Uobičajeni problemi poput nadutosti i nelagode ne smiju se podcjenjivati ​​jer mogu signalizirati teža stanja, uključujući rak jajnika. Dr. Jeni Le upozorava na TikToku da, iako lijekovi koji se izdaju bez recepta mogu ublažiti neugodne simptome povezane s nadutošću, oni ne rješavaju temeljni uzrok.

U nedavnom videu usredotočenom na problem uporne nadutosti, ona istražuje temeljne uzroke koji se mogu razlikovati od onoga što bi se na početku moglo pomisliti. Dr. Le je pojasnio da ponekad nedovoljan unos hrane ili nepravilne prehrambene navike mogu pridonijeti nadutosti. To se događa jer crijeva zahtijevaju značajnu količinu energije, poznatu kao Paracelsus, da skupe i izbace otpad iz tijela. Kada se ljudi redovito pridržavaju niskokalorične dijete ili povremeno propuštaju obroke, njihova tijela možda neće dobiti vitalnu energiju potrebnu za ovu određenu funkciju.

Stručnjaci ukazuju da nedovoljan unos hrane dovodi do stanja opuštenosti u crijevima, eliminirajući potrebu za kontrakcijama. Nasuprot tome, kada se unese velika količina hrane, crijeva reagiraju pojačanim kontrakcijama, što može dovesti do nadutosti trbuha. Pojava nadutosti može proizaći iz raznih uzroka.

Za pojedince koji konzumiraju prehranu bogatu vlaknima punu voća i povrća, zatvor može signalizirati nedovoljan unos vode, što ometa glatko kretanje stolice. Osim toga, oni koji vode sjedilački način života mogu se suočiti s poteškoćama u održavanju redovite navike pražnjenja crijeva, što rezultira osjećajem nadutosti. Primarni razlog za nadutost, prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS), je višak plinova u crijevima. Kako biste ublažili neugodne simptome, stručnjaci preporučuju uključivanje hrane bogate vlaknima u prehranu, stalnu tjelesnu aktivnost, žvakanje zatvorenih usta i osiguravanje pravilne hidratacije.

 

  • Preporučljivo je ograničiti unos gaziranih pića, alkohola i kofeina, kao i izbjegavati prerađenu, slatku i začinjenu hranu. Za promicanje mirnog sna, preporučuje se izbjegavanje teških obroka prije spavanja i izbjegavanje poznatih intolerancija na hranu.

Kada je potrebno konzultirati liječnika? Ako naiđete na bilo koji od sljedećih simptoma, pametno je potražiti savjet od svog liječnika opće prakse. Kako prenosi članak na Net.hr-u, osobe koje imaju nadutost koja traje tri tjedna ili više, zajedno sa simptomima poput mučnine, proljeva, zatvora, neobjašnjivog gubitka težine ili krvi u stolici, a suočavaju se s jakom nadutošću više od 12 godina. koji im otežava kretanje i svakodnevne aktivnosti, trebaju potražiti savjet liječnika.

 

BONUS TEKST :

Kako bi se postigla temeljita zaštita tijekom cijele godine, neophodno je nanositi kremu koja sadrži zaštitni faktor, osobito tijekom ljetnih mjeseci kada intenzitet UVA i UVB zraka eskalira i predstavlja veći rizik. Nedavno je dermatologinja dr. Aleksandra Braun na svom Instagram profilu dala ključne savjete, razjašnjavajući idealnu količinu kreme za sunčanje potrebnu za maksimalnu obranu.

Za potpunu zaštitu od sunca na cijelom tijelu preporučljivo je koristiti količinu kreme za sunčanje koja bi popunila standardnu ​​čašicu. Prilikom nanošenja na lice i vrat, potrebno je koristiti količinu kreme jednaku širini dva prsta — obično oko jedne čajne žličice — pod uvjetom da krema za sunčanje ima kremastu konzistenciju. Braun preporučuje da pri nanošenju tekućih ili losiona za zaštitu od sunca koristite četiri prsta kreme umjesto tipična dva kako biste osigurali odgovarajuće prekrivanje i zaštitu za vrat i lice.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here