Postizanje i održavanje optimalnog zdravlja crijeva od iznimne je važnosti, a to se može postići dobro uravnoteženom prehranom i korištenjem specifičnih tehnika detoksikacije. Jedna takva tehnika uključuje uključivanje psiliuma, dobivenog iz sjemenki biljke Plantago, u dnevnu rutinu.
U kombinaciji s vodom, psyllium pomaže u probavi zahvaljujući svojim detoksikacijskim svojstvima. Sjedilački način života i konzumacija brze hrane s malo vlakana često su krivci za probleme s probavom, što dovodi do čestih napadaja zatvora. Međutim, psilium sa svojim udjelom lipida i nezasićenih masnih kiselina, kao i obiljem vlakana i sluzi, djeluje kao prirodni lubrikant za crijevne stijenke.
U biti, služi kao “crijevna metla”, učinkovito detoksificira debelo crijevo i eliminira štetne tvari. Zahvaljujući svojoj polisaharidnoj sluzi koja može povećati svoj volumen i do 15 puta, psyllium se pokazao vrlo učinkovitim u podmazivanju stijenki crijeva. Nadalje, dijetalna vlakna prisutna u psiliumu stvaraju dodatnu masu dok prolaze kroz želudac i u debelo crijevo. Kad tamo dođu, zadržavaju vodu, bubre i potiču peristaltiku crijeva. Kako biste maksimalno iskoristili ljuskice psiliuma, najbolje je jednu čajnu žličicu psiliuma pomiješati s vodom, jogurtom ili voćnim sokom. Smjesu je važno odmah potrošiti jer se brzo pretvara u gelastu konzistenciju.
Osim toga, preporučuje se unos više tekućine tijekom dana. Redovita uporaba psiliuma je sigurna i ne utječe negativno na crijevnu floru, probavu ili rad crijeva. Štoviše, pokazao se korisnim u ublažavanju simptoma povezanih s hemoroidima i raznim probavnim problemima. Prije nego što psyllium uključite u svoju rutinu, ključno je potražiti smjernice od zdravstvenog radnika koji je upoznat s vašim specifičnim zdravstvenim stanjem.
BONUS TEKST :
Stanje poznato kao zatvor karakterizira izostanak prirodnog pražnjenja crijeva, dok se sam zatvor odnosi na izazovan zadatak rijetke i tvrde stolice, obično manje od tri puta tjedno u trajanju duljem od 12 tjedana.
Bitno je da je stolica dobro oblikovana, s dnevnom količinom od 120-140 grama. Kada se kretanje crijevnog sadržaja uspori, crijevna sluznica apsorbira vodu, što rezultira stvaranjem čvršće stolice. Redovitost pražnjenja crijeva može varirati od 2-3 puta dnevno do jednom svaka tri dana.
Pravilno funkcioniranje pražnjenja crijeva od iznimne je važnosti za cjelokupno zdravlje. Nakon izdvajanja hranjivih tvari iz hrane, tijelo eliminira otpadne tvari kroz debelo crijevo unutar 18-24 sata. Neuspjeh da se eliminiraju ti otpadni materijali unutar tog vremenskog okvira dovodi do njihovog nakupljanja, što može uzrokovati simptome poput nadutosti, nelagode i smanjenog apetita.
Najčešći simptom probavnih problema je zatvor, koji se može pojaviti privremeno zbog fizioloških čimbenika ili čimbenika povezanih sa stresom, ili kao posljedica raznih bolesti i stanja koja pogađaju pojedince u modernom društvu.
Opstipacija pogađa cijelu populaciju u nekom trenutku života, a otprilike jedna trećina ima dugotrajne napadaje. Kulturološki gledano, na to se gleda kao na posljedicu urbanog života, nepravilnih prehrambenih navika, preskakanja obroka, nereagiranja na prirodnu potrebu tijela za pražnjenjem crijeva i sjedilačkog načina života na poslu i u privatnom životu.
Nije neuobičajeno doživjeti privremenu konstipaciju prilikom poduzimanja dugih putovanja, suočavanja sa stresnim situacijama, prilagođavanja novom okruženju (uključujući promjene u unutarnjem i vanjskom okruženju, atmosferskih uvjeta i društvene dinamike) ili nailaženja na poremećaje u svakodnevnoj rutini. Iako mnogi pojedinci pogođeni zatvorom obično ne traže liječničku pomoć, izvješće iz SAD-a otkriva da se oko 2,5 milijuna posjeta liječniku obavlja svake godine posebno zbog problema povezanih sa zatvorom, što rezultira potrošenom gotovo milijardu dolara na laksative.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here