Podaci njemačke tvrtke Bitkom govore da svaki građanin kod kuće posjeduje otprilike osam fascikli za pohranu dokumenata. Pozitivan aspekt je da nije potrebno zadržati svaki fizički račun; u mnogim slučajevima bit će dovoljna digitalna verzija.

  • Unatoč tome, postoje određeni dokumenti koje biste trebali zadržati u izvornom obliku do kraja života:

– Izvod iz matične knjige rođenih

– Izvod iz matične knjige rođenih

– Vjenčani ili razvodni list,

ili dokument koji izdaje Crkva kojim prestaje vaš brak.

-Zavjet

– Nasljedni list i smrtni listovi srodnika

– Zdravstveno izvješće

– Pisma preporuke za obuku, diplomu i zapošljavanje

– Dokumenti potrebni za procjenu mirovine

– Identifikacija socijalnog osiguranja

– Dokazi o vlasništvu nekretnine

– Dokumentacija o životnom osiguranju Uz ove značajne papire, postoje i drugi koje je potrebno zadržati određeno vrijeme prije nego što se mogu odbaciti. Na primjer, trebali biste zadržati ugovor o radu dok ne osigurate svoj sljedeći posao; nakon toga bit će odgovarajuća digitalna verzija.

BONUS :

Jedna jedina riječ može otkriti tko vam je pravi prijatelj! Vladeta Jerotić, renomirani psihijatar, filozof i teolog iz Srbije, svojim je dubokim uvidima i promišljenim zapažanjima o životu, prijateljstvu i međuljudskim vezama ostavio trajan utjecaj.

Njegova učenja često su istraživala teme osobnog razvoja, samosvijesti i važnosti autentičnih odnosa s drugima. Središnji fokus u njegovim spisima bila je bit prijateljstva i sposobnost razlikovanja pravih prijatelja od onih koji ih samo glume. Jerotić je smatrao da se pravo prijateljstvo vrednuje ne samo u ugodnim trenucima kada sve teče glatko, već i u slučajevima kada vam netko ukaže na pogreške.

Često je napominjao da pravi prijatelj nije onaj tko te bez prestanka hvali i kloni se neugodnih tema, već onaj tko ima hrabrosti privatno ukazati na tvoje pogreške. Ova će osoba podijeliti istinu s vama, ne bojeći se riskirati vezu koju dijelite. Jerotić je ovu akciju smatrao pravom mjerom prijateljstva – možete li prihvatiti kritiku i odgovoriti s: “Hvala, u pravu ste, nastojat ću napredovati. Nadalje je istaknuo da je značajnom broju pojedinaca neugodno primati kritike, osobito kada dolaze od prijatelja.

Često će, kada se suoče s istinitim opažanjem, mnogi reagirati negativno, što ukazuje na to da prijateljstvo nema čvrste temelje. Jerotić je izjavio: “Ako prijatelj spomene tvoju grešku, a ti odgovoriš ‘I to meni kažeš?!’, to otkriva da ta osoba nikada nije bila tvoj pravi prijatelj. U svojoj tipičnoj pronicljivoj maniri, Jerotić je primijetio da često više razumijevanja nailazimo na protivnike nego na saveznike, jer su neprijatelji skloni slobodno govoriti o našim manama. Iako je istina da ponekad mogu uljepšati svoje kritike, u njihovim primjedbama može postojati zrnce istine koje potiče na razmišljanje.

Ipak, najdragocjenije povratne informacije dolaze od prijatelja koji brinu za nas i iskreno nam žele dobro. U konačnici, Jerotić je utvrdio da je pravi prijatelj onaj tko vam s ljubavlju i iskrenošću iznosi istinu, čak i onda kada je ona teško prihvatljiva. Prijatelj koji se ne boji izraziti svoje misli neprocjenjiv je jer pridonosi vašem osobnom rastu i pomaže vam da evoluirate u bolju verziju sebe.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here