Budući da na plažama počinje sezona kupanja, ključno je pridržavati se posebnih sigurnosnih smjernica kako bi se spriječile potencijalne smrtne posljedice plivanja u hladnim rijekama ili naglog ulaska u vodu.

Tijekom gostovanja u jutarnjoj emisiji Jutra, koja se emitira na Prvoj televiziji, doktor Nebojša Tasić istaknuo je potencijalne opasnosti uranjanja u hladnu vodu za vrijeme visokih temperatura. Primarna zabrinutost leži u štetnim učincima na kardiovaskularni sustav, uključujući srce i krvne žile. Ovaj problem koji se ponavlja ne treba shvatiti olako niti ga odbaciti kao bezopasan. Unatoč privlačnosti kupanja ljeti, mnogi pojedinci, osobito mlađa generacija, ne prepoznaju važnost postupnog privikavanja tijela na temperaturu vode, čak i kada je topla. Ključno je biti oprezan pri ulasku u hladnu vodu zbog velikih rizika, ističe liječnik.

  • Fascinantno je kada pojedinci samouvjereno tvrde: “Nebrojeno puta sam ušao u hladnu vodu, uživam se kupati u hladnoj vodi, jačam se hladnom vodom kod kuće, tako da je sasvim u redu.” Međutim, ključno je prepoznati da te ekstremne situacije mogu rezultirati tragičnim ishodima kao što su utapanje, srčani ili moždani udar. Nije neuobičajeno da pojedinci potraže liječničku pomoć nakon što su doživjeli iznenadnu drhtavicu, temperaturu, aritmiju, vrtoglavicu, a naposljetku i spašeni nakon ulaska u hladnu vodu. Ovo služi kao upozorenje da iznenadno uranjanje u hladnu vodu može izazvati suženje krvnih žila, što je početni odgovor tijela. Kao rezultat toga, može doći do početnog povećanja otkucaja srca nakon čega slijedi smanjenje. To saznanje donosi doktor Tasić.

Ulazak u hladnu vodu postaje sve opasniji kako vanjska temperatura raste.

Ulazak u vodu postaje znatno rizičniji tijekom vrućeg vremena, osobito ako ste dulje vrijeme bili izloženi suncu. Krvne žile u vašem tijelu se šire, stvarajući oštar kontrast kada iznenada uronite u hladnu vodu. Pod “hladnoćom” ne mislim na smrzavanje.

Osobito su osjetljivi mladi pojedinci koji posjeduju nepobjediv način razmišljanja i neutaživu želju za svime, posebice u kombinaciji s živahnim noćnim životom te konzumacijom energetskih pića, alkohola i raznih supstanci. Posljedično, oni se probude popodne i odmah urone u aktivnosti povezane s vodom. Iako takva ponašanja mogu predstavljati značajne rizike, prenošenje potencijalnih opasnosti mladima može se pokazati prilično izazovnim.

Liječnik je savjetovao da se ne konzumiraju gazirani sokovi i alkohol, te je istaknuo važnost odabira čajeva i vode, te upozorio na plivanje pod utjecajem alkohola.

Doktorica Tasić je objasnila da je ljeto posebno osmišljeno za uživanje u salatama i lakšoj hrani, posebno ribi, kako ne bi došlo do preopterećenja želuca zbog potencijalno opasnih vrućina.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here