Oglasi - Advertisement

Na Balkanu  kafa se smatra omiljenim napitkom većine ljudi , dok čaj konzumira tek mali broj . Čaj je poznat kao napitak koji se konzumira za vrijeme prehlade , pa se često zanemaruje njegov učinak.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Istraživači su potvrdili ono što je konvencionalna medicina povijesno predložila: čaj služi kao zaštita za mozak, poboljšava pamćenje, olakšava prisjećanje i pomaže u donošenju odluka. Nedavna studija koju su proveli znanstvenici s Nacionalnog sveučilišta u Singapuru (NUS) otkrila je da pojedinci koji redovito konzumiraju čaj pokazuju organiziranije regije mozga u usporedbi s onima koji ne sudjeluju u ispijanju čaja.

Nakon opsežne istrage koja je uključila 36 starijih sudionika, istraživački tim je došao do ovog zaključka pridržavajući se svih priznatih protokola za identifikaciju bolesti, davanje lijekova i procjenu simptoma. “Ovo istraživanje predstavlja prve dokaze pozitivnog utjecaja konzumacije čaja na kognitivne sposobnosti. Naši rezultati pokazuju da redovito uzimanje čaja može doprinijeti zaštiti od pogoršanja funkcije mozga povezanog sa starenjem”, izjavio je izvanredni profesor Feng Lei, voditelj tima s Odsjeka za psihološku medicinu na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru.

Koje kognitivne funkcije izvršava mozak? Na vrlo pojednostavljen način, te funkcije obuhvaćaju pamćenje, rasuđivanje i rješavanje problema. Zašto su te funkcije značajne? Važnost je ukorijenjena u opažanju da kako pojedinci stare, te sposobnosti opadaju, što rezultira izazovima povezanim sa zadržavanjem pamćenja, smanjenim sposobnostima rješavanja problema i promjenama u misaonim procesima tijekom rutinskih dnevnih zadataka.

Može se činiti neobičnim izvođenje takvih zaključaka iz studije koja je uključivala samo 36 sudionika; Unatoč tome, sudjelovanje suradnika s prestižnih sveučilišta Essex i Cambridge značajno povećava vjerodostojnost rezultata. Za nas koji nismo stručnjaci, ovo pruža dovoljno dokaza; međutim, za skeptike unutar stručne zajednice, daljnji detalji o ovom otkriću dostupni su u znanstvenom časopisu Aging, koji je objavljen 14. lipnja 2019. To ukazuje da nalazi posjeduju znanstvenu valjanost.

Prednosti Prethodne studije su pokazale da konzumacija čaja nudi zdravstvene prednosti, koje uključuju poboljšanje raspoloženja i potencijalno smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti. Kao rezultat toga, istraživanje koje je proveo profesor Feng i objavljeno 2017. pokazuje da redovita konzumacija čaja može smanjiti vjerojatnost kognitivnog pada kod starijih osoba za 50 posto.

Nakon tog početnog otkrića, profesor Feng i njegov istraživački tim poduzeli su daljnja istraživanja izravnih utjecaja čaja na moždane mreže. Tim je pratio 36 sudionika u dobi od 60 i više godina, prikupljajući podatke o njihovom zdravlju, načinu života i psihološkim simptomima. Svaki je sudionik morao proći neuropsihološku evaluaciju i podvrgnuti se magnetskoj rezonanci u sklopu studije provedene od 2015. do 2018. godine.

Istraživački tim otkrio je da su pojedinci koji su konzumirali zeleni, oolong ili crni čaj najmanje četiri puta tjedno u razdoblju od 25 godina pokazali znatno učinkovitije veze među različitim regijama mozga u usporedbi s onima koji ne piju čaj, kao što pokazuju njihove kognitivne procjene i rezultati snimanja. Ova poboljšana međusobna povezanost među područjima mozga poduprla je njihove sposobnosti u donošenju zaključaka, razumijevanju rasprava, poboljšanju pamćenja i sposobnosti čitanja te učinkovitijem komuniciranju.

Kao primjer ovog koncepta, možemo upotrijebiti analogiju cestovnog prometa. U ovom scenariju, određene regije mozga simboliziraju odredišta do kojih se želi doći, dok putovi koji povezuju te regije mozga funkcioniraju kao ceste koje ih povezuju. Organizirani sustav cesta povećava učinkovitost prijevoza vozila i putnika, što dovodi do smanjenja troškova vremena, goriva i stresa.

Profesor Feng pojasnio je da poboljšana povezanost između određenih regija mozga omogućuje bržu, točniju i učinkovitiju obradu informacija. Napomenuo je: “Naše prethodne studije pokazale su da pojedinci koji konzumiraju čaj pokazuju superiorne kognitivne sposobnosti u usporedbi s onima koji ga ne konzumiraju.” Nedavna istraživanja o “moždanim mrežama” potvrđuju naše ranije zaključke, pokazujući da redovita konzumacija čaja poboljšava organizaciju mozga i pomaže u očuvanju integriteta međuregionalnih veza unutar mozga.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here