S obzirom na porast cijena električne energije, upravljanje svim komunalnim uslugama postalo je izazovan zadatak, osobito za umirovljenike koji imaju ograničena primanja. Slijedom toga, svi prijedlozi o tome kako smanjiti potrošnju električne energije bili bi korisni. Određeni kućni uređaji prozvani su “energetskim vampirima” zbog svoje sklonosti da troše znatan dio električne energije u kućanstvu, ponekad i do 23 posto.
Od vitalne je važnosti razumjeti umijeće upravljanja i smanjivanja troškova, posebno kada je riječ o kućanskim aparatima poput bojlera. Stjecanje znanja o tome kako smanjiti potrošnju i spriječiti previsoke račune za struju posebno je imperativ. Rast cijena energije potaknuo je mnoge ljude da potraže načine za smanjenje potrošnje. No, često se događa da nesvjesno trošimo više električne energije nego što je potrebno, što rezultira prenapuhanim računima zbog vlastite nepažnje. Često se nepažnja očituje zanemarivanjem isključivanja i isključivanja uređaja koji se trenutno ne koriste.
Takvi uređaji, koje “The Guardian” obično naziva “energetski vampiri”, konstantno troše energiju čak i kada miruju. Prema nedavnom istraživanju koje je proveo British Gas, ovi uređaji troše do 23% električne energije u kućanstvu. Najjednostavnije rješenje za mnoge elektroničke uređaje je isključiti ih iz struje kada se ne koriste. Električni bojler je najznačajniji izvor rasipanja energije u kućanstvu i naširoko se smatra glavnim krivcem. U nastavku donosimo nekoliko savjeta kako “ukrotiti” ovaj štedljivi uređaj. Točnije, bojler koji koristi dva kilovata snage potrošit će dva kilovatsata (kWh) nakon sat vremena korištenja. Ako isti grijač radi dva i pol sata dnevno, mjesečno će potrošiti 150 kWh. Grijači vode obično imaju fiksnu postavku temperature. Večernji list navodi da je preporučljivo termostat namjestiti na ekonomičnu razinu topline kako bi se smanjili troškovi. Preporuča se ova razina topline, koja se procjenjuje na oko 50 do 60°C. Ako bojler prijeđe preporučenu temperaturu od oko 75 do 85°C, ne samo da postaje suvišan, već dovodi i do povećane potrošnje energije. Nadalje, prekoračenje preporučene temperature može ubrzati propadanje bojlera i potaknuti stvaranje kamenca. Vrlo je preporučljivo redovito održavati električne kotlove.
To podrazumijeva čišćenje i bojlera i grijača jednom godišnje ili rjeđe ako je dovod vode slabiji. Ako se prilikom uključivanja bojlera pojave bilo kakvi neuobičajeni zvukovi, poput šištanja, zujanja ili pucketanja, to je jasan znak da se oko grijača stvorio kamenac i treba ga ukloniti. Bitno je razumjeti da se bojler razlikuje od ostalih kućanskih aparata. U usporedbi s drugim uređajima, opetovano isključivanje bojlera neće smanjiti vašu potrošnju energije. To je zbog činjenice da svaki put kad se grijač ponovno uključi, voda se mora ponovno zagrijati, čime se eliminiraju sve potencijalne uštede. Prema riječima stručnjaka, električni bojler je namijenjen da ostane u funkciji sve dok više ne bude potrebe za toplom vodom tijekom duljeg razdoblja. Kako biste smanjili potrošnju električne energije, preporuča se da bojler bude ispravno instaliran i ostavljen uključen prema preporukama.