Za postizanje optimalne dobrobiti i sprječavanje neželjenih učinaka suhoće, poput nakupljanja neaktivnih stanica kože na vanjskom sloju poznatom kao stratum corneum, neophodna je dovoljna hidratacija kože.

Ovaj se problem često javlja kod pojedinaca koji vode sjedilački način života, osobito onih koji rade u područjima povezanima s računalom. Suha koža može signalizirati različite zdravstvene probleme. Može biti znak vazomotornog rinitisa, a također je povezan s čestim uzrocima poput alergijskih reakcija i atopijskog dermatitisa.

Kada koža na rukama postane suha i na njoj se pojave pukotine, to može upućivati ​​na nedovoljnu apsorpciju vitamina A, B i D u probavnom traktu. Zdravstveni problemi mogu nastati kada tijelo ne upija učinkovito vlagu, posebno kada je u pitanju suhoća kože na laktovima. Ovo se stanje obično manifestira kao crvene, ljuskave mrlje, a psorijaza često zahvaća i koljena i laktove. Nasuprot tome, suha koža također može biti simptom dijabetesa, što povećava rizik od infekcija uzrokovanih bakterijama i gljivicama kod oboljelih osoba.

Dr. Irina Skorogudaeva ističe nužnost dobivanja stručnih medicinskih smjernica za osobe koje se suočavaju s jakom suhoćom, svrbežom ili nelagodom na koži laktova. Savjetovanje s dermatologom prije nanošenja bilo koje kreme ključno je jer određena stanja kože mogu zahtijevati ciljani medicinski tretman. U određenim situacijama može biti neophodno potražiti dodatne procjene kod endokrinologa ili gastroenterologa. Za blage slučajeve suhe kože, razmatranje kratke rutine pilinga nakon koje slijedi dosljedna hidratacija kremama, losionima i uljima koje preporučuju dermatolozi moglo bi biti korisno.

BONUS 

Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i osobe s upalom uha trebaju biti posebno oprezne. Ključni zaključak je da infekcije uha mogu biti prilično zabrinjavajuće, a pravodobno prepoznavanje ključno je za ubrzavanje liječenja.

Za više informacija o simptomima upale uha i načinima kako ih spriječiti, dodatne pojedinosti možete pronaći ovdje. Ključno je naglasiti važnost dobivanja liječničkog savjeta od zdravstvenog radnika kada se susrećete s bilo kojim zdravstvenim problemom. Na koži se može pojaviti neugodan osjećaj škakljanja ili bockanja, a ako se zanemari, ono što se u početku može činiti kao bezopasni svrbež u ušnom kanalu može se razviti u ozbiljniji problem.

I vanjski i unutarnji dijelovi ušiju mogu pokazivati ​​crvenkastu nijansu, počevši s blagim crvenilom unutarnjeg ušnog kanala. Kako situacija napreduje, oteklina i crvenilo se mogu pojačati, šireći se izvan granica uha. U početku se u uhu može osjetiti nelagoda ili bol, osobito nakon bilo kakve manipulacije ušnim kanalom ili pritiska na tragus. S vremenom može postati vidljiv osjećaj punoće u ušima. U ozbiljnijim slučajevima, ova nelagoda može se proširiti na lice, vrat ili jednu stranu glave.

Iako se iscjedak bez mirisa u početku može činiti beznačajnim problemom, sličnim drugim simptomima, može eskalirati kako infekcija napreduje. Stalna zvonjava može poremetiti ili pogoršati sluh. Iako se ovaj simptom možda neće pojaviti u blažim slučajevima, teži slučajevi mogu dovesti do oštećenja sluha. Ljudi mogu osjetiti stalno zvonjenje ili nejasan zvuk koji dolazi iz njihovih ušiju. Osim toga, mogu se primijetiti natečeni limfni čvorovi u području vrata. Ako se ne liječi, infekcija bi mogla dovesti do značajne upale limfnih čvorova i moguće izazvati groznicu zbog potpunog začepljenja ušnog kanala.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here