Visoki krvni tlak stanje je koje mnogima ulijeva strah zbog povezanosti s raznim štetnim učincima. Dok nizak krvni tlak također može biti štetan, čini se da su opasnosti od visokog krvnog tlaka znatno veće. Danas dublje ulazimo u ovu temu.

Hipertenzija, koja se često naziva visokim krvnim tlakom, stanje je koje obično ne pokazuje simptome, ali utječe na naše krvne žile, povećavajući rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanog udara, zatajenja srca, moždanog udara, aneurizme i zatajenja bubrega.

Na krvni tlak utječe nekoliko čimbenika, uključujući otkucaje srca, volumen krvi i fleksibilnost arterija. Kad srce pumpa veći volumen krvi i arterije se sužavaju, krvni tlak raste.
Znakovi povezani s povišenim krvnim tlakom često ostaju neotkriveni. Unatoč tome, ovo stanje može rezultirati simptomima poput crvenila lica, problema s vidom, znojenja, tjeskobe i poremećaja spavanja. Iako se glavobolja ili krvarenje iz nosa mogu pojaviti kod nekih ljudi, ti pokazatelji nisu jedinstveni za hipertenziju i obično se pojavljuju samo kada je zdravlje znatno narušeno.

Srećom, tlakomjer može lako otkriti hipertenziju, koja se također može učinkovito kontrolirati liječenjem. Simptomi koji mogu ukazivati ​​na tešku hipertenziju uključuju: – glavobolju – otežano disanje – krvarenje iz nosa – vrtoglavicu – bol u prsima – crvenilo lica – krv u mokraći.

Nekoliko čimbenika rizika igra ulogu u razvoju visokog krvnog tlaka, a šanse da doživite ovo stanje rastu s godinama. Sve do 64. godine, muškarci su češće pogođeni visokim krvnim tlakom; međutim, nakon što navrše 65 godina, ovo pitanje češće prevladava među ženama.


Kako ljudi stare, povećava se vjerojatnost razvoja hipertenzije. Sve do otprilike 64. godine visok krvni tlak pretežno pogađa muškarce, dok žene počinju pokazivati ​​veću osjetljivost nakon što navrše 65 godina. Osim toga, kronične bolesti poput bolesti bubrega, dijabetesa i poremećaja spavanja mogu povećati rizik od hipertenzije.

Dodatni čimbenici koji pridonose povišenom krvnom tlaku su prekomjerna konzumacija soli, pretilost, nedovoljna tjelesna aktivnost, stres, loše prehrambene navike, konzumiranje alkohola i pušenje. Štoviše, izazovi s kojima se susrećemo u životu također mogu utjecati na pojavu hipertenzije.

DODATNI TEKST

Naravno, primarna emocija u većini uspješnih brakova i veza je zaljubljivanje. Stručnjaci za veze dr. Charles i dr. Schmitz, nakon što su obavili tisuće intervjua sa sretnim parovima diljem svijeta, tvrde da jednostavno biti zaljubljen nije dovoljno; nijedan od odnosa koje su proučavali nije uspio bez ovog razumijevanja.

Temelj je ukorijenjen u njegovanju prijateljstva koje potiče emocionalnu vezu. Studije pokazuju da trajne brakove karakteriziraju čvrsta prijateljstva i spremnost na iskrenu komunikaciju između partnera.

Što je onda ključ sretnog braka? To uključuje odabir partnera s kojim možete njegovati prijateljstvo. Stručnjaci priznaju da brojni brakovi ne opstaju. Ove su uvide profesionalci podijelili s časopisom YourTango. Jedno od pitanja postavljenih tijekom rasprave bilo je: “Tko je tvoj najbolji prijatelj?”

U Rio de Janeiru obavljeni su intervjui s dvojcem koji nazivaju “najboljim parom Rija”, a njihovi su odgovori bili, blago rečeno, nevjerojatno intrigantni. Upitan o svom najbližem prijatelju, glavni gradski liječnik imenovao je deset osoba, izuzev supruge koja je uz njega 37 godina!

Na sličan način, kada su je pitali o najbližem prijatelju, njegova supruga je dala popis od deset imena, a on se, poput njezina supruga, nije pojavio na njezinom popisu. Stručnjaci su primijetili: “Obje osobe izrazile su važnost svojih društvenih mreža, no nijedna nije priznala drugu.” Bilo je iznenađujuće otkriti da ga čak ni oni uključeni u ovu vezu nisu gledali kao partnera ili prijatelja.

Iako su ova dva para iskazivala ljubav jedno prema drugome, izostala je istinska privrženost. Primijetili su da parovi nisu bili posebno bliski prijatelji, što sugerira da takve veze vjerojatno neće dugo trajati. Da bi brak trajao, bitno je da partneri dijele prijateljstvo. “Voljeti nekoga samog nije dovoljno.

Održavanje veze može biti teško ako vam partner nije i najbliži prijatelj. Ovo pitanje ne ostavlja mjesta sumnji. “Najbolji prijatelji nude nepokolebljivo povjerenje, odanost, međusobno poštovanje, divljenje, ohrabrenje, podršku, brigu i još mnogo toga,” izjavili su dr. Charles i dr. Elizabeth Schmitz.

Prema riječima stručnjaka, iako kemija i strast imaju značaj, oni su samo sastavni dijelovi veze. Većinu svog vremena provodit ćete u razgovoru, sudjelovanju u aktivnostima, i donošenje zajedničkih odluka. Samo s partnerom koji je ujedno i prijatelj možete istinski biti ono što jeste i dobiti podršku u osobnom rastu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here