Svestrana i hranjiva namirnica, kukuruzno brašno, koje služi kao temelj za jela poput palente ili kačamaka, zdrava je opcija u kojoj se može uživati ​​na više načina. Sa svojim svojstvima bez glutena, ovo brašno je fantastičan izbor pogodan za pojedince svih dobi, uključujući i dojenčad od pet mjeseci starosti.

Važnost kukuruznog brašna ne može se podcijeniti. Prepuno vitalnih nutrijenata, kukuruzno brašno se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih vitamina uključujući folat, vitamine B6, K, E, pantotensku kiselinu, tiamin, riboflavin i niacin.

Osim toga, obiluje mineralima kao što su fosfor, magnezij, cink, kalij, bakar, selen i mangan. Palenta sa svojim blagotvornim prirodnim ugljikohidratima i lipidima daje približno 380 kalorija na 100 grama.

Njegova konzumacija nudi brojne zdravstvene prednosti, uključujući poticanje metabolizma, jačanje imuniteta djece, smanjenje šanse za rak debelog crijeva i hemoroide, smanjenje razine kolesterola i prevenciju pretilosti. Palenta je prikladna za kratkotrajnu dijetu, što pokazuje njezino uključivanje u četverodnevni plan prehrane koji uključuje nemasni jogurt, mladi sir, krastavce, rajčice i kefir.

Za pripremu palente jednostavno je dodajte u kipuću slanu vodu i snažno miješajte kako se ne bi zgrudvala. Za dodatni okus razmislite o tome da dodate svježe razbijeno jaje, a za završni dodir preporučuju se lagano pržene sjemenke sezama. Uključivanje kukuruznog brašna i palente u hranjivi režim prehrane ne samo da pruža razne zdravstvene dobrobiti, već također omogućuje stvaranje različitih kulinarskih užitaka.

 

BONUS :

Palenta, dobivena od kukuruznog brašna, obično ima bijelu ili žutu nijansu. Što se tiče kalorija, palenta se smatra niskokaloričnom opcijom zbog svog sastava koji se uglavnom sastoji od ugljikohidrata (75%), sa skromnim udjelom proteina (8-10%) i tragom masti.

Porcija palente, veličine šake, tijelu daje oko 200 kcal (nešto više kalorija u odnosu na pšenično brašno). No, kalorijski sadržaj palente može se značajno povećati u kombinaciji s visokokaloričnim umacima i prilozima, koji bez muke prožimaju jelo. Na primjer, dodavanjem oko 0,25 L mlijeka kalorijska vrijednost porcije palente se povećava za 150 kcal! Ipak, bitno je napomenuti da palenta sama po sebi nije kompletan obrok jer nema esencijalnih aminokiselina, poput triptofana, koje tijelo ne može sintetizirati.

Triptofan, koji se nalazi u jajima i mesu, služi kao prekursor za serotonin, molekulu poznatu po svojim svojstvima neurotransmitera. Utjecaj serotonina na pozitivne emocije i subjektivni osjećaj zadovoljstva je značajan, jer ima veliku ulogu u regulaciji tjelesnih obrazaca spavanja.

U području mentalnog zdravlja, određeni oblici depresije sada se mogu učinkovito riješiti lijekovima koji djeluju na serotoninske receptore. Palenta zauzima posebno mjesto u hrvatskoj kuhinji jer je osnovno jelo u kojem se uživa u cijeloj zemlji.

Njegovi prilozi variraju ovisno o regiji, od brudeta i gulaša do svježeg kravljeg sira, vrhnja, jaja, mlijeka i povrća. Palenta služi kao svestrana zamjena za druge opcije ugljikohidrata poput krumpira, riže i tijesta, što je čini izvrsnim dodatkom svakom dnevnom jelovniku. Vegetarijanci mogu obogatiti svoj obrok sparivanjem palente sa sirevima, mliječnim proizvodima ili sojinim umacima, osiguravajući potpuni unos esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here