Izbacuje hormone koji su vitalni za brojne tjelesne sustave, uključujući one koji kontroliraju metabolizam – proces kojim se hrana pretvara u energiju. Dakle, ako postoji veća vjerojatnost da imate bolest štitnjače, to je zato što žlijezda proizvodi višak ili manjak ovih hormona.


Bolest štitnjače ima različite oblike, kao što su hipertireoza, hipotireoza, tireoiditis i Hashimotov tireoiditis, a svaki ovisi o različitim čimbenicima kao što je nedostatak joda ili genetska predispozicija. Prema dijetetičarki Molly Hembree, jedno od najčešćih stanja je hipotireoza, koja se definira kao nedostatak štitnjače. “Hipotireoza se često prvenstveno manifestira kao debljanje”, rekla je.

Ostali znakovi mogu uključivati ​​neočekivano povećanje tjelesne težine; presudno ako se ne slaže s vašom prehranom i tjelovježbom. Testovi koji će vam možda trebati i druga pitanja koja možete postaviti liječniku. Vaš plan prehrane ima veliki utjecaj na zdravlje vaše štitnjače, a najgora hrana za osobe s dijagnosticiranim problemima štitnjače je hrana bogata goitrogenima, ističe Hembra.

Spoj u ovoj hrani za koji se zna da remeti sintezu hormona štitnjače je goitrin, osobito u slučaju nedostatka joda. Hembree napominje da brokula, cvjetača, kupus, soja i proso sadrže goitrogene. “Jednostavan način eliminiranja mogućih štetnih učinaka ovog povrća je kuhanje. ‘Gojtrogena aktivnost se iskorijenjuje zagrijavanjem.’

Iako je napomenula da umjerena konzumacija ovog povrća i soje ne predstavlja nikakav problem, većina dijetetičara preporučuje potpuno izbacivanje prosa iz prehrane ako imate problema sa štitnjačom. Prema studiji objavljenoj u British Medical Journalu, znanstvenici su navodno otkrili da je održavanje uravnotežene prehrane ključ za rješavanje problema povezanih sa štitnjačom.

BONUS TEKST:

Jeste li ikada osjetili kako vam ruke ili noge otiču i pitali se što bi moglo biti iza svega toga? Ova oteklina može biti znak zadržavanja vode— stanje poznato kao adema u mnogim slučajevima. Nekoliko različitih čimbenika može igrati ulogu u izazivanju zadržavanja tekućine u tijelu; to može biti prekomjeran unos soli, hormonalne promjene ili jedan primjer, dugotrajno sjedenje. Evo kako možete pokušati riješiti problem.

Nadutost i nelagoda mogu biti posljedica viška tekućine u tijelu. Drugi uzrok nadutosti povezan je s vrlo ozbiljnim zdravstvenim problemima: bolestima srca ili bubrega. Ako imate ovaj problem i sada radite na smanjenju zadržavanja vode, onda za vas imamo rješenja koja preporučuju stručnjaci. Simptomi otekline. Edem, poznat kao zadržavanje vode, događa se zbog abnormalnog nakupljanja tekućine u tkivima tijela.

Ostali uobičajeni simptomi su oticanje, nelagoda i oticanje, najočitije u rukama, stopalima i gležnjevima. Ovo stanje može biti uzrokovano nekoliko razloga kao što su uzimanje previše natrija, dugo sjedenje, hormonalne promjene ili drugi zdravstveni problemi poput bolesti srca ili bubrega. Iako se u nekim slučajevima oteklina može smanjiti sama od sebe, u drugim slučajevima može biti potrebna liječnička pomoć.

Ispod su neki uobičajeni dodatni simptomi: Oticanje u trbušnoj regiji, oticanje nogu, stopala, šaka i gležnjeva, nelagoda u zahvaćenim područjima, ukočeni zglobovi i neobjašnjive fluktuacije težine simptomi su zadržavanja vode. Ovo stanje također može biti povezano s ozbiljnijim zdravstvenim problemima poput bolesti srca ili bubrega. Slijede neke strategije o tome kako se nositi sa zadržavanjem tekućine.

Održavajte svoje tijelo adekvatno hidriranim. Ovo može zvučati kontraproduktivno, ali pijenje više vode pomaže u smanjenju zadržavanja vode. Obično izazvano dehidracijom, tijelo percipira zadržavanje vode kao mehanizam za sprječavanje daljnje dehidracije. Ako je vaše tijelo dobro hidrirano, zapravo ga upućujete da ne zadržava nepotrebnu vodu, čime se smanjuje nadutost. “Pobrinite se da si postavite cilj konzumiranja najmanje osam čaša vode dnevno. Od pomoći mogu biti i biljni čajevi”, preporučila je dr. Manjuša Agarval, specijalistica interne medicine.

Konzumirajte namirnice koje su bogate kalijem i magnezijem. Kalij i magnezij igraju glavnu ulogu u održavanju ravnoteže tekućine u tijelu. Inhibitori kalija kao što su banane, naranče, lubenice, slatki krumpiri, breskve pomažu u kontroli razine natrija, a time i kod nadutosti. S druge strane, dr. Agarwal objašnjava da “magnezij, koji je prisutan u zelenom lisnatom povrću, orašastim plodovima i cjelovitim žitaricama, pomaže u održavanju normalne ravnoteže tekućine, čime se može izbjeći zadržavanje vode.”

Dakle, ono što jedete može pomoći u kontroli zadržavanja vode. Jedite hranu koja nije previše slana. Glavni uzrok zadržavanja vode je natrij. Kada su razine natrija visoke, tijelo zadržava vodu kako bi razrijedilo višak soli.
Smanjite konzumaciju spomenute prerađene hrane — obično hrane bogate natrijem poput sira, mesa za ručak, kruha, smrznute večere, juhe i slanih grickalica. Najnoviji američki prehrambene smjernice savjetuju da se konzumacija natrija održi najviše do 2,3 grama dnevno. Stoga ostanite unutar ove granice kako biste učinkovito kontrolirali unos soli i kuhajte sa svježom cjelovitom hranom kada ste kod kuće.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here