Nazivaju se “energetski vampiri”, specifični uređaji koji se nalaze u kućanstvima označeni su kao krivci za korištenje do 23% ukupne potrošnje električne energije. Bitno je razumjeti upravljanje i smanjenje troškova, osobito u pogledu kontrole i minimiziranja troškova povezanih s ovim posebnim uređajima.

Sadržaj će se nastaviti nakon oglasa. Razmotrite grijač vode kao ilustraciju, s obzirom na njegov značajan utjecaj na potrošnju energije i njegov doprinos pretjeranim troškovima koji se odražavaju na računima za struju.

Kako biste riješili ovaj problem, evo nekoliko učinkovitih pristupa za smanjenje troškova i smanjenje pritiska na vaše financije. Usred eskalacije cijena energije i zajedničkog cilja štednje, pojedinci se često nesvjesno zateknu u prekomjernoj potrošnji i posljedičnom porastu svojih računa za struju, što se može pripisati nedostatku pažnje. Glavni uzrok ovog fenomena može se pronaći u našem nepokolebljivom oslanjanju na elektroničke naprave, čak i tijekom razdoblja nekorištenja.

Prema The Guardianu, ovi uređaji, često poznati kao energetski vampiri, posjeduju sposobnost potrošnje električne energije čak i kada miruju. Studija koju je proveo British Gas dodatno naglašava njihov značajan doprinos, koji čini do 23% ukupne potrošnje energije u kućanstvu. Slično brojnim drugim elektroničkim uređajima, najjednostavnije i najvidljivije rješenje je isključiti ih kada nisu u aktivnom radu. Sada se zadubimo u proces “upravljanja” električnim bojlerom, koji su stručnjaci na tom području izdvojili kao glavni faktor koji pridonosi potrošnji energije u stambenim objektima.

Da pojasnimo, kada kotao od 2 kilovata radi sat vremena, on iskoristi 2 kWh električne energije. Uz trajanje dnevnog korištenja od dva i pol sata, mjesečna potrošnja električne energije kotla iznosi ukupno 150 kWh. Kako piše Večernji list, savjetuje se modifikacija termostata na bojlerima kako bi se postiglo ekonomično grijanje, obično u rasponu od 50 do 60°C, unatoč činjenici da mnogi bojleri već imaju unaprijed postavljene postavke temperature.

Povećanje temperature vode na čak 75 do 85°C ne samo da se pokazalo nepotrebnim, već također rezultira većom potrošnjom električne energije, prijevremenim trošenjem bojlera i stvaranjem kamenca. Kako bi se zajamčila maksimalna učinkovitost, preporučuje se redovito održavanje električnih kotlova. Održavanje bojlera zahtijeva godišnje čišćenje kako bi se uklonio nakupljeni kamenac, iako se u regijama s manje mineralnom vodom ovaj zadatak može obavljati rjeđe.

Prisutnost šištanja, zujanja ili pucketanja nakon uključivanja grijača vode obično označava prisutnost kamenca koji zahtijeva uklanjanje. Važno je napomenuti da, za razliku od ostalih tipičnih kućanskih uređaja, bojler ne troši manje električne energije kada je stalno isključen, jer svaki put kada se uključi mora ponovno zagrijati vodu.

  • Električni grijači vode posebno su dizajnirani da ostanu uključeni osim ako topla voda nije potrebna dulje vrijeme. Profesionalci preporučuju da održavanjem odgovarajućih postavki i stalnim radom grijač vode može učinkovito smanjiti potrošnju električne energije.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here