Tokom nekoliko godina izdata su brojna upozorenja u vezi sa opasnostima koje su povezane sa savremenim načinom ishrane, a hrana koju konzumiraju odrasli sada progresivno ulazi u prehranu najmlađih pojedinaca, što predstavlja posebno opasnu situaciju.
Naučnici upozoravaju da prerađena hrana predstavlja prijetnju po zdravlje djece, ističući da djeca značajan dio unosa kalorija unose iz visoko prerađenih prehrambenih proizvoda.
U studiji koja je obuhvatila uzorak od 30.000 djece u rasponu od dvije do 17 godina, otkriveno je da je došlo do značajnog porasta potrošnje kalorija dobivenih iz visoko obrađene hrane od 67 posto. S druge strane, došlo je do značajnog pada u unosu minimalno prerađene ili neprerađene hrane.
Možete li objasniti pojam visoko prerađene hrane?
Većina hrane koju konzumiramo prolazi kroz određeni nivo prerade, uključujući aktivnosti poput pretvaranja pšenice u brašno i zamrzavanja voća, što se takođe može smatrati oblicima prerade.
Prema naučnicima, neprerađena ili minimalno obrađena hrana obuhvata niz namirnica kao što su sveže voće, integralne žitarice, jaja, riba i druge namirnice koje nisu pretrpele značajne promene u odnosu na prvobitno stanje.
Visoko obrađena hrana obuhvata širok spektar proizvoda koji su prošli značajnu obradu, što rezultira dodavanjem raznih zaslađivača, aroma i emulgatora. Ova kategorija uključuje artikle kao što su slatkiši, smrznute pice, slane grickalice, keksi, brza hrana, sokovi i žitarice koje se kupuju u prodavnici koje često sadrže dodane šećere, boje i arome.
Sve veća potrošnja ove hrane od strane djece upravo je razlog zašto se smatra štetnom.
- Štetni efekti konzumiranja visoko obrađene hrane prvenstveno se pripisuju njenoj lošoj nutritivnoj vrijednosti, što dovodi do razvoja različitih zdravstvenih problema kao što su gojaznost, visok krvni pritisak i insulinska rezistencija, koji su uobičajeno prepoznati kao bolesti savremenog doba.
- Posljedično, nutritivni sadržaj visoko obrađene hrane ozbiljno nedostaje u esencijalnim elementima kao što su vlakna, minerali i vitamini, dok je u prevelikoj količini šećera, natrijuma i trans masti. Kao rezultat toga, djeca su lišena vitalnih nutrijenata i umjesto toga konzumiraju mnoštvo štetnih sastojaka, što dovodi do razvoja različitih zdravstvenih problema.
- Rasprostranjenost visoko obrađene hrane je neosporna, s njenom širokom dostupnošću, poboljšanim okusima i atraktivnom ambalažom koja se dopada djeci. Iako možda nije izvodljivo u potpunosti zabraniti djeci da konzumiraju takvu hranu, fokus bi trebao biti na smanjenju njihovog unosa.
- Postavite sebi granice. Savršeno je prihvatljivo povremeno uživati u sladoledu, kolačima i smrznutoj pizzi, ali je ključno osigurati da ove poslastice ne dominiraju vašim dnevnim unosom.
- Pažljivo ispitajte sastav proizvoda. Pažljivo pregledajte listu sastojaka, vodeći računa o broju navedenih boja, ukusa i drugih aditiva, jer to ukazuje na nivo obrade hrane.
- Dajte prednost povrću i voću. Povećajte učestalost davanja svježeg voća i povrća djeci, smanjujući njihovo oslanjanje na drugu hranu.