivo je grah namakati u vodi najmanje 4 sata prije kuhanja.

6. Kupus i njegova „rod

Cruciferous povrće, uključujući brokulu i kupus, posjeduje iste šećere koji se nalaze u grahu koji može dovesti do nakupljanja plinova u želucu. Osim toga, ovo povrće obiluje vlaknima, što može otežati probavni proces. Konzumacija ove hrane u sirovom stanju olakšava probavu u usporedbi s kuhanjem; stoga, umjesto pripreme slatkog kupusa kuhanjem, treba razmisliti o uživanju u salati od svježeg kupusa.

7. Fruktoza

Neki pojedinci ne preferiraju određenu hranu zaslađenu fruktozom, uključujući gazirana pića, slastice, voćne sokove i peciva, zbog njihove teške probavljivosti, što može dovesti do simptoma kao što su proljev, nadutost i grčevi u trbuhu.

8. Hrana koja je začinjena

Neki pojedinci imaju probavne smetnje ili žgaravicu nakon konzumacije začinjene hrane, osobito nakon konzumiranja obilnih obroka. Istraživanja pokazuju da je kapsaicin, aktivna komponenta koja se nalazi u čili papričicama, vjerojatno primarni faktor koji pridonosi ovim problemima.

9. Proizvodi dobiveni od mliječnih proizvoda

Ako primijetite simptome poput proljeva, nadutosti i plinova nakon konzumacije mliječnih proizvoda, to može ukazivati ​​na intoleranciju na laktozu. Ovo stanje nastaje zbog nedostatka enzima potrebnog za probavu šećera koji se nalazi u mlijeku i raznim mliječnim proizvodima. Medicinski stručnjaci savjetuju ili izbjegavanje ove hrane ili korištenje suplemenata koji sadrže enzim koji nedostaje.

10. Pepermint

Ova hrana, poznata po svojim svojstvima hlađenja, može potaknuti opuštanje mišića smještenih u gornjem dijelu želuca, što dovodi do vraćanja hrane u jednjak. Kada ova pojava postane učestala, često dovodi do naknadnog problema sa žgaravicama. Slična reakcija uočena je kod uzimanja čokolade ili kave. Stručnjaci sugeriraju da se pritisak koji je odgovoran za refluks hrane iz želuca u jednjak može postići smanjenjem težine, manjim porcijama obroka i izbjegavanjem ležanja nakon obroka.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here